IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. Niestety deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.
W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -134 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 23 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI – 31 VII).
Największe deficyty wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -239 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie Pojezierzy: Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Pomorskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Pobrzeżu Słowińskim a także w Kotlinie Sandomierskiej od -160 mm do -219 mm. Duże niedobory wody notowano również na Nizinie Śląskiej, w centralnej części Pojezierza Mazurskiego oraz w na Polesiu Zachodnim od -160 mm do -189 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm. Natomiast we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz w zachodniej Pojezierza Mazurskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -109 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziewiątym okresie raportowania, IUNG-PIB stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw kraju, we wszystkich monitorowanych uprawach:
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Kukurydzy na ziarno,
- Krzewów owocowych,
- Roślin strączkowych,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu,
- Ziemniaka,
- Chmielu,
- Truskawek,
- Zbóż jarych,
- Drzew owocowych,
- Buraka cukrowego,
- Zbóż ozimych
Tegoroczne warunki pogodowe z uwagi na wysokie usłonecznienie (III dekada marca, I i II dekada maja oraz III dekada czerwca), dużą prędkość wiatru (I dekada kwietnia oraz III dekada maja), niską wilgotność powietrza (III dekada marca, I i II dekada maja oraz III dek. czerwca), wysoką temperaturę powietrza (czerwiec), małe opady atmosferyczne (II dekada marca, III dekada kwietnia, I i II dekada maja oraz III dekada czerwca, II dekada lipca, I dekada sierpnia), wysokie opady lipca i wzrost ewapotranspiracji potencjalnej (III dekada lipca) sprawiły, że wystąpił na terenie kraju duży deficyt wody powodujący suszę wśród wszystkich monitorowanych roślin uprawnych. Straty plonów z powodu niedoboru wody wystąpiły we wszystkich województwach Polski.
Źródło: IUNG-PIB