zm skiba

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Rolnicy nie chcą wcale dopłat, bo jak długo można do towaru dopłacać. Kolejne protesty

Redakcja
protest rolników, zielony ład, import z Ukrainy
Fot. Protest Rolników (FB)

Kilkanaście traktorów zaparkowano wczoraj na Wałach Chrobrego w Szczecinie, przed siedzibą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Rolnicy protestowali przez kilka godzin przeciwko zapisom Zielonego Ładu i importowi produktów rolnych spoza UE.

 

- Kilkadziesiąt pojazdów rolniczych zaparkowało przez Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim. Główny postulat: "nie chcemy Zielonego Ładu w takiej formule, jak jest teraz proponowany rolnikom". (…) Rolnicy zapowiedzieli, że wezmą udział w ogólnoeuropejskim proteście rolników, który jest planowany 4 czerwca w Brukseli – relacjonuje Radio Szczecin.

 

O powód protestów pytała rolników reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska - To tyko taka skromna blokada, przypomnienie, że nasze sprawy nie zostały załatwione - mówił jeden z nich. - Chcemy pokazać wszystkim, że jest nam źle, że ten cały Zielony Ład nie jest czymś dobrym. My rolnicy jako pierwsi upadniemy, ale jeżeli my upadniemy, za nami pójdzie cała reszta - dodał drugi. - Trzeba blokować, podjeżdżać pod urzędy, do polityków, im utrudnić życie, pokazać, że coś jest nie tak - mówił kolejny z rolników.

 

 

Rząd umywa ręce

 

- Właściwie w naszych protestach nic się nie zmieniło - mówi Adam Walterowicz, jeden z organizatorów protestu rolników w woj. zachodniopomorskim w wypowiedzi dla Głosu Szczecińskiego. - My nadal nie chcemy Zielonego Ładu. Nie chcemy tych dopłat, ale normalnego rynku. To nie może być tak, że ktoś produkuje cokolwiek i jest zmuszony sprzedawać poniżej kosztów produkcji. A tak teraz jest – dodaje rolnik i tłumaczy, że nadal do Polski napływają produkty rolne ze Wschodu. - I już nie tylko z Ukrainy - podkreśla. - A te produkty są tańsze niż nasze i do tego niezdrowe.

 

Jak pisze Głos Szczecina, rolnicy pokazują, że na Wschodzie ten sam nawóz kosztuje 1200 zł za tonę, a w Polsce oni muszą płacić 5 tys. zł za tonę. - Poza tym tańsze są maszyny rolnicze, paliwa, praca ludzka - wymienia Walterowicz i podkreśla, że ta żywność jaka teraz znajduje się na półkach w polskich sklepach jest wymieszana. - Konsumenci nie wiedzą skąd jest ta mąka na chleb, skąd jest ten kurczak. A w tej mące ze Wschodu są niezdrowe i w Polsce zabronione substancje, bo tylko Unia ich zakazuje, a na Ukrainie czy w Rosji można je bez przeszkód używać. A żywność ekologiczna jest droga. Jej wyprodukowanie nie jest takie proste i wymaga bardzo dużych nakładów – dodaje rozmówca Głosu Szczecińskiego. Podkreślał, że rolnicy nie chcą wcale dopłat, bo jak długo można do towaru dopłacać. Oni chcą normalnej gospodarki rynkowej, „takiej kapitalistycznej, bo ta co teraz jest to nie ma nic z rynkiem wspólnego, ona jest socjalistyczna” - mówią.

 

- Obecny rząd nie odpowiada za sytuację w rolnictwie - mówił Bartosz Brożyński, wicewojewoda zachodniopomorski, który wyszedł do protestujących rolników. Jak pisze Głos Szczecina, zapraszał na kolejne rozmowy, które w kontekście ostatnich miesięcy wniosły niewiele.

 

 

Źródło: Radio Szczecin, RMF FM, Głos Szczecina

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu