zm skiba

skiba

CenyRolnicze
30 kwietnia 2024, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0341 EUR EUR - 4.3213 GBP GBP - 5.0598 DKK DKK - 0.5794
Archiwum


30.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 205,00 (-1,56%), kukurydza CZE24: 201,00 (-3,60%), rzepak MAJ24: 439,50 (-0,17%)

29.04.2024 13:46 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,90 zł/kg, średnia: 8,36 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

29.04.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mięsny, 600 kg, świętokrzyskie, kielecki, 26-004, tel.: 506 619 161

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

PeSTka - Ptasi Spacer Terapeutyczny

prof. Piotr Tryjanowski
spacer dydaktyczny
Kupując i instalując budki lęgowe dla ptaków – kierujmy się jakością wykonania (Fot. Jacek Bukowski)

W związku z odbywającymi się Europejskimi Dniami Ptaków naukowcy z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz pierwszy zorganizowali spacer ornitologiczny, połączony z silnymi wątkami terapeutycznymi i jak się okazało, poznańsko-historycznymi.

 

Zatem wymyślona nazwa PeSTka okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jasno bowiem nawiązywała do poznańskości (poprzez nawiązanie do popularnej nazwy szybkiego tramwaju), ale i do trudności – okazała się, że zaproponowana trasa była do pokonania dla osób w różnej kondycji i wieku (uczestnicy liczyli sobie od 2 do ponad 75 lat!).

 

- Może to przez cukierki krówki, którymi poczęstowaliśmy uczestników spaceru, zapewniając, że taka dawka kalorii nie zaszkodzi, bowiem zdecydowanie zostanie spalona – żartuje prof. Tadeusz Mizera, współprowadzący spotkanie.

 

Rozpoczęliśmy pod pomnikiem Siewcy autorstwa Marcina Rożka, gdzie poinformowano o planie spaceru – wiadomo porządek musi być – kolejnych przystankach na trasie, kulturowym znaczeniu ptaków, jak i specyfice spacerów ptasio-terapeutycznych.

 

Zgodnie z zaleceniami koncepcji ornitologii terapeutycznej (szerzej o tym w książce - kliknij) nie ścigaliśmy się kto zobaczy więcej i najrzadszych gatunków, a po prostu chcieliśmy spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu, zaś ptaki są wspaniałym dodatkiem. Dzięki ich obecności ćwiczymy uważność, skupiamy się na głosach i wyglądzie, ale ulegamy całemu urokowi środowiska.

 

pomink siewcy agroekosystem cenyrolnicze pl

 Zdjęcie grupy uczestników pod pomnikiem Siewcy (Fot. Paweł Lenarczyk)

 

pustulka coelgium cenyrolnicze pl

Pustułka na Collegium Maximum nie zawiodła i była pierwszym obserwowanym gatunkiem (Fot. Jacek Bukowski)

 

Pierwszym kulturowym nawiązaniem do ptaków, był mural przy Collegium Maximum, gdzie przedstawione są wizerunki trzech gatunków ptaków: zimorodka, rudzika i … koguta. Dalej przemaszerowaliśmy pod UCMW, gdzie była okazja, by wspomnieć o naszym dobrze działającym na rzecz ratowania ptaków Ptasim Azylu, a jednocześnie zwrócić uwagę, że czasami ludzka działalność, okazywana na siłę empatia, może tragicznie się dla ptaków skończyć, zwłaszcza dla podlotów, które w przypływie dobrych myśli bywają zabierane z trawników i skwerów i przynoszone do azylu, choć w ten sposób zabierane są spod opieki rodziców. Ten wątek postępowania z ptakami zdecydowanie wymaga szerszej refleksji edukacyjnej.

 

budki legowe tryjanowski cenyrolnicze pl

Kupując i instalując budki lęgowe dla ptaków – kierujmy się jakością wykonania (Fot. Jacek Bukowski)

 

W czasie spaceru pokazywano także jak zaprosić ptaki bliżej siebie – do ogródka, a nawet na balkon. Oczywiście kluczem mogą być odpowiednie budki lęgowe i karmniki, przy czym koniecznie należy zwracać uwagę na jakość ich wykonania – po prostu powinny spełniać standardy ornitologiczne. Wielką zasługę w rozpowszechnianiu budek lęgowych, ale i szeroko pojętych badaniach nad biologią ptaków i popularyzacją ornitologii miał prof. Jan Bogumił Sokołowski, przy którego pamiątkowej tablicy na budynku Kolegium Cieszkowskich także chwilę się zatrzymaliśmy i prof. Mizera  opowiedział szereg anegdot z życia tego uczonego. Prof. J. Sokołowski był organizatorem i pierwszym dziekanem Wydziału Zootechnicznego WSR. Był także czas na opowieści związane z terapeutyczną rolą ptaków w chwilach krytycznych, w trakcie, jak i po wojnie. Ciekawostką, o której mało kto wie, jest informacja, iż w trakcie II wojny światowej jako nazistowski oficer przebywał w Poznaniu Konrad Lorenz - twórca nauki o zachowaniu zwierząt – etologii, laureat Nagrody Nobla. Ptaki zdecydowanie pomogły mu w ułożeniu powojennych relacji z innymi badaczami.

