Zbliża się Chiński Nowy Rok, przypadający na 10 lutego, ale popyt na mięso nie wzrośnie przed szczytem sezonu. Ze względu na mniejsze zainteresowanie konsumentów i dużą podaż żywca, ceny świń rzeźnych ponownie spadły na początku roku, co oznacza, że hodowcy trzody chlewnej nie są w stanie pokryć kosztów produkcji.
Popyt na mięso wśród Chińczyków jest obecnie obniżony. Według analityków rynkowych w rezultacie ceny trzody rzeźnej będą nadal spadać ze względu na dużą podaż żywca. W drugim tygodniu stycznia spadły one poniżej średniej krajowej wynoszącej 14 CNY (1,79 EUR) za kilogram żywej wagi (LG) i według ogólnokrajowego wyniosły 13,80 CNY/kg (1,76 EUR). Oznacza to, że i tak już niezbyt wysoki poziom z początku stycznia 2023 r., był o prawie 10% niższy w bieżącym okresie.
Koszty produkcji nie są pokryte
Świnie przeznaczone do uboju nie generują obecnie w Chinach prawie żadnych większych dochodów, podobnie jak w Hiszpanii czy Niemczech. Prywatni hodowcy trzody chlewnej, a nawet duże firmy handlowe w Chinach nadal są pod kreską, ponieważ cena świń nie pokrywa kosztów produkcji. Według obliczeń pekińskiego departamentu rolnictwa, straty mniejszych gospodarstw w listopadzie 2023 r. wyniosły około 18 EUR na tucznika. W przypadku dużych korporacji notowanych na giełdzie były one niższe w przeliczeniu na zwierzę.
Jak ogłosiło Ministerstwo Rolnictwa, pogłowie loch w Chinach w dalszym ciągu spada. Według najnowszych dostępnych danych w listopadzie 2023 r. było to 41,58 mln zwierząt; tj. o 2,3 mln sztuk, czyli o 5,2% mniej niż rok wcześniej. Malejąca od miesięcy liczba macior nie spowodowała jeszcze spadku podaży tuczników rzeźnych, ponieważ zauważalnie wzrosła produktywność macior i odbudowa pogłowia loch hodowlanych, która zakończyła się w listopadzie 2022 r., nadal przynosi skutki.
Według departamentu rolnictwa, od stycznia do listopada 2023 r. w rzeźniach ubito ogółem 303,9 mln świń, a rocznie przetwarzano ponad 20 000 zwierząt. Było to o 19,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nadpodaż w coraz większym stopniu ogranicza popyt importowy Chin na wieprzowinę. Według ministerstwa od stycznia do listopada 2023 r. wolumen importu spadł o 6,3% do 1,46 mln ton w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, po wzroście w pierwszych miesiącach ubiegłego roku.
Źródło: ISN