Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Jak zabrać się do przygotowania planu nawożenia azotem?

z gospodarstwa wysokie dawki saletry amonowej w rzepaku i w pszenicy na start 11

Przy obecnych cenach nawozów mineralnych, era nawożenia ‘na wyczucie’ powinna się już dawno skończyć. Małymi krokami zbliża się wiosna. Rolnik, aby prawidłowo zaplanować nawożenie azotem, powinien, bardzo wczesną wiosną, sprawdzić na ile zasobne w azot mineralny są jego pola.

Znajomość zasobności gleb w azot mineralny, pozwoli nam precyzyjnie określić ilość nawozów azotowych, jaką będziemy musieli zużyć wiosną. Jest to bardzo ważne, gdyż obniża koszty produkcji roślinnej. Niewykorzystany przez rośliny azot, przedostanie się z czasem do głębszych warstw gleby i nie będzie już dostępny dla roślin. Takie zjawisko ma również niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

Jeżeli chodzi o strategię wiosennego nawożenia azotem, to mamy kilka zaleceń. Po pierwsze, gdy znamy zasobność gleby w azot mineralny, to powinniśmy obliczyć zapotrzebowanie naszego łanu na azot. Musimy oszacować plon i tę wartość, np. 8 t/ ha, pomnożyć przez zapotrzebowanie roślin na dany składnik pokarmowy (podawany w ilości kilogramów składnika na tonę ziarna/ nasion). Dla pszenicy konsumpcyjnej zapotrzebowanie na azot wynosi ok. 30 kg/ t. Otrzymany wynik to zapotrzebowanie rośliny na azot na cały okres wegetacji. Powinniśmy teraz podzielić dawkę nawozową, a przed nawożeniem wiosennym, pamiętać o odjęciu od otrzymanego wyniku ilości azotu oznaczonego w glebie.

Po drugie, to azot powinien czekać na roślinę a nie odwrotnie. Po trzecie, aby roślina prawidłowo gospodarowała azotem, potrzebne jest prawidłowe odżywienie rośliny pozostałymi składnikami pokarmowymi.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czy z powodu koronawirusa będzie utrudniona dostęp

- Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł

Bruksela szykuje kolejną „niespodziankę” dla rolni

Komisja Europejska planuje wstrzymać niektóre środki pomocy

Minister Ardanowski do rolników: Gdzie są umiejętn

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że konieczna j

Wiadomość z kategorii: