Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 listopada 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7586 EUR EUR - 4.4742 GBP GBP - 5.0221 DKK DKK - 0.6012
Archiwum
26.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,50 (+ 0,24%), kukurydza STY21 - 194,50 (0,00%), rzepak LUT21 - 410,25 (- 0,61%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.11.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 2,92 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zakaz uboju religijnego pojawi się również w „nowej piątce dla zwierząt”

Paweł Hetnał

Minister rolnictwa, Grzegorz Puda, potwierdził, iż trwają prace nad nowym, poselskim projektem ustawy o ochronie zwierząt. Kolejne podejście do tzw. piątki Kaczyńskiego ma uwzględnić poprawki Senatu i sprecyzuje przepisy, które pozwolą na utworzenie Inspekcji Ochrony Zwierząt. Z kontekstu wypowiedzi szefa resortu rolnictwa można wnioskować, iż zapisy ustawy nadal będą uwzględniały zakaz uboju religijnego.

 

Jak przekonuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową Grzegorz Puda, wcześniejsza wersja ustawy była tworzona uwzględniając m.in. „interes rolników i przedsiębiorców”. Co ciekawe, stwierdził, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem, ubój rytualny jest zabroniony. Można zatem spodziewać się, że nadal będzie forsowany zakaz w tym zakresie. Jak podkreślał szef resortu rolnictwa, wycofanie się z tego sposobu uboju może Polsce przynieść korzyści i pozwoli wejść „na bogate rynki europejskie”, gdzie konsumenci warunkują zakupy mięsa sposobem jego pozyskania. 

 

Puda stwierdził również, że nowy projekt będzie zawierał większość zapisów poprzedniej wersji ustawy. Wcześniejszy projekt po „dobrych” poprawkach Senatu nie nadawał się jednak zdaniem ministra do dalszego procedowania. Teraz zapisy ustawy mają zostać „ujednolicone” i dostosowane do prawa unijnego.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk

– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku

Norki jednak zdrowe. Nie ma pierwszego ogniska kor

- Zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierz

Hodowcy świń i drobiu biją na alarm. A gdzie minis

Katastrofalna sytuacja na rynku trzody chlewnej i drobiu wym