zm skiba

skiba

CenyRolnicze
15 lipca 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8960 EUR EUR - 4.2499 GBP GBP - 5.0603 DKK DKK - 0.5696
Archiwum


15.07.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,50-9,20 zł/kg, średnia: 8,76 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

Dodaj komunikat

agrifirm

modele rolnicze

Produkcja trzody chlewnej w warunkach wojennych. Bez możliwości sprzedaży i bez dostępu do pasz

Paweł Hetnał
ukraina, wojna, trzoda chlewna

- Rosyjska inwazja naraziła ukraiński przemysł trzody chlewnej napotężne zawirowania, ponieważ duże zdolności hodowlane, ubojowe i przetwórcze znajdują się na okupowanych terytoriach – powiedział Daniił Getmancew, szef komitetu finansowego Rady Najwyższej po spotkaniu z Ukraińskim Stowarzyszeniem Przemysłu Mięsnego.

 

- Niestety w ukraińskim przemyśle mięsnym i wieprzowym pojawiła się krytyczna sytuacja – powiedział Getmantsev, dodając, że sytuacja była tak ciężka, że ​​zagrożone było narodowe bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy. - W wyniku agresji militarnej Rosji znaczna część dużych firm rolniczych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej i przetwórstwem mięsa znalazła się w strefie walk i na czasowo okupowanych terytoriach – dodał.

 

Wśród firm dotkniętych rosyjską inwazją Getmantsev wymienił największego ukraińskiego producenta wieprzowiny APK-Invest oraz kilku głównych przetwórców: fabrykę rolniczą Słobodskoj, fabrykę przetwórstwa mięsnego Myasnoy, fabrykę mięsa Saltovsky i fabrykę mięsa wschodnioukraińskiego.

 

- W pierwszych tygodniach wojny zakłócenia łańcucha dostaw i ogólna dezorientacja podmiotów rynkowych wydawały się zagrażać całemu ukraińskiemu przemysłowi trzody chlewnej - powiedziała Oksana Jurchenko, szefowa ukraińskiego stowarzyszenia hodowli trzody chlewnej, dodając, że apokaliptyczne prognozy na szczęście nie spełniły się.

 

- Obecnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju ukształtowała się pewna regionalizacja stref wysokiego ryzyka, gdzie w ubiegłym roku znajdowały się gospodarstwa dostarczające 23% przemysłowej produkcji wieprzowiny – powiedział Jurchenko, dodając, że gospodarstwa w 5 regionach, w których obecnie toczą się działania wojenne zlokalizowane: obwody donieckie, zaporoskie, ługańskie, charkowskie i chersońskie – znajdują się w trudnych warunkach, albo w okupacji, albo w pobliżu walk.

 

- W takich okolicznościach gospodarstwa są całkowicie lub częściowo izolowane logistycznie, nie mając dostępu do sprzedaży trzody chlewnej na ubój, pozbawione możliwości uzupełnienia kapitału obrotowego, a co za tym idzie zakupu pasz i leków weterynaryjnych – powiedziała.

 

- Ponadto region dniepropietrowski, który znajduje się blisko stref wojennych, jest również uważany przez niektórych operatorów za region wysokiego ryzyka ze względu na obawy przed dalszą eskalacją konfliktu, a także odpływem konsumentów i siły roboczej – dodał Jurchenko.

 

Z drugiej strony, w centrum i na zachodzie Ukrainy, w tym w wyzwolonych regionach Kijowa i Czernihowa, zdecydowana większość hodowców trzody chlewnej nadal pracuje normalnie. W tych regionach hodowcy trzody chlewnej nie mają większych trudności z zakupem pasz. Ponadto większość z nich ma już zapewnione wystarczające zapasy pasz na wypadek wystąpienia siły wyższej, powiedziała.

 

 

Źródło: Pig Progress

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu