zm skiba

skiba

CenyRolnicze
20 maja 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9149 EUR EUR - 4.2575 GBP GBP - 4.9743 DKK DKK - 0.5706
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Zwrot podatku akcyzowego dla producentów świń. Przepisy skonstruowano tak, żeby rolnik za bardzo nie skorzystał

Redakcja
zwrot podatku akcyzowego dla producentów świń

Gospodarstwa, w których utrzymywane są świnie, zużywają paliwo nie tylko sezonowo podczas prac polowych, ale też w ciągu całego roku do obsługi zwierząt. Dlatego zaproponowany przez ustawodawcę sposób ustalania średniej rocznej liczby świń wydaje się mocno kontrowersyjny. - Przyjęcie do obliczeń ilości świń znajdujących się w gospodarstwie jedynie w ostatnim dniu czerwca i grudnia spowoduje uzyskanie wyników absolutnie nieadekwatnych w stosunku do rzeczywistej średniej obsady zwierząt w gospodarstwie – uważa Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej. 

 

Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej w Suchożebrach przedstawił resortowi rolnictwa swoje stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W ocenie Związku zmiany ustaw mające na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych utrzymujących świnie, przez wprowadzenie różnorakich form finansowego wsparcia, w tym m.in. do oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji zwierzęcej, są jak najbardziej potrzebne.

 

Nie jest żadną tajemnicą, że ostatnim czasie m.in. w związku z inwazją Rosji na Ukrainę drastycznie wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem nośników energii. Wzrost kosztów oleju napędowego powoduje, że produkcja świń staje się coraz mniej opłacalna. Ponadto stosowanie nowoczesnych technologii produkcji powoduje wzrost zużycia oleju napędowego do prac polowych związanych z przygotowaniem paszy dla świń, do celów grzewczych, do oświetlenia czy też napędu maszyn i urządzeń. Związek zauważa, że gospodarstwa, w których utrzymywane są świnie, zużywają paliwo nie tylko sezonowo podczas prac polowych, ale też w ciągu całego roku do obsługi zwierząt. Organizacja nie może się jednak zgodzić na zaproponowany przez ustawodawcę sposób ustalania średniej rocznej liczby świń. - Przyjęcie do obliczeń ilości świń znajdujących się w gospodarstwie jedynie w ostatnim dniu czerwca i grudnia spowoduje uzyskanie wyników absolutnie nieadekwatnych w stosunku do rzeczywistej średniej obsady zwierząt w gospodarstwie – podnosi organizacja.  Zdaniem, działaczy związku, koniec grudnia to wzmożona wyprzedaż (szczególnie tuczników) związana ze wzrostem zapotrzebowania rynku w okresie przedświątecznym. Stąd na przełomie roku zwykle obsada zwierząt na chlewniach znacząco spada. - Końcówka drugiego kwartału to również na ogół okres zwiększonej sprzedaży (imprezy plenerowe, spotkania rodzinne) – zauważa Związek.

 

Zdaniem Związku pomimo znaczącej produkcji trzody w gospodarstwie, przyjęcie tych terminów do obliczeń może spowodować uzyskanie bardzo niskiej średniej obsady zwierząt. W ekstremalnych sytuacjach (np. w gospodarstwach prowadzących chów w cyklu otwartym) może ona być nawet równa 0. Sprzyja temu stosunkowo krótki cykl produkcyjny trzody i nawet przy produkcji w cyklu zamkniętym są okresy o zmniejszonej ilości zwierząt w chlewniach.

 

- Aby zapobiec dużemu zniekształceniu wyników konieczne jest uwzględnienie do obliczeń większej liczby terminów określania stanów zwierząt w gospodarstwie – podnosi organizacja. W tym celu proponuje ona przyjąć zasadę identyczną jak w przypadku bydła, tj. ustalać średnią roczną liczbę świń jako iloraz sumy zwierząt znajdujących się w posiadaniu producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku i liczby 12. Zdaniem organizacji, jest to absolutne minimum, które pozwoli na w miarę dokładne określenie stanu średniorocznego, a więc i realnego zapotrzebowania na paliwo do obsługi zwierząt w ciągu całego roku.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu