Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Amerykańscy naukowcy potwierdzają: ASF może łatwo przenosić się przez wodę i paszę

Redakcja

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) może łatwo zarażać świnie przez spożycie wody i paszy. To wnioski z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Kansas State University.

 

Zespół, kierowany przez dr Megan Niederwerder, adiunkt medycyny diagnostycznej i patobiologii, zbadał, jak wirus ASF może rozprzestrzeniać się w paszy i składnikach paszowych. Badanie opublikowano w Emerging Infectious Diseases, dzienniku wydawanym przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

 

Zespół badawczy dr Niederwerder stwierdził, że poziom wirusa wymagany do spowodowania infekcji w płynie był niezwykle niski, co wskazuje na wysoką infekcyjność ASF przez drogę doustną. Wyższe stężenia wirusa wymagały wywołania zakażenia przez paszę, jednak wysoka częstotliwość narażenia może spowodować, że skażona karma będzie bardziej znaczącym czynnikiem ryzyka.

 

W streszczeniu artykułu zespół wyjaśnił, że użył szczepu wyizolowanego w Gruzji w 2007 r., a jego celem było ustalenie minimalnych i średnich zakaźnych dawek szczepu poprzez narażenie doustne podczas naturalnych zachowań związanych z piciem i żywieniem.

 

W recenzowanym artykule zespół napisał, że niektóre epidemie występujące w Rosji i Chinach były czasami trudne do wyjaśnienia, co skłoniło ich do podjęcia badań. Naukowcom dała do myślenia też informacja o ASF na dużej fermie o wysokim poziomie bezpieczeństwa biologicznego w Rumunii. Tam za jedną z przyczyn transmisji wirusa wskazywano zanieczyszczoną wodę z Dunaju

 

W informacji prasowej dr Niederwerder nazwała badanie "pierwszym, które zademonstrowało, że ASF można łatwo przenosić poprzez naturalne spożycie skażonej paszy i cieczy". Stąd też znaczenie tego odkrycia jest trudne do przecenienia w procesie przetwarzania pasz. Naukowcy odnoszą się m. in. do chińskiej powszechnej praktyki suszenia upraw na drogach, które mogą być zanieczyszczone wyciekami z ciężarówek zawierających zainfekowane świnie. Przetwarzanie składników na skażonym sprzęcie byłoby kolejnym możliwym źródłem przenoszenia cząstek wirusa do paszy.

 

Następnym krokiem zespołu będzie określenie sposobów zmniejszenia lub wyeliminowania określonego ryzyka, w tym poprzez użycie dodatków chemicznych, czasu przechowywania, obróbki cieplnej lub innych czynności. - Afrykański pomór świń jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym zagrożeniem dla światowej produkcji świń. Bez skutecznej szczepionki lub leczenia, zapobieganie wprowadzeniu wirusa do hodowli świń jest głównym celem krajów wolnych od choroby. Mamy nadzieję, że badania te dodatkowo określą możliwe drogi rozprzestrzeniania się choroby i opracują strategię powstrzymania wirusa przed wkroczeniem do stada świń w USA – powiedziała dr Niederwerder.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: Pig Progress

 

2.1666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (3 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Kolejne przypadki dzików z ASF w Polsce - najwięce

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne pozytywne wyni

Chiny budują wieżowce dla świń

Chiny budują gigantyczne, wielopiętrowe fermy świń w pobliżu

USA: przechwycono przemyt 10 ton mięsa

Urzędnicy amerykańskich służb celnych U.S. Customs and Borde