Analitycy spodziewają się dalszego spadku pogłowia świń w Europie z powodu niskich cen dla producentów i jednocześnie wysokich kosztów paszy. W pierwszej połowie bieżącego roku u dwóch czołowych producentów trzody chlewnej w Unii Europejskiej obserwowano odwrotne tendencje jeśli chodzi o rozwój pogłowia świń.
W ostatnim czasie hodowcy świń w Unii Europejskiej ponieśli poważne straty dochodów z powodu niedawnego, znacznego spadku cen żywca wieprzowego w połączeniu z wysokimi kosztami pasz. Analitycy spodziewają się, że doprowadzi to do spadku produkcji w wielu państwach członkowskich poprzez uszczuplenie inwentarza żywego. Jednak tej wiosny, przy stosunkowo wciąż dobrych cenach, nie dało się tego nazbyt odczuć.
Mniej prosiąt i macior w UE
Według danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostatu) w dwunastu państwach członkowskich objętych wiosennym spisem, hodowano łącznie 130,19 mln świń, co stanowi około 90% całej populacji UE; było to tylko 721 000, czyli 0,6% mniej niż w porównywalnym badaniu z poprzedniego roku przeprowadzonego w maju i czerwcu 2020 r. Liczba prosiąt do 20 kg trzymanych w UE-12 zmniejszyła się w ciągu roku o 2,2 % do 38,56 mln; liczba świń do 50 kg spadła o 3,4% do 27,83 mln. Natomiast liczba tuczników wzrosła o 2,4% do 53,75 mln. W porównaniu z badaniami sprzed roku, producenci ograniczyli także utrzymywanie loch, a mianowicie o 135 tys. sztuk lub 1,3% do 9,91 mln sztuk. To była najniższa wartość od dziesięcioleci.
Obserwatorzy rynku zakładają, że konsekwencje kryzysu cenowego i sprzedaży na unijnym rynku trzody chlewnej staną się bardziej widoczne dopiero po przeprowadzeniu kolejnego badania inwentarza żywego w grudniu, gdy liczba zwierząt spadnie. Jeśli eksport wieprzowiny do Chin i związany z koronawirusem słaby popyt na rynku wewnętrznym UE nie poprawią się w dającej się przewidzieć przyszłości, to redukcja pogłowia trzody chlewnej prawdopodobnie będzie kontynuowana w 2022 roku.
Hiszpania wbrew koniunkturze
Ogólny trend zmniejszania się pogłowia świń w UE kryje w sobie bardzo różne zmiany w poszczególnych państwach członkowskich. Paradoksalnie, hiszpańscy hodowcy świń ciągle zwiększali swoje stada. Problemy z brakiem eksportu wieprzowiny do Chin i wynikający z tego spadek cen nie były jeszcze tak wyraźnie widoczne dla producentów w maju 2021 roku. Całkowita liczba świń w Hiszpanii wzrosła o 1,04 miliona sztuk lub 3,3% w porównaniu do wiosny 2020 r. do nowego rekordu 32,41 miliona zwierząt. W ujęciu względnym stado loch wzrosło jeszcze szybciej, a mianowicie o 108 000 lub 4,2% do 2,66 miliona sztuk.
Pogłowie młodych zwierząt zwiększano w ponadprzeciętnym tempie. Liczba ciężarnych loch po raz pierwszy wzrosła o 8,8% do 297 tys., liczba loszek jeszcze nieciężarnych o 11,6% do 367 480 sztuk. Jest mało prawdopodobne, że te zwierzęta zostaną ponownie szybko wycofane z procesu produkcyjnego, pomimo niskich cen prosiąt w Hiszpanii. Według hiszpańskich analityków rynku nadal należy spodziewać się wzrostu produkcji, choć jego tempo prawdopodobnie osłabnie. Wraz ze wzrostem produkcji Iberyjczycy, jako najważniejsi producenci trzody chlewnej w UE, przynajmniej częściowo zrekompensowali spadki w wielu innych krajach UE.
Kryzys hodowli trzody chlewnej w Niemczech
W Niemczech Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) skorygował prowizoryczne wyniki spisu trzody chlewnej z maja o 70 000 sztuk do ostatecznego wyniku 24,70 mln sztuk. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym kraju pogłowie świń, a zwłaszcza loch, od kilku lat spada - ostatnio w coraz większym stopniu. W ciągu roku niemieccy hodowcy trzody chlewnej zmniejszyli liczbę zwierząt o prawie 780 000 świń lub 3,1%; w ciągu ostatnich czterech lat nastąpił spadek o 2,5 miliona zwierząt, czyli dobre 9%.
Różnice w rozwoju hodowli loch były jeszcze wyraźniejsze. Liczba loch w tym kraju spadła o 7,8% w porównaniu do wiosny 2020 r., a nawet spadła o 14,1% w ciągu czterech lat. Analitycy rynku spodziewają się dalszych spadków pogłowia trzody chlewnej, a zwłaszcza pogłowia loch za Odrą w nadchodzącym roku.