W pierwszych dwóch miesiącach tego roku do duńskich ubojni trafiło znacznie mniej świń niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Niski poziom cen tuczników powoduje, że większa część prosiąt jest eksportowana z Danii, a mniej świń jest tuczonych w kraju.
Według danych duńskiego stowarzyszenia producentów Danske Svineproducenter w styczniu i lutym 2023 r. ubito 2,77 mln świń. Było to 13% mniej niż w pierwszych dwóch miesiącach poprzedniego roku. Z jednej strony liczby pokazują, że duńska produkcja prosiąt znacznie spadła (-10% macior w styczniu 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim). Z drugiej strony mówi się również, że Duńczycy obecnie sami tuczą mniej świń, ale eksportują proporcjonalnie więcej prosiąt. Widać to również w danych dotyczących eksportu prosiąt za styczeń i luty, które były o prawie 1% wyższe niż w poprzednim roku, pomimo gwałtownego spadku liczby loch w Danii. Podobne zmiany są wskazane w marcu, zarówno pod względem danych dotyczących uboju, jak i eksportu.
Głównym powodem takiej sytuacji jest niska cena duńskich świń rzeźnych w porównaniu do innych europejskich państw. Na początku roku duńskie ceny nawet spadły, podczas gdy ceny w innych krajach UE pozostały co najmniej stabilne. Duńska giełda nie była w stanie nadążyć za znacznymi wzrostami w całej UE w ostatnich tygodniach. Duńska stawka za tuczniki, w porównaniu cenowym ISN, jest obecnie o około 34 centy niższa od niemieckiej. Wynikało to głównie ze słabego eksportu do Azji, który ma ogromne znaczenie dla duńskiego przemysłu trzody chlewnej. W międzyczasie pojawiają się doniesienia o ponownym wzroście popytu azjatyckiego, ale różnica cen jest nadal duża.
W związku ze zmienionymi warunkami rynkowymi na rynku duńskim panowały i nadal panują niepokoje. Na ogół cena w Tican (spółka zależna Tönnies) opiera się na notowaniach Danish Crown,ale ta praktyka jest obecnie nieaktualna. W 12. tygodniu kalendarzowym duńska rzeźnia Tican zapłaciła o 3 centy więcej niż jej duży konkurent Danish Crown. Po niewielkim wzroście w Tican i nieco silniejszym wzroście w Danish Crown, obie firmy zgłosiły tę samą cenę w 13. tygodniu. W nadchodzącym 14. tygodniu Tican ponownie opublikował cenę, która jest o około 3 centy wyższa niż stawka jaką proponuje „korona duńska”.
Źródło: ISN