kps

kps

CenyRolnicze
01 grudnia 2023, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9910 EUR EUR - 4.3494 GBP GBP - 5.0557 DKK DKK - 0.5834
Archiwum


01.12.2023 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,50 zł/kg, średnia: 6,79 zł/kg (na podstawie informacji z 7 ubojni)

01.12.2023 MATIF: pszenica GRU23: 223,00 (+0,90%), kukurydza MAR24: 200,00 (+0,38%), rzepak LUT24: 441,25 (-2,11%)

28.11.2023 KUPIĘ 1050 WARCHLAKÓW KRAJOWYCH, 25-30 kg, lubelskie, parczewski, 21-205, tel.: 516 288 042

SPRZEDAM 200szt Tucznika, waga 125-130kg. Powiat Szydłowiecki 26-503 Mirów tel. 500 072 455, 504 177 184

27.11.2023 SPRZEDAM 12 BYKÓW, mięsny, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Czy bociany przeniosą się z łąk na śmietniska? Naukowcy mają o czym dyskutować

prof. Piotr Tryjanowski
bociany, wiosna
Fot. Marcin Tobółka

Bocian biały to jeden z najbardziej znanych ptaków, uznawany wręcz za, drugi zaraz po bieliku, gatunek herbowy Polski. Nie zaskakuje więc, że w Polsce jest wielu badaczy i miłośników tego charyzmatycznego gatunku, którzy utworzyli Grupę Badawczą Bociana Białego (GBBB). Od kilkunastu lat spotykają się, dyskutują, wymieniają informacjami, a w najbliższy weekend spotykają się po raz jedenasty, tym razem w Prószkowie na Opolszczyźnie.

 

- Wybór miejsca spotkanie jest nieprzypadkowy, bo na Opolszczyźnie badania bociana prowadzone są od 100 lat. Pokazujemy nie tylko własne zbierane od kilku dekad dane, ale i udało nam się dotrzeć do starych archiwalnych danych niemieckich, co umożliwia pokazanie dynamiki populacji bociana w naszym regionie – wyjaśnia gospodarz prószkowskiego spotkania – Joachim Siekiera, a jednocześnie założyciel badającej bociany grupy SILESIANA.

 

- Takie długoterminowe informacje są absolutnie kluczowe i pozwalają nam zobaczyć co dzieje się z bocianem, a sytuacja nie jest jednoznaczna – wyjaśnia dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obecny szef GBBB. Dostrzegamy jak wiele ludzi nie tylko zna bociana, ale chce poznawać tajniki biologii i ekologii tego gatunku, zatem nie zaskakuje to, że bocian – zwłaszcza w okresie wiosennych przylotów – staje się bohaterem czołówek wielu polskich i europejskich mediach.

 

Nasza wiedza o tym gatunku, w porównaniu do innych ptaków jest ogromna, co jednak nie oznacza, że nie ma nowych aspektów do badań. – Praktycznie co tydzień jest publikowana nowa praca dotycząca bociana białego, a różnorodność tematyczna badań jest doprawdy zaskakująca. Mnie osobiście trochę martwi, że prym w badaniach bocianich wiodą badacze z Hiszpanii, chociaż polskie prace są w zdecydowanej czołówce. Przez to, że bocian jest gatunkiem dużym, znanym, o którym, m.in. dzięki współpracy z amatorami, wiemy dostatecznie dużo, możemy prowadzić bardziej zaawansowane badania. Wykorzystujemy w tym celu najnowocześniejszy sprzęt telemetryczny, czy bardzo zaawansowane badania diagnostyczne wskazujące jak bociany reagują na zanieczyszczenia środowiska – uzupełnia prof. Piotr Tryjanowski z UP w Poznaniu.

 

Na tegorocznym spotkaniu nie zabraknie tematów ważnych dla badaczy bociana (np. spraw obrączkowania, analizy danych, pewnych niuansów metodycznych), ale i ważnych dla ogółu społeczeństwa, choćby o tym jak zmienia się percepcja tego gatunku w wielu krajach. Jednym z zadań, które stawiają sobie uczestnicy tegorocznego spotkania, jest wyznaczenie najważniejszych tematów badawczych nad którymi warto się pochylić w ciągu najbliższych lat.

 

Współpraca zawodowych ornitologów z badaczami amatorami pokazała, że jest to niezwykle efektywna metoda poszerzająca naszą wiedzę o bocianie i skuteczniej przyczyniająca się do jego ochrony. – Po prostu razem można więcej – zgodnie podkreślają osoby uczestniczące w XI Zjeździe GBBB.

 

PROFESJONALNE PLATFORMY GNIAZDOWE

PROFESJONALNE PLATFORMY GNIAZDOWE

 

Ilustracje tego jak mogą wyglądać w najbliższym czasie zmiany w życiu bocianów?

 

bociany laka tobolka agroekosystem cenyrolnicze pl

Łąka… to już było.

 

 

bocian smietnisko tobolka agroekosystem cenyrolnicze pl

To nadchodzi wielkimi krokami … żerowanie na śmietniskach.

 

Fot. Marcin Tobółka

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu