kojs

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Program odbudowy pogłowia trzody chlewnej odtrąbiony przedwcześnie. Producenci zniesmaczeni

Redakcja
program odbudowy pogłowia trzody chlewnej

Tuż przed wyborami minister rolnictwa Robert Telus ogłosił program odbudowy polskiego pogłowia trzody chlewnej. Zdaniem osób pracujących nad tym projektem, taka informacja została podana przedwcześnie i działania tego typu noszą znamiona wykorzystania na potrzeby „doraźnych celów politycznych”.

 

- W nawiązaniu do ogłoszenia w dniu 11 października br. programu odbudowy pogłowia loch w Polsce, zwracamy uwagę na nasze zaniepokojenie co do przedstawionej formy programu, nieuwzględnienia opinii producentów i przetwórców, jak również niezgodnego z prawdą, określania ww. programu jako „skonsultowany z sektorem – piszą do ministra rolnictwa przedstawiciele szeregu organizacji sektora trzody chlewnej,

 

Do szefa resortu napisały organizacje stowarzyszone w Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Krajowym Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Związku Polskie Mięso, Polskim Związku Niezależnych Producentów Świń, Polskim Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych "Solidarność”, przy wsparciu pracowników naukowych uczelni rolniczych, wspólnie przeanalizowali aktualny stan pogłowia trzody chlewnej, zidentyfikowali mechanizmy i uwarunkowania odpowiedzialne za ten stan, a także w sposób planowy, określili konkretne działania niezbędne dla odwrócenia negatywnych trendów.

 

- Szeroki zakres społecznej i merytorycznej legitymacji uczestników rozmów wymaga jednoznacznego podkreślenia i powinien być przesłanką do uwzględnienia głosu praktyków w projektowaniu rozwiązań. Podjęliśmy rozmowy z przedstawicielami strony rządowej, aby nie dopuścić do powielenia doświadczeń z programami niedostatecznie dopasowanymi do uwarunkowań i zapewnić efektywne wydatkowanie środków publicznych. Utrzymanie i odbudowa krajowej produkcji trzody chlewnej i przetwórstwa mięsa wieprzowego jest działaniem ważnym strategicznie, gospodarczo i społecznie. Horyzont czasowy wykonywanych działań i planowanych inwestycji wielokrotnie przekracza typowy – minimalny okres planowania środowiska politycznego – odmierzanego rytmem wyborów. Rolnictwo i przetwórstwo wymagają rozwiązań przemyślanych, dobrze przygotowanych, uwzględniających realne uwarunkowania rynkowe, socjalne i prawne, stworzonych tak, aby zapewnić możliwie najstabilniejsze warunki funkcjonowania w perspektywie dekad. Ogłoszenie programu w takiej formie i w takim terminie nosi cechy przedmiotowego wykorzystania zagadnienia w doraźnych działaniach politycznych. Jest to, z naszego punktu widzenia niedopuszczalne, ryzykowne a przede wszystkim bezproduktywne. Zachowując nadzieję na bardziej podmiotowe traktowanie przedstawicieli sektora w przyszłości i podkreślając konieczność bardziej dopracowanych, przemyślanych i wielokierunkowych działań przekazujemy jednocześnie sygnał, że producenci trzody i przetwórcy mięsa oczekują dobrej i rzeczowej współpracy ze stroną rządową – czytamy w piśmie skierowanym do ministra.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu