kojs

kojs

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

modele rolnicze

kowalczyk

Jak wygląda rynek trzody chlewnej na Ukrainie? Brak pracowników i wzrost spożycia wieprzowiny

Redakcja
trzoda chlewna, Ukraina, wieprzowina

- Wraz z wygaśnięciem ożywienia gospodarczego, które dominowało w branży do 2023 r., rentowność ukraińskiego przemysłu trzody chlewnej spada – uważa Oksana Jurczenko, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Hodowców Świń.

 

Według Jurczenki w wywiadzie dla lokalnego serwisu informacyjnego Delo (za portalem Pig Progress), ukraińskie pogłowie trzody chlewnej znacznie wzrosło w 2023 r., osiągając poziom przedwojenny. Niedobory na rynku żywca wieprzowego w dużej mierze przyczyniły się do tej pozytywnej tendencji. Przyciągnęło to nowe inwestycje w hodowlę trzody chlewnej.

 

 

Gorączka ustępuje

 

Jurczenko ujawniła również, że nie tylko hodowcy trzody chlewnej inwestowali w rozwój swojej działalności. Inne firmy rolnicze, wcześniej nie zajmujące się hodowlą trzody chlewnej, również wpompowały w ten biznes pieniądze, chcąc szybko zarobić na przerobie stosunkowo taniego zboża na drogie mięso.

 

Pomimo wyzwań ukraiński przemysł trzody chlewnej wykazał się niezwykłą odpornością po wstrząsach w 2022 r. Jurczenko zauważyła, że branża ustabilizowała się nawet po tym, jak w kraju od 8% do 10% gospodarstw zostało zniszczonych lub trafiło na terytoria kontrolowane przez siły rosyjskie.

 

- Jednak gorączka na rynku wieprzowiny stopniowo dobiega końca – przyznała Jurczenko. - Jeśli w przeszłości przetwórcy musieli szukać źródła zakupu żywych świń, teraz mogą wybierać między różnymi dostawcami – stwierdziła, dodając, że nawet w okresie Wielkanocy, w okresie dużego popytu, „sezonu wysokich cen” nie wydarzyło się w tym roku.

 

- Ogółem w 2024 r. cena sprzedaży świń nie jest dużo wyższa od kosztów hodowli, a w niektórych tygodniach liczby te są prawie identyczne. Oznacza to, że hodowla trzody chlewnej traci na atrakcyjności dla rolników, którzy chcą wejść w ten biznes i szybko zarobić – stwierdził Jurczenko.

 

Rośnie spożycie wieprzowiny 

 

Jednak ogólne nastroje w branży są dalekie od pesymizmu. Jurczenko zauważyła, że ​​niektóre prognozy przewidują 10-procentowy wzrost spożycia wieprzowiny w kraju w 2024 roku. Wyjaśniła, że ​​zmniejszyła się różnica między cenami wieprzowiny i drobiu na półkach spożywczych, co powoduje, że coraz więcej konsumentów decyduje się na wieprzowinę.

 

Eksport odgrywa niewielką rolę w ukraińskim przemyśle trzody chlewnej. Co dziwne, kraj ten eksportuje głównie wieprzowinę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jurczenko wyjaśniła, że kraj kupuje głównie wieprzowinę, aby nakarmić pracowników migrujących, a niektórzy ukraińscy hodowcy trzody chlewnej czerpią korzyści z tego handlu.

 

Jurczenko potwierdziła wcześniejsze doniesienia, że ​​kluczowym problemem ukraińskich ferm trzody chlewnej jest brak pracowników, przypisując to przede wszystkim wpływom trwającej mobilizacji. Dodała, że ​​hodowcy trzody chlewnej nie zaczęli jeszcze obsadzać kobietami tradycyjnych stanowisk męskich.

 

 

Źródło: Pig Progress

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu