kps

kps

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Pod Jarocinem trwa wojna o budowę chlewni. Inwestor chce zbudować fermę na 45 tys. świń

Redakcja
jarocin, chlewnia, trzoda chlewna

Inwestor planujący budowę chlewni w Siedleminie na 45 tys. sztuk trzody chlewnej, nie uzyska od burmistrza decyzji o warunkach zabudowy ze względu na brak możliwości dostarczenia przez PWiK odpowiedniej ilości wody, niezbędnej do prowadzenia tak dużej hodowli zwierząt. Zdaniem mieszkańców to zasłona dymna ze strony urzędników, bowiem inwestor planuje budowę własnego ujęcia wody.

 

Jak informuje gmina Jarocin, część radnych wystąpiła z propozycją podjęcia uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenach wiejskich w całej gminie. Uniemożliwi to powstawanie podobnych inwestycji w innych wioskach. Uchwała ma być procedowana podczas zwyczajnej  sesji Rady Miejskiej w Jarocinie, 17 marca tego roku.

 

- Temat chlewni w Siedleminie od samego początku był sprawą polityczną. Nie ze strony urzędu, bo my zgodnie z prawem realizowaliśmy wszystkie niezbędne procedury, tak jak to robimy przy wielu innych planowanych inwestycjach tego typu – podkreśla burmistrz Adam Pawlicki.  – Niepotrzebnie włączyli się do niego politycy, organizacje pomagające zwierzętom hodowlanym i opozycyjni radni, którzy wykorzystali naiwność mieszkańców Siedlemina, obawiających się tak dużej inwestycji – uważa burmistrz. - Ich działania nie przyniosły żadnego skutku, poza straszeniem mieszkańców i wywołaniem paniki.

 

Jak informuje gmina Jarocin, jeśli inwestor spełnia określone prawem przepisy, posiada pozytywne opinie takich instytucji jak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu działający w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, to burmistrz jest zobowiązany prawem, aby wydać decyzję środowiskową. - Taka decyzja została wydana, jednak trzeba podkreślić, że nie jest ona dokumentem, na podstawie którego inwestor może rozpocząć budowę chlewni. Realizację inwestycji umożliwi  wydane przez starotę pozwolenie na budowę – zauważa burmistrz.

 

Zasłona dymna?

 

Zanim jednak do tego dojdzie, inwestor musi złożyć do burmistrza wniosek o wydanie warunków zabudowy. Do tej pory taki wniosek nie wpłynął do Urzędu Miejskiego w Jarocinie, jednak jak poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki: – Wszystko wskazuje na to, że ode mnie tej zgody nie dostanie. Nie dlatego, że mieszkańcy podejrzewają negatywny wpływ na środowisko, ale dlatego, że inwestor musi spełnić określone prawem warunki. Z przeprowadzonej analizy, już dziś wiadomo, że tych warunków nie spełni.

 

Analizę przeprowadziło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, wskazując, że PWiK nie jest w stanie zabezpieczyć i dostarczyć takiej ilości wody, jaka będzie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania chlewni. - Działając w zgodzie z prawem, mogę jednocześnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i skutecznie zablokować realizację inwestycji, której się obawiają – deklaruje burmistrz Pawlicki. Wcześniej nie było to możliwe. - Najbardziej przykre jest jednak to, że opozycja, wykorzystuje naturalne obawy mieszkańców przed inwestycją. Straszy ich smrodem i gnojowicą, wylewaną na pola. Być może mniejsze hodowle, które od lat funkcjonują  na tym terenie, rzeczywiście działają w ten sposób. Nowoczesna chlewnia, mimo, że dużo większa, nie musi oznaczać większych utrudnień. Wręcz przeciwnie – innowacyjne technologie, stosowane w tego typu hodowlach, sprawiają, że potencjalne uciążliwości są zdecydowanie mniejszeprzekonuje burmistrz Jarocina.

 

- Inwestor chcący wybudować chlewnię w Siedleminie nie zamierza korzystać na cele socjalno-bytowe i technologiczne z wody dostarczanej przez PWiK, ale z projektowane własnego ujęcia wód podziemnych, zlokalizowanego na terenie przedsiębiorstwa. Wie o tym burmistrz Jarocina, bo taka informacja została zawarta w wydanej przez niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – czytamy na facebook’owym koncie „Stop chlewni w Siedlminie”. - Jesteśmy zmęczeni, zmęczeni brakiem zrozumienia u lokalnej władzy, burmistrza i radnych z jego ręki. Ale nadal mamy energię, żeby walczyć. Nie pozwolimy na tę inwestycję. Nie pozwolimy żeby kolejne pokolenia miały do nas żal, że zostawiliśmy ich z taką udręka. Będziemy walczyć do końca. Bo to ma cel. Życie naszych dzieci, ich bezpieczeństwo i zdrowie jest naszym priorytetem. Dość mamy uciążliwości w gminie. Golina - dwie ubojnie plus planowana elektrociepłownia, tzw. spalarnia, Siedlemin - planowana potężną ferma trzody chlewnej, Luszczanow - planowana bardzo dużo ferma brojlerów. To niektóre z uciążliwości które są i czekają na nas w bliskiej przyszłości. Zrobimy wszystko żeby nie dopuścić do tego – piszą mieszkańcy gminy.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu