zm skiba

skiba

CenyRolnicze
24 kwietnia 2024, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0417 EUR EUR - 4.3177 GBP GBP - 5.0220 DKK DKK - 0.5789
Archiwum


24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

24.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 208,50 (-0,48%), kukurydza CZE24: 210,50 (+3,06%), rzepak MAJ24: 441,75 (-2,00%)

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

19.04.2024 SPRZEDAM 15 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podkarpackie, dębicki, 39-205, tel.: 888 282 198

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Kleszcze przyczyniają się do mastitis i zatrzymania łożyska u krów

Martyna Frątczak

Naukowcy znaleźli związek między przenoszonymi przez kleszcze bakteriami, a powszechnymi schorzeniami u bydła. Zakażenie wywołane przez kleszcze predysponuje krowy do wystąpienia mastitis, zatrzymania łożyska oraz przemieszczenia trawieńca. Która choroba odkleszczowa okazała się do nich przyczyniać i dlaczego?

Uciążliwe i groźne kleszcze

W ostatnich latach kleszcze i roznoszone przez nie choroby u ludzi i u zwierząt notowane są coraz częściej. Kleszcze w ostatnich dekadach zmieniają swój zasięg występowania i są aktywne już właściwie przez cały rok. Choroby odkleszczowe są niestety zazwyczaj trudne do zdiagnozowania i leczenia. Mimo, że znamy je od dawna, dopiero w ostatnich latach zaczynamy naprawdę rozumieć, jakie spustoszenie mogą powodować w organizmie zwierząt i ludzi.

Jak wynika z najnowszych badań, będących dopiero w procesie publikacji, przenoszone przez kleszcze bakterie mogą mieć związek ze schorzeniami u bydła – takimi jak mastitis, zatrzymanie łożyska oraz przemieszczenie trawieńca. Za winowajcę uznano konkretnie bakterie z rodzaju Anaplasma, powodujące chorobę anaplazmozę. To jedna z najczęściej występujących u bydła na całym świecie chorób odkleszczowych. U bydła spotyka się kilka gatunków Anaplasmy, do których należą m.in. Anaplasma marginale oraz A. bovis. Mimo, że do niedawna niektóre z gatunków tych bakterii występowały tylko w tropikach, w ostatnich latach notuje się je także w Europie.

Bakterie Anaplasma przedostają się do krwi zwierząt wraz z ugryzieniem zakażonego kleszcza. Następnie namnażają się w komórkach krwi, a później atakują wiele narządów. Mogą przenikać także przez łożysko. Klinicznymi objawami anaplazmozy u bydła są m.in. spadek apetytu i produkcji mleka, apatia, podwyższona temperatura ciała, żółtawe zabarwienie błon śluzowych i poronienia. W ciężkich przypadkach zakażenie może skończyć się upadkiem zwierzęcia. Nierzadko jednak zakażenie Anaplasmą ma charakter podkliniczny – nie widać jego wyraźnych objawów i trudno je wykryć. Mimo to może wywoływać niekorzystne procesy w organizmie zwierzęcia.

Z czym wiąże się anaplazmoza bydła?

Badania na temat związku między chorobami odkleszczowymi, a mastitis, zatrzymaniem łożyska i przemieszczeniem trawieńca u bydła przeprowadzono w Brazylii, w regionie intensywnej produkcji mleka. Kleszcze są tam znacznie większym problemem niż w Europie, ze względu na cieplejszy klimat i hodowlę bydła opartą głównie na wypasie. W niektórych regionach Brazylii bakterie Anaplasma wykrywa się u aż 50-90% krów. Większość z nich nie wykazuje objawów zakażenia. Określenie faktycznego wpływu, jaki mają na zdrowie bydła i zyski z jego hodowli są tam szczególnie ważne.

W najnowszych badaniach zakażenie bakteriami Anaplasma i kilku innych patogenów odkleszczowych sprawdzono u 180 krów mlecznych rasy holsztyńskiej. Przetestowano zwierzęta z kilku gospodarstw położonych w północno-zachodniej Brazylii. Przeciwciała wobec Anaplasma maginale wykrywano na poziomie od 27% do 70% stada. Aktywne zakażenie bakteriami stwierdzano u ok. 23%, 30%, lub 82% krów w poszczególnych gospodarstwach. Następnie przez ponad rok nadzorowano zdrowie zwierząt, ewentualne objawy chorób odkleszczowych – oraz przypadki mastitis, zatrzymania łożyska, czy przemieszczenia trawieńca.

