Eksporterzy wieprzowiny z Unii Europejskiej sprzedali w ubiegłym roku o 15% mniej towarów klientom spoza wspólnoty niż w roku poprzednim. W szczególności dotkliwy jest spadek dostaw wieprzowiny do Chin.
Według wstępnych danych Komisji Europejskiej w ubiegłym roku z Unii Europejskiej do krajów trzecich wyeksportowano łącznie 5,25 mln ton wieprzowiny wraz z mięsnymi produktami ubocznymi - to o 957 100 t, czyli o 15,4% mniej niż w 2021 r. Było to również widoczne w przychodach z eksportu, które spadły o 891 mln EUR, czyli 6,1% do 13,67 mld EUR. Spadek przychodów został ograniczony przez wyższe ceny sprzedaży na rynku światowym.
Eksport wieprzowiny z państw członkowskich do Chin spadł o 1,03 mln ton, czyli o 40,1% w porównaniu z 2021 r. do 1,54 mln ton. Powodem tego była wyższa produkcja własna w Państwie Środka i słaby popyt z powodu ograniczeń pandemicznych. Konkurenci z Brazylii i USA również odczuli skutki tych czynników w swoim eksporcie w 2022 roku. Spadek dostaw w UE był znacznie bardziej wyraźny w przypadku mrożonych półtusz i elementów, na poziomie około 50%. Eksport podrobów spadł o 16%. W przypadku boczku redukcja wywozu wyniosła prawie 90%.
Spadki eksportu do Wielkiej Brytanii i Wietnamu
Po Chinach, Wielka Brytania była drugim najważniejszym klientem na wieprzowinę z UE wśród krajów trzecich. Według dotychczas dostępnych danych, które nie są jeszcze kompletne, dostawy na Wyspy spadły o około 9 proc. do 24 700 ton w porównaniu z 2021 r., co wynikało głównie z mniejszej liczby zamówionych świeżych towarów. Poza tym eksport wieprzowiny do Wietnamu również gwałtownie spadł, o 32,1% do 89 450 ton. W 2021 roku dostarczono tam rekordową ilość z powodu problemu tego kraju z afrykańskim pomorem świń (ASF), ale w ubiegłym roku nastąpiła znaczna redukcja eksportowanych towarów.
Jednak gdzie indziej unijni eksporterzy wieprzowiny byli w stanie odnotować sukcesy sprzedażowe. Eksport do głównych klientów, Japonii i Filipin, wzrósł o ponad 20%. Biznes rozwijał się również dynamicznie z Koreą Południową i Australią, gdzie wolumen dostaw wzrósł odpowiednio o 11,9% i 19,0%. Stosunkowo najsilniejszy wzrost odnotowano w eksporcie do Serbii o 36,5% do 86 500 ton.
Hiszpania pozostała największym eksporterem wieprzowiny w UE z wynikiem 1,62 mln ton. Było to jednak o 16,9% mniej niż przed rokiem. Handel z Wielką Brytanią nie jest tu jeszcze uwzględniony ze względu na niepełne dane. Dotyczy to również Niemiec, których eksport do krajów trzecich spadł o jedną trzecią do 274 200 ton.
Źródło: ISN