kps

kps

CenyRolnicze
12 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9099 EUR EUR - 4.2567 GBP GBP - 5.0621 DKK DKK - 0.5705
Archiwum


12.07.2024 13:14 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,40-9,20 zł/kg, średnia: 8,62 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

09.07.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 87-875, tel.: 692 381 322

09.07.2024 KUPIĘ 3 WARCHLAKI KRAJOWE, 20-30 kg, mazowieckie, Ostrołęka, 07-409, tel.: 694 095 673

Dodaj komunikat

kowalczyk

modele rolnicze

Polskie ministerstwo wspiera branżę mleczarską na Ukrainie. Hodowcy bydła oburzeni

Redakcja
mleko, Ukraina, Polska, produkcja, wsparcie

- "Nasi będą pomagać konkurencji jak wejść na unijny rynek to jak dać pętlę i nauczyć ich jak szybko i bezboleśnie zacisnąć ją na szyi Polskiego Hodowcy" - to słowa hodowcy Mleka z Podlasia. Tak hodowcy odebrali podpisanie memorandum w Białymstoku. Uprawiać maliny też Polacy uczyli kolegów z Ukrainy, a dwa lata później nie ma komu malin uprawiać w Polsce – napisał w mediach społecznościowych rolnik, który komentował informację o podpisaniu memorandum określającego ramy współpracy polskiego i ukraińskiego mleczarstwa.

 

Jak podaje w komunikacie ministerstwo rolnictwa, spotkanie sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy, które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Białymstoku, było kolejnym krokiem we współpracy między polską a ukraińską branżą mleczarską. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rządów obu krajów: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski Stefan Krajewski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Victor Kantsurak, a także przedstawiciele branży mleczarskiej.

 

Inicjatorami spotkania byli dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oraz dyrektor Wykonawczego Związku Przetwórców Mleka Ukrainy Didur Arsen.

 

Memorandum określające współpracę między państwami

 

Podczas spotkania podpisano Memorandum of Understanding (MoU). Dokument ten określa współpracę polsko-ukraińską w następujących kwestiach:

- promowania i wspierania zamierzeń sektora mleczarskiego Ukrainy w zakresie harmonizacji działalności zgodnie z wymogami UE poprzez współpracę w ramach Komitetu Integracji Europejskiej (SMPU);

- tworzenia i przekazywania do administracji i opinii publicznej wspólnych stanowisk, opinii i informacji na temat wymiany handlowej artykułami mleczarskimi, także w kontekście przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską;

- utrzymywania stałego dialogu między przedstawicielami sektora mleczarskiego w Ukrainie i w Polsce;

- udziału ekspertów w opracowaniu wspólnej mapy drogowej dla europejskiej integracji ukraińskiego sektora mleczarskiego; ta mapa drogowa będzie zawierać konkretne kroki, harmonogramy i odpowiedzialność za ich wdrożenie, a także mechanizmy monitorowania i oceny postępów.

 

Współpraca między stronami w ramach Memorandum będzie prowadzona w obszarach:

- wymiany doświadczeń w zakresie integracji europejskiej polskiego przemysłu mleczarskiego z ukraińskim;

- udzielania konsultacji i rekomendacji w zakresie harmonizacji ustawodawstwa ukraińskiego z ustawodawstwem UE w dziedzinie przemysłu mleczarskiego;

- wspólnego wspierania idei sektorowego podejścia do kontynuacji handlu parytetowego na poziomie krajowym i europejskim;

- wzajemnego informowania się o aktualnych trendach i zmianach w ustawodawstwie stron związanych z przemysłem mleczarskim;

- nawiązywania kontaktów i organizowania wspólnych wydarzeń w formacie Ukraina-Polska-UE.

 

- Współpraca tego typu jest nam potrzebna. Powinno nam zależeć, aby produkty zarówno z Ukrainy, jak i z Polski trafiały na rynki trzecie oraz na tym, żeby wspólnie budować ten potencjał. Mamy swoje doświadczenia: 20 lat temu, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, też konfrontowaliśmy się z krajami, które już tam funkcjonowały. Skorzystaliśmy z tego, wykorzystaliśmy potencjał. Wtedy również istniała obawa krajów UE, czy jeśli Polska wejdzie do Unii, to zagrozi tym rynkom. Tak się nie stało i to również jest szansą na współpracę – powiedział wiceminister Stefan Krajewski. Sekretarz stanu zauważył też, że od początku wojny wspieramy Ukrainę i współpracujemy w wielu obszarach.

 

- Wiemy, że jest to proces długi, że przed Ukrainą jeszcze wiele lat, zanim nastąpi integracja, ale chcemy też mówić o tym, że jeżeli mamy ze sobą konkurować, to na zasadach równych. Nasze warunki produkcji i przetwórstwa muszą być jednolite. Chcemy współpracować, chcemy ze sobą dzielić informacje, chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, chcemy wspólnie budować nasze pozycje na rynkach krajów trzecich. O tym m.in. jest Memorandum – przekazała dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

 

- Dzisiaj eksportujemy na Ukrainę 6-krotnie więcej mleka, niż z niej importujemy, dzięki czemu ten rynek w żaden sposób nam dzisiaj nie zagraża. Ważne jest, aby przekazywane informacje były rzetelne, żeby nie było fake’owych informacji i dezinformacji. Musimy budować wspólne relacje, myśląc o przyszłości – podsumował spotkanie wiceminister Krajewski.

 

Rolnicy są zbulwersowani

 

- "Nasi będą pomagać konkurencji jak wejść na unijny rynek to jak dać pętlę i nauczyć ich jak szybko i bezboleśnie zacisnąć ją na szyi Polskiego Hodowcy" - słowa hodowcy Mleka z Podlasia. Tak hodowcy odebrali podpisanie memorandum w Białymstoku. Uprawiać maliny też Polacy uczyli kolegów z Ukrainy, a dwa lata później nie ma komu malin uprawiać w Polsce. Z mlekiem będzie trochę dłużej, bo 3-4 lata i będzie ciężko polskim hodowcom bydła mlecznego utrzymać swoje gospodarstwa. Po podpisaniu umowy współpracy notowania spółki ukraińskiej Mililand S.A. poszybowały do góry w ciągu dnia o 21%, a w ciągu tygodnia 86%. Naszemu ministerstwu agroholdingi z Ukrainy powinny być bardzo wdzięczne. Żeby jeszcze nasze ministerstwo potrafiło tak dbać o polskich rolników – napisał na Facebooku hodowca bydła mlecznego z woj. warmińsko-mazurskiego, Konrad Krupiński.

 

 

- Nie trzeba Nvidia, żeby generować po 80% wzrostu cen akcji w tydzień. Wystarczy, że polskie ministerstwo wspiera branżę mleczną na Ukrainie. W sumie kogo wspiera? Zobaczmy np.  Milkiland N.V. To spółka zarejestrowana na Cyprze i kontrolowana w 75% przez "1 Inc. Cooperatief UA" - podmiot z Holandii.  Może lepiej powiedzieć, wspiera międzynarodowy kapitał kosztem polskiego, który operuje i zarabia na Ukrainie – komentuje Karol Olszanowski - Prawnik i ekonomista związany z branżą rolną

 

"Nasi będą pomagać konkurencji jak wejść na unijny rynek to jak dać pętlę i nauczyć ich jak szybko i bezboleśnie...

Opublikowany przez Konrada Krupińskiego Czwartek, 20 czerwca 2024
Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu