kps

kojs

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

W polskich sklepach chcemy polskiej wieprzowiny. Potrzebne są radykalne rozwiązania

Redakcja
wieprzowina, strefy ASF, afrykański pomór świń

W związku z trudnościami w zbycie wieprzowiny ze stref ASF i wynikającymi z tego bardzo niskimi cenami żywca, a także rosnącymi kosztami produkcji,  krajowi producenci trzody chlewnej znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Z tego powodu Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej w Suchożebrach wystosował do najwyższych władz w tym do resortu rolnictwa postulat podjęcia natychmiastowych działań w celu opracowania oraz wdrożenia przepisów nakazujących wielkopowierzchniowym sieciom handlowym (działającym