 

Po wątkach historycznych i wejściem na teren Ogrodu Dendrologicznego UP, rozpoczęliśmy bardziej przyrodniczy charakter spaceru. Był czas na chwilę odpoczynku, rozmowy o terapeutycznej roli ognia i spotkań przy ogniskach (więcej o terapeutycznej roli ognia np. tutaj- kliknij), wspólnym rozwiązywaniu problemów. Następnie przeszliśmy się do Parku Sołackiego i tutaj wreszcie można było bliżej zobaczyć wiele gatunków. Posłuchać o nietypowym podziale ról płciowych u kokoszki wodnej, syndromie brzydkiego kaczątka u łabędzi, a także o wyglądzie kaczek krzyżówek, czy precyzyjniej mówiąc, przede wszystkim kaczorów tego gatunku.

 

kokoszka tryjanowski cenyrolniczE pl

 Kokoszka wodna – to idealny gatunek to stymulowania rozmów o roli płci u ptaków (Fot. Marta Nowak)

 

Frekwencja była doprawdy zaskakująca i na spacer przybyło około pięćdziesięciu osób. To zdecydowanie za dużo na prowadzenie terapii, ale ufamy, że ziarno zostało posiane. Pogoda fantastyczna, ptaków mogłoby być zdecydowanie więcej, chociaż i tak widziana w Parku Sołackim pliszka górska okazała się wspaniałym bonusem dla naszej wyprawy. Uczestnicy wyglądali na naprawdę zadowolonych, a czas spotkania się nawet nieco przedłużył, bowiem pytaniom o ptaki, o nasze relacje z nimi i o wątki zdrowotne praktycznie nie było końca.

 

pliszka gorska tryjanowsko cenyrolniczE pl

Pliszka górska – gatunek, który wzbudził najwięcej emocji (Fot. Marta Nowak).

 

Uczestnikom obiecaliśmy informacje o pewnych aspektach praktycznych terapii z ptakami. Oto one – specjalne broszury – dostępne za darmo w formacie PDF:

https://www.lundbeck.com/content/dam/lundbeck-com/europe/poland/pdfs/Zeszyt%20ćwiczeń%20nowe%20ptaki.pdf 

https://www.lundbeck.com/content/dam/lundbeck-com/europe/poland/pdfs/zeszyt%20ćwiczeń%20lundbeck%20ptaki.pdf

 

Zdecydowana większość uczestników dopytywała o kolejne spacery, a nawet żartobliwie pytali, o której i gdzie spotykamy się w następną sobotę. No nie tak szybko, teraz czas na zajęcia indywidualne, a o czasie i miejscu następnego spotkania będziemy informować.

 

Lista zaobserwowanych gatunków – w kolejności odnotowania:

Pustułka

Grzywacz

Gołąb miejski

Gawron

Kawka

Dzięcioł zielony

Pliszka siwa

Mysikrólik

Kos

Śpiewak

Zięba

Rudzik

Kowalik

Pliszka górska

Krzyżówka

Kokoszka wodna

Modraszka

Bogatka

 

Dodatkowa literatura

Ponieważ uczestnicy dopytywali o literaturę naukowa o ptakach Poznania i znaczeniu spacerów ornitologicznych, to przedstawiamy kilka pozycji.

Mizera, T. (1980). Ptaki Parku Sołackiego w Poznaniu w latach 1975-1977. Rocz. AR Poznań122, 31-39.

Mizera, T. (1988). Badania ekologiczne synantropijnej awifauny dzielnicy Sołacz w Poznaniu w latach 1975-1984. Acta Zoologica Cracoviensia31(1 (1-10)).

Mizera, T., & Kozłowski, P. (1992). Gniazdowanie ptaków w skrzynkach lęgowych na terenach zieleni miejskiej Poznania oraz porównanie z wynikami z Warszawy. Acta Ornithologica27(1), 35-47.

Murawiec, S., & Tryjanowski, P. (2020). Psychiatra patrzy na ptaki w czasie pandemii COVID-19: obserwacje, introspekcje, interpretacje. Psychiatr Psychol Klin20, 94-97.

Tryjanowski, P., Murawiec, S., & Grimalt, R. (2022). Nature and mental health—birding is a proven solution. Alpha Psychiatry23(5), 262-263.

Tryjanowski, P., Murawiec, S., & Randler, C. (2023). No such Thing as Bad Birding Weather, but Depends on Personal Experience. Leisure Sciences, 1-13.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu