Jak dotychczas w wykazie Rządowego Centrum Legislacji nie zamieszczono rozporządzenia związanego z dopłatami do urodzonych w gospodarstwie prosiąt. Jeśli rząd odstąpi od tej pomocy, to - w obliczu kurczącego się w ekspresowym tempie krajowego stada trzody chlewnej – będzie to jasny sygnał, że władze tego kraju nie są zainteresowane odbudową pogłowia świń w Polsce.
W komunikacie opublikowanym przez Związek Zawodowy Rolników „Korona” czytamy, iż z zestawienia prac legislacyjnych Rady Ministrów, 14.04.2023, o godz. 15.15 wynika, że na stronach rządowych nastąpiło zamieszczenie informacji o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa numer projektu RD 687. W przedkładanym projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowych form pomocy: dla producentów rolnych, którzy zgłosili do Agencji do dnia 15 września 2023 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie od dnia 1 maja 2023 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
- Projekt ten do tej pory nie figuruje w wykazie Rządowego Centrum Legislacji, a zatem Związek postanowił wyjaśnić co z nim się stało i wystąpił do KPRM o kopię ww. projektu rozporządzenia RD687, o informację dlaczego ww. projekt nie figuruje w wykazie Rządowego Centrum Legislacji oraz o informację czy projekt został wycofany (jeżeli tak to dlaczego, a jeżeli nie to kiedy zostanie on zamieszczony w wykazie RCL?) – informuje Związek.
- Na spotkaniach w dniu 10 stycznia 2023 roku i 3 marca 2023 roku, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wsparcie dla hodowców trzody chlewnej. Padła nawet konkretna kwota 450 mln zł. Nie wiemy, czy ten projekt jest czy też jak wynika z deklaracji jakie padły na spotkaniu w dniu 4 maja br. w MRiRW, wsparcie dla trzody chlewnej to dalsza przyszłość. Chcemy mieć jasność w tej kwestii - stwierdza dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik ZZR Korona.
Trwa ponadpartyjne „oranie” polskiej hodowli świń
"PIS zaorał wieś" grzmi Platforma Obywatelska na filmikach, wskazując na spadek liczby gospodarstw trzody chlewnej od 2015 roku tj. z 244 tys. do 53,8 tys. obecnie (czyli ok. 27 tys. rocznie). Jednak jak zauważa dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik ZZR Korona, Platforma powinna bić się także w własne piersi, gdyż, „to za czasów rządów PO-PSL nastąpił największy spadek liczby gospodarstw i pogłowia trzody chlewnej. Otóż w 2007 roku było 664 tys. gospodarstw. W ciągu 3 pierwszych lat rządów PO-PSL, ubyło ich aż 266 tys. Po 8 latach rządów PO liczba ta zmniejszyła się o prawie 420 tys. do 244 tys. w 2015 roku (czyli przeciętnie 50 tys. rocznie). Aż do 2007 roku pogłowie świń było względnie stabilne i wynosiło ok. 18 mln sztuk. I to właśnie za czasów rządów Platformy i PSL, zaczął się dramatyczny spadek. Po roku już było tylko 14,2 mln szt., a pod koniec 2015 roku wynosiło mniej niż 12 mln szt.