Analiza statystyczna ujawniła, że zakażenie Anaplasmą było czynnikiem ryzyka do wystąpienia któregoś z tych schorzeń. Krowy, u których wykryto bakterie Anaplasma miały 52 razy większe ryzyko zatrzymania łożyska po porodzie i zachorowania na mastitis, oraz ok. 6 razy większe ryzyko wystąpienia przemieszczenia trawieńca. Zakażone krowy miały również znacznie obniżoną wydajność mleczną. Naukowcy nie mają jeszcze dokładnego wyjaśnienia, w jaki sposób Anaplasma może przyczyniać się do tych schorzeń. Jednym z możliwych powodów może być silne osłabienie układu odpornościowego krów, co predysponuje do mastitis, oraz uszkadzanie tkanek i osłabianie ich ukrwienia, co może przyczyniać się do zatrzymania łożyska.

 

Kleszcze to zmora brazylijskich rolników

Wyniki badania pokazują, że profilaktyka przeciwkleszczowa jest niezwykle ważna u bydła mającego dostęp do pastwisk. Chociaż oczywiście w naszych warunkach klimatycznych problem ten nie jest jeszcze bardzo nasilony, warto chronić zwierzęta przed pasożytami. Kleszcze, poza anaplazmozą, przenoszą wiele innych chorób zakaźnych, które negatywnie wpływają na zdrowie bydła, a nawet mogą być przenoszone wraz z mlekiem i zagrażać ludziom – dobrym przykładem jest tutaj borelioza.

Dla brazylijskich hodowców bydła wyniki analizy mają jeszcze większe znaczenie. Straty ekonomiczne związane z chorobami odkleszczowymi są tam bardzo poważne. Jeśli doliczyć do nich również koszty generowane przez mastitis i zatrzymanie łożyska, kleszcze i przenoszone przez nie choroby można uznać za prawdziwą zmorę brazylijskich rolników. W 2014 roku straty powodowane przez tylko jeden gatunek kleszcza oszacowano w Brazylii na 3,24 mld dolarów amerykańskich.

Zatrzymanie łożyska u krów jest bardzo często notowanym schorzeniem w brazylijskich stadach. Dane zebrane z jednego gospodarstwa, na którym obserwowano 900 wycieleń u krów mlecznych w przeciągu 1,5 roku pokazały, że przypadki zatrzymania łożyska spowodowały tam straty na poziomie 9 tys. dolarów amerykańskich. Biorąc pod uwagę, jak często u bydła w Brazylii wykrywa się choroby odkleszczowe, w wielu przypadkach to właśnie one mogą stać za tym kosztownym schorzeniem.

O samym zatrzymaniu łożyska u bydła więcej pisaliśmy tutaj: Zatrzymane łożysko u krowy: usuwać czy zdać się na siły natury?

Dlaczego choroby odkleszczowe są coraz częstsze?

Kleszcze dynamicznie zmieniają swój zasięg występowania na całym świecie, a wraz z nimi wędrują patogeny, których są wektorami. Przykładowo wiele z gatunków bakterii Anaplasma do niedawna spotykanych była tylko w tropikalnych i subtropikalnych regionach. Od kilku lat notuje są je u zwierząt również w Europie. Kleszcze przenoszące choroby groźne dla zwierząt domowych i ludzi spotyka się już nawet w środku dużych miast. Dawniej stanowiły zagrożenie tylko w ciepłych miesiącach roku, dzisiaj świetnie radzą sobie nawet zimą.

Jednym z możliwych powodów zmiany zasięgu i aktywności kleszczy są z pewnością zmiany klimatu – ale nie tylko. Przyczyniać się do tego mogą również inne zagospodarowanie obszarów leśnych i spadek liczebności gospodarzy kleszczy – dużych zwierząt, takich jak sarny - w naturalnych ekosystemach. Popycha to kleszcze do poszukiwania nowych terenów. Coraz więcej obszarów zielonych w miastach i rosnąca liczba psów i innych zwierząt w nich utrzymywana sprzyja zadomowieniu się pasożytów. W zdobywaniu nowych obszarów, państw, a nawet kontynentów pomagają im coraz chętniej i łatwiej podróżujący ludzie, często wraz ze swoimi pupilami, oraz transport zwierząt gospodarskich. Nie ulega wątpliwości, że profilaktyka przeciwkleszczowa – dla ludzi i zwierząt – staje się coraz ważniejsza.

 

bydlo brazylia pixabay

Na podstawie:

Scariot, Claudia Almeida, et al. "Bovine anaplasmosis as a risk factor for retained placenta, mastitis, and abomasal displacement in dairy cattle." Research in Veterinary Science (2022).

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu