Zapewnienie większej przestrzeni, obniżenie maksymalnych temperatur i skrócenie czasu podróży. To zalecenia Europejskiego Urzędu ds. Żywności EFSA dotyczące poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich podczas transportu. Porady EFSA są przekazywane Komisji Europejskiej w serii pięciu opinii naukowych w ramach trwającego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w Unii Europejskiej.
Obecne prawodawstwo UE dotyczące ochrony zwierząt podczas transportu weszło w życie w 2005 r. Wniosek Komisji spodziewany jest w drugiej połowie 2023 r. Doradztwo naukowe obejmuje małe przeżuwacze (owce i kozy), koniowate (konie i osły), bydło (bydło i cielęta), świnie i zwierzęta przewożone w kontenerach, w tym ptaki domowe (kurczaki, kury nioski, indyki) i króliki. EFSA przyjrzała się różnym wpływom na dobrostan zwierząt na różnych etapach transportu. Dobre praktyki w zakresie dobrostanu zwierząt nie tylko zmniejszają niepotrzebne cierpienie, ale także pomagają uczynić zwierzęta zdrowszymi.
W odniesieniu do świń EFSA zidentyfikował łącznie dziesięć zagrożeń związanych z dobrostanem jako wysoce istotnych dla dobrostanu świń podczas transportu w oparciu o dotkliwość, czas trwania i częstotliwość występowania: stresu grupowego, stresu związanego z radzeniem się, stresu cieplnego, urazów, stresu związany z poruszaniem się, długotrwałego głodu, przedłużającego się pragnienia, ograniczenia ruchu, problemów z odpoczynkiem i nadmierną stymulacją sensoryczną.
Zidentyfikowano różne zagrożenia dla dobrostanu, takie jak mieszanie nieznanych świń, niewłaściwe metody i sprzęt do obsługi, korzystanie z ładowni, niedoświadczony/nieprzeszkolony personel, wady konstrukcyjne pojazdów i obiektów, złe warunki jazdy, niekorzystny mikroklimat i warunki środowiskowe oraz zła hodowla.
EFSA przedstawia kilka zaleceń. Jednym z takich zaleceń jest zmniejszenie ryzyka dobrostanu poprzez wysokie temperatury. Temperatura w pojazdach transportujących świnie nie powinna przekraczać 30°C dla warchlaków, 25°C dla tuczników i 22°C dla loch. Zaleca się jednak utrzymywanie temperatury poniżej górnej granicy 25°C dla warchlaków, 22°C dla tuczników i 20°C dla loch, aby zapewnić dobrostan podczas transportu. Ponadto powierzchnia podłogi podczas transportu powinna wynosić co najmniej 0,62 metra kwadratowego na świnię, w oparciu o wagę 110 kilogramów.
Już w sierpniu EFSA opublikowała raport na temat hodowli trzody chlewnej „Od pola do stołu: EFSA przedstawia zalecenia dotyczące poprawy dobrostanu świń hodowlanych”, który zawierał analizy szesnastu konsekwencji różnych systemów hodowli dla dobrostanu zwierząt. EFSA uważa, że wykaz ten jest niezbędny ze względu na wagę, czas trwania i częstotliwość występowania. Organ ten wskazuje na ograniczenie ruchu, stres grupowy, upał lub zimno oraz przedłużający się głód lub pragnienie. 26 września EFSA zorganizuje publiczne spotkanie, na którym przedstawi wyniki opinii naukowych dotyczących transportu zwierząt i dobrostanu świń hodowlanych.
Źródło: Pig Business