zm skiba

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Afrykański pomór świń z perspektywy niemieckich mediów

Joanna Kawka
asf asf

W walce przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń Czechy obierają nową drogę: po raz pierwszy zaangażowani zostaną strzelcy wyborowi policji do odstrzału dzików w dotkniętym zarazą obszarze w południowo-wschodniej części kraju. Wg rzecznika prasowego Agencji CTK zabito już 38 sztuk zwierząt. Zadanie specjalne będzie kontynuowane najprawdopodobniej do końca stycznia 2018 roku.

 

16 policjantów udaje się na polowanie przede wszystkim nocą. W tym celu wyposażeni są w sprzęt noktowizyjny i kamery termowizyjne. Są w stanie zastrzelić dzika z odległości 200 m oraz więcej.

 

Nagonka na dziki w Meklemburgii-Pomorzu Przednim rozpoczęta

Już 28 października - a więc wcześniej niż zwykle - rozpoczął się tegoroczny sezon na polowanie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

W obliczu znacznego wzrostu liczebnego populacji dzików w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz rozprzestrzenieniu się afrykańskiego pomoru świń (ASP) aż do Polski i Czech Minister rolnictwa i środowiska, dr Till Backhaus, zapowiada „drastyczne zmniejszenie pogłowia dzików". „Jest to ważny środek zapobiegawczy mający na celu ochronę hodowców trzody chlewnej, ubojni i zakładów przetwórstwa mięsa w kraju o łącznym rocznym obrocie prawie miliona euro przed ogromnymi stratami gospodarczymi na skutek wybuchu epidemii ASP“ - informuje minister.

 

Afrykański pomór świń po raz pierwszy w Rumunii i Czechach

Wg danych systemu zgłaszania wystąpień chorób zakaźnych zwierząt (Animal Disease Notification System, ADNS) oraz OIE ASP wystąpił w 2017 r. po raz pierwszy w Rumunii i Czechach. Na Litwie odnotowuje się znowu większą ilość zachorowań wśród dzików.

Łącznie w UE odnotowano 114 przypadków zachorowań wśród świń hodowlanych i 2 192 wśród dzików. Co ciekawe, na Ukrainie i w Rosji ponad połowa przypadków zachorowań miała miejsce wśród świń hodowlanych, podczas gdy na Łotwie i w Estonii ponad 95% przypadków dotyczyła dzików. W Czechach znane są jak do tej pory wyłącznie zachorowania wśród dzików.

 

15 000 trzody do uboju prewencyjnego

W Europie Wschodniej oraz w Rosji afrykański pomór świń nadal się rozprzestrzenia. Zgodnie z aktualnymi informacjami Międzynarodowego Urzędu ds. Epizootii od początku września odnotowano nowe przypadki zachorowań w Polsce Wschodniej, na Ukrainie, Łotwie, Litwie w Czechach i Rosji.

Zaraza grasuje zarówno wśród dzików jak i w zakładach hodowli trzody. W Polsce i Czechach zarażone są przede wszystkich dziki, na Litwie i Łotwie zwierzęta z hodowli przydomowej. Dotknięty jest też duży zakład w Rosji blisko ukraińskiej granicy. Na farmie w regionie Biełgorodu zabito prewencyjnie co najmniej 15.000 sztuk świń. 

 

Wzrost ryzyka z "niewielkiego" na "umiarkowane"

Po wystąpieniu zarazy wśród dzików w Czechach Instytut Friedricha Loefflera (FLI) uaktualnił ocenę ryzyka przeniesienia choroby do Niemiec. Ze względu na bezpośredni kontakt dzików eksperci oceniają ryzyko już nie jako niewielkie, lecz jako umiarkowane. Największe niebezpieczeństwo dla rozprzestrzeniania się choroby stanowi jednak nadal człowiek, który może przenieść patogen na zachód przez niegotowane, zakażone produkty wieprzowe. Ryzyko wprowadzenia choroby przez człowieka oceniane jest wciąż jako wysokie.

 

Czechy: 15 przypadków pomoru

W Czechach do tej pory na afrykański pomór świń padło 15 dzików. Również najnowsze przypadki stwierdzono u zwierząt w pobliżu czeskiego miasta Zlin. Zatem najprawdopodobniej pierwszy martwy dzik nie był tylko odizolowanym przypadkiem. Wydaje się, że wirus pomoru rozprzestrzenił się w populacji dzików tego regionu.

 

Polska: Znaczny wzrost przypadków pomoru:

Według oficjalnych informacji w zeszłym tygodniu w Polsce w województwie lubelskim stwierdzono cztery nowe przypadki wystąpienia choroby podlegającej obowiązkowi zgłaszania.

Choroba rozprzestrzenia się w Polsce nadal również wśród dzików. Tylko w ostatnim tygodniu czerwca potwierdzono jedenaście nowych przypadków choroby. Łącznie w tym roku ma to być już ponad 200 zarażonych dzików.

 

Afrykański pomór świń: 5 krajów europejskich dotkniętych pomorem

Łącznie z Czechami afrykańskim pomorem świń dotkniętych jest łącznie już pięć krajów Unii Europejskiej. Na Łotwie, Litwie, w Estonii i w Polsce meldunki o przypadkach choroby pochodzą jeszcze z 2014 roku. Od czasu, kiedy po raz pierwszy w 2007 r. chorobę stwierdzono w Gruzji, zaraza rozprzestrzenia się powoli także na inne kraje jak Armenia, Azerbejdżan, Rosja, Białoruś, Ukraina i Mołdawia.

 

Źródło: agrarheute.com

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu