kps

kps

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Jak rolnicy mają przetrwać kryzys na rynku trzody chlewnej? W ministerstwie trwają dyskusje

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego
MRiRW

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że w przyszłym tygodniu, podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli złoży wniosek o uruchomienie przez Komisję Europejską unijnej pomocy dla sektora trzody chlewnej. To jedna z czynności jaką zamierza podjąć minister rolnictwa w celu poprawy sytuacji polskich hodowców świń.

 

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się wczoraj z przedstawicielami Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń – nową organizacją, której celem jest reprezentowanie rodzinnych gospodarstw utrzymujących świnie. W spotkaniu uczestniczył także pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rynków Rolnych, sekretarz stanu Norbert Kaczmarczyk oraz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. W czasie spotkania omówiono obecną, bardzo trudną sytuację producentów trzody chlewnej oraz dotychczas podjęte i planowane dalsze działania Ministerstwa wspierające sektor w obecnym okresie dekoniunktury. Przedstawiciele producentów pozytywnie ocenili wprowadzone wsparcie dla gospodarstw utrzymujących lochy.

 

Wicepremier Kowalczyk poinformował, że w przyszłym tygodniu, podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli złoży wniosek o uruchomienie przez Komisję Europejską unijnej pomocy dla tego sektora.

 

Uczestnicy zgodzili się, iż obecnie priorytetem jest przetrwanie gospodarstw rodzinnych w tym trudnym okresie i jak najszybsza odbudowa krajowej produkcji. Podkreślono, iż podstawą dalszych prac jest merytoryczna dyskusja uwzgledniająca doświadczenia producentów dlatego wskazano, iż odbędą sią kolejne spotkania w tej sprawie.

 

Od 17 grudnia nie ma żadnego nowego ogniska ASF u świń

 

Tego samego dnia minister Kowalczyk rozmawiał z rolnikami z województwa kujawsko-pomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rolników, którzy 9 lutego protestowali na drogach województwa.

 

Odnosząc się o walki z afrykańskim pomorem świń wicepremier poinformował, że dzięki bezpośredniemu, telefonicznemu docieraniu przez pracowników ARiMR do producentów trzody chlewnej, którzy zadeklarowali chęć przemieszczania świń, już ponad 90 proc. gospodarstw ma plany bioasekuracji.Sadzę, że również dlatego od 17 grudnia nie ma żadnego nowego ogniska ASF u świń – podkreślił wicepremier, ale zaznaczył, że wirus jednak istnieje w środowisku, bo wykrywane są nowe przypadki tej choroby u dzików.

 

Wicepremier powiedział, że realną pomocą dla hodowców świń jest podniesienie stawki odszkodowań za zaprzestanie produkcji trzody na wskutek wystąpienia ASF, jak również dopłaty do utrzymywania loch i prosiąt. – Wnioski o wsparcie do utrzymania loch i prosiąt można już od wczoraj składać w biurach powiatowych ARiMR, jak również elektronicznie poprzez ePUAP lub przesyłać pocztą – informował wicepremier Kowalczyk.

 

Źródło: MRiRW

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu