kojs

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Czeka nas bardzo gorący okres, w którym cena świń powinna rosnąć

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

- Kolejny raz na dużej giełdzie w Niemczech nie zanotowaliśmy zmian, jednakże pomimo tego, możemy odczuwać pewne zmiany...na plus. Po pierwsze wrócił handel na małej giełdzie ISW. Owszem, ruch jest niewielki, a ceny nie są znacząco wyższe od tych proponowanych przez VEZG (1,90 Euro za kg przy 57% mięsności, co daje około 9 zł), jednakże dane wskazujące na coraz mniejsze uboje i spadek nie tylko pogłowia, ale i zapasów, wpływa na podejście podmiotów skupowych, które intensywniej zaczynają szukać surowca, również u nas – komentuje aktualną sytuację na rynku trzody chlewnej Bartosz Czarniak ze związku Polsus.

 

W związku z tym zakłady podwyższają proponowane stawki, które oscylują maksymalnie w okolicach 9,20 zł za kg w klasie E i to z nieznacznymi różnicami między strefami ASF. Do tego, w analizach jakie pojawiają się w sieci, możemy wyczytać jeszcze dwie, a nawet trzy bardzo ważne dla nas hodowców/producentów informacje.

 

Po pierwsze, jak podaje Reuters, produkcja świń w Chinach może być niższa, aniżeli mówią oficjalne dane, a to może skutkować zwiększonym importem tego mięsa do Państwa Środka. Druga informacja, to analiza tempa spadku ubojów w Niemczech oraz kurczących się zapasów, które sugerują, że przy podobnej konsumpcji, za 3-4 miesiące mogą nastąpić problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości mięsa na rynek. Wbrew pozorom, druga informacja nie jest zaskoczeniem, ponieważ bardzo długi okres słabej koniunktury, a nawet braku opłacalności, spowodował, że wielu rolników zrezygnowało z produkcji lub ograniczyło jego skalę, co w dłuższej perspektywie musi się odbić na ilości dostępnego surowca.

 

Może nastąpić dotkliwy deficyt warchlaków

 

W Polsce również doświadczamy tego procesu. Wg GUS, w porównaniu do roku 2010 stado tucznika zmalało o około 30%, natomiast loch o ponad 40%. Pokazuje to przede wszystkim niebezpieczny trend, w którym naszą produkcję uzależniamy od dostaw warchlaka z innych krajów. Sumując informacje jakie pojawiają się w sieci, może to bardzo szybko się zemścić, ponieważ Dania pragnie ograniczyć produkcję warchlaka, a właśnie z tego kierunku najczęściej sprowadzaliśmy świnie do tuczu. Wywołać to może nie tylko podwyżki, ale przede wszystkim jeszcze większe ograniczenia w dostępności surowca gotowego na ubój.

 

Jaka jest trzecia informacja, która wpłynąć może na opłacalność produkcji? Na chwilę obecną ceny zbóż, szczególnie pszenicy. Stawki ciągle spadają, a część analityków twierdzi wręcz, że to nie koniec i pomimo wysokich kosztów nawożenia, ceny zbóż będą niewspółmierne, a wręcz będą one poniżej kosztów jakie należy ponieść na wyprodukowanie ziarna. Spadki cen zbóż, które wpływają na obniżenie kosztów żywienia (stanowiących 70% kosztów tuczu), wpłynie na pewno na lepszą opłacalność produkcji. Czy możemy się zatem spodziewać nagłego odwrotu w pogłowiu świń? Nie wydaje mi się, ponieważ obawa o czynniki zewnętrzne (wojna na Ukrainie), które mogą zdestabilizować rynek, hamują decyzję rolników do odnowy produkcji. Do tego ministerstwo postanowiło od stycznia 2024 zakazać całkowicie importu/stosowania komponentów paszowych zawierające rośliny GMO, co przy obecnym braku na rynku odpowiedniej ilości zamienników, może spowodować załamanie się rynku paszowego, a nieco ponad rok to bardzo mało czasu, by móc z organizować odpowiednie dostawy chociażby mączek mięsno-kostnymi, które od jakiegoś czasu są dozwolone w żywieniu krzyżowym.

 

Czeka nas teraz zatem bardzo gorący okres, w którym cena świń powinna rosnąć, ale czy będzie to wpływało na opłacalność? Oby…

 

Autor: Bartosz Czarniak (Polsus)

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu