W liście do brytyjskiego ministra rolnictwa George'a Eustice'a, Szkockie Stowarzyszenie Rolników wzywa do natychmiastowego zakazu importu wieprzowiny z krajów Unii Europejskiej, w których odnotowano przypadki ASF. Według organizacji hodowlanych z krajów unijnych, taka stygmatyzacja wieprzowiny jest absolutnie niedopuszczalna. W okresie od stycznia do sierpnia br. Polska dostarczyła do Wielkiej Brytanii 64 210 ton mięsa wieprzowego.
W Wielkiej Brytanii istnieje bardzo duża obawa przed wprowadzeniem afrykańskiego pomoru świń na teren Wysp. Dlatego Szkocki Związek Rolników (NFU) wezwał rząd w Londynie stanowczo do nałożenia natychmiastowego zakazu importu wieprzowiny z krajów UE, w których zarejestrowano przypadki ASF. Poza Niemcami, organizacja wskazuje też na Belgię, choć kraj ten od dawna posiada status wolnego od ASF. Szkoci wymieniają też Rumunię i Polskę. W liście do ministra rolnictwa George'a Eustice'a NFU Scotland wezwał do natychmiastowych działań. - W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko wprowadzenia wirusa – przestrzega NFU.
Przewodniczący NFU Scotland Martin Kennedy zwrócił uwagę, że nie ma kontroli importu wieprzowiny z UE do Wielkiej Brytanii. - W czasach, gdy istnieje poważne zagrożenie bezpieczeństwa biologicznego dla naszego kraju, to nie może trwać dalej – podkreślił Kennedy. Według niego, ASF szybko się rozprzestrzenia w całej Europie. Prezes stowarzyszenia skrytykował, że rząd nie podjął dotychczas żadnych działań ochronnych, obawiając się, że naruszy umowy o handlu i współpracy.
Polska liczącym się dostawca wieprzowiny
Kennedy powiedział, że około 40% mięsa spożywanego w Wielkiej Brytanii to wieprzowina. Według wstępnych danych Komisji Europejskiej w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. około 113 000 t wieprzowiny i produktów ubocznych rzeźni zostało dostarczonych do królestwa z Niemiec i 64 210 t z Polski. Całkowity przywóz ze wspólnoty, łącznie ze zwierzętami żywymi, wyniósł w tym czasie 569 650 ton, z czego wieprzowina i produkty uboczne mięsa stanowiły 566 380 ton.
- Absolutnie nie do przyjęcia jest stygmatyzacja wieprzowiny z krajów UE dotkniętych ASF, której domaga się Szkockie Stowarzyszenie Rolników. Obowiązujące w UE przepisy ustawowe i wykonawcze z jasnymi wymaganiami dotyczącymi obszarów objętych ograniczeniami ASF i walki z ASF są całkowicie wystarczające i zapewniają niezawodną ochronę. W końcu to właśnie te zwierzęta zostały przebadane najlepiej i najintensywniej, a mięso jest zupełnie nieszkodliwe. Wielka Brytania powinna nadal akceptować unijne przepisy dotyczące importu mięsa nawet po Brexicie – uważa niemieckie stowarzyszenie hodowców trzody chlewnej ISN.