Według aktualnych danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat), produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej w 2023 roku spadła bardziej niż oczekiwano w porównaniu z rokiem poprzednim. Według analityków, głównym powodem jest gwałtowne zmniejszenie pogłowia świń w państwach członkowskich. Oprócz znacznych spadków u czołowych producentów w Hiszpanii i Niemczech, podaż trzody rzeźnej drastycznie spadła, w porównaniu z rokiem poprzednim, przede wszystkim w Danii.
Malejąca liczba zwierząt gospodarskich doprowadziła do spadku produkcji wieprzowiny w państwach członkowskich w 2023 r. Najnowsze dane Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat) pokazują obecnie większy niż przewidywano spadek produkcji. Zgodnie z tym od stycznia do czerwca w rzeźniach UE, podlegających obowiązkowi zgłoszenia, odnotowano ogółem 109,2 mln świń - to o 10,6 mln sztuk, czyli o 8,9% mniej niż w I półroczu 2022 roku. Produkcja wieprzowiny wynosząca 10,30 mln ton spadł o 971 tys. t, czyli o 8,6% r/r. Od czasu zarejestrowania danych przez Eurostat nigdy nie było tak gwałtownego spadku w UE-27 w ciągu roku.
Komisja Europejska w swojej wiosennej prognozie na cały 2023 rok zakładała 5% spadek produkcji wieprzowiny rok do roku i podtrzymała swoją ocenę z lata. Jednakże aktualne dane rynkowe i sprawozdania państw członkowskich wskazują na bardziej gwałtowny spadek. W chlewniach Hiszpanii i Niemiec do rzeźni dostarczono odpowiednio o 2,44 mln i 2,20 mln świń mniej, co oznacza spadek o 8,4% w przypadku pierwszym i 9,2% na terytorium naszego zachodniego sąsiada w porównaniu z pierwszą połową roku.
Szczególnie mocno w stosunku do roku poprzedniego spadła podaż żywca wieprzowego w Danii o 19,1% do 7,44 mln sztuk. Produkcja wieprzowiny spadła tam nawet o ponad jedną piątą. Przedsiębiorstwo mięsne Danish Crown zareagowało już zamknięciem zakładów i skróceniem zmian i musi sprawdzić, w jaki sposób może zapłacić producentom odpowiednią cenę za ubite świnie, aby nie tracić jeszcze większej liczby zwierząt. Ubój i produkcja mięsa również spadły o dwucyfrowy procent w Belgii, Holandii, Irlandii, Łotwie i Słowacji. Żaden kraj UE nie wyprodukował więcej wieprzowiny niż w pierwszej połowie 2022 r.
Źródło: ISN