kojs

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Prof. Maciej Luniak – Przed odlotem

prof. Piotr Tryjanowski
agroekosystem, ceny rolnicze

Lubię stare wspominki, doświadczenia nestorów, pokazujące jak kiedyś wyglądała ornitologia, czy szerzej uprawianie nauki, a nawet życie. Pamięć ludzka jest ułomna, a zapiski z dawnych lat, przynajmniej co nieco pokazują. Inny świat, inne problemy.

Gdy tylko mogę zachęcam do zapoznawania się ze świadectwami historii, co czyniłem i w tym miejscu, nawiązując do wspomnień konkretnych osób: prof. Jana Pinowskiego (kliknij) i śp. dr. Stanisława Kuźniaka (kliknij). Tym z większą radością powitałem książkę prof. Macieja Luniaka Przed odlotem. Przyznajcie, że tytuł intrygujący, refleksyjny, a jednocześnie tak bardzo ornitologiczny.

 

U ptaków zanim nastąpi odlot, to wcześniej jest ich przylot z zimowisk, wychowanie piskląt i czas polęgowy. To podstawa ptasiego kalendarza, ale i swoista paralela ludzkiego życia.

 

Z perspektywy odlotu wiele rzeczy widać inaczej, może mniej ostro, nawet z pewnymi nieścisłościami i przekłamaniami, za to zachowują się historie najważniejsze, wymagające utrwalenia i szerszego podzielenia się nimi z zainteresowanymi – współcześnie, czy w przyszłości. Tak odbieram tę książkę. To połączenie bogatej w wydarzenia historii życia jednostki, z częstymi nawiązaniami do czasów i miejsc pracy i twórczości.

 

Autor - prof. Maciej Luniak, to postać nietuzinkowa. Czytam „Przed odlotem” i dostrzegam szerokie zróżnicowanie tematów jego badań i działalności około-naukowej: - awifaunistyka, wędrówki, ekologia miasta, ptaki krukowate, a nawet kolizje lotnicze i deratyzacja. Wszędzie tam, gdzie sam zajmowałem się jakimiś podobnymi zagadnieniami dostrzegam ślady wpływu prof. Luniaka. I świetnie, że pojawiła się szansa, iż dowiedzą się o tym też inni - ci mniej zainteresowani czystą nauką, a bardziej po prostu, ptakami, parkami, ich ochroną, Warszawą, czy po prostu komplikacją ludzkich losów. To także, lektura dla ludzi nie stroniących od refleksji. Zawsze powinien, być na nie czas, zwłaszcza przed odlotem, a obcowanie z ptakami ułatwia taką zadumę

 

Wiem, że prof. Luniak nie lubi słowa ptasiarz, a w książce poświęcił temu zagadnieniu nawet stosowny ustęp (zresztą w nawiązaniu do książki - kliknij), a wybiera swojsko brzmiącego „ptakoluba”. Co do tego „ptasiarza” pozostanę przy swoim, natomiast „PTAKOLUB”, taki pisany wielką literą jest jeden. Nazywa się Maciej Luniak i można go spotkać podczas spacerów z lornetką nad Wisłą.

 

Przed odlotem wydało warszawskie wydawnictwo Multico (2022). Książka, niestety jest chyba niedostępna w normalnej sprzedaży. Słyszałem, że będzie wysyłana do kilku bibliotek. Jak mają do niej dotrzeć inni zainteresowani nie wiem, na szczęście mam swój otrzymany od Autora egzemplarz, w razie co chętnie pożyczę – ale z adnotacją „do zwrotu!”.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu