Perspektywy na kolejny rok kalendarzowy są ponure dla holenderskiego sektora trzody chlewnej. Bank ING w Amsterdamie nie przewiduje zauważalnej poprawy sytuacji rynkowej. Swoją pesymistyczną prognozę analitycy uzasadniają m.in. dalszą utratą popytu w branży gastronomicznej i obostrzeniami związanymi z koronawirusem.
Według ekspertów ING, trend spadku produkcji w holenderskim przemyśle trzody chlewnej będzie prawdopodobnie „nieodwracalny”. Coraz mniej hodowców trzody chlewnej jest w stanie dokonywać inwestycji ze względu na surową politykę azotową rządu w Hadze. Ponadto w gospodarstwach brakuje następców.
Według banku, zyski holenderskich hodowców trzody chlewnej w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. były o ponad jedną czwartą niższe od długoterminowej średniej. Głównym powodem było zdławienie importu wieprzowiny do Chin w wyniku zakłóceń w łańcuchu logistycznym. Spadek popytu związany z koronawirusem pogorszył sytuację. Ponadto koszty zakupu paszy były w tym roku najwyższe od 2013 roku.
Zdaniem analityków, rynek wciąż jest zakłócany przez rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech. Bankowcy zwracają uwagę, że europejscy dostawcy wieprzowiny są uzależnieni od eksportu, który w ostatnich latach znacznie wzrósł, co w razie perturbacji prowadzi do nadprodukcji wieprzowiny.
Jeśli chodzi o produkcję prosiąt, eksperci z Amsterdamu stwierdzili, że w drugiej połowie roku zyski tych gospodarstw gwałtownie spadły. Początek roku był zły ze względu na niskie ceny producenta. Dodatkowo presję na marżę wywierają bardzo wysokie ceny pasz. Średni zysk holenderskich hodowców loch w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. spadł o 60% w porównaniu z rokiem poprzednim, odbiegając od średniej wieloletniej o 20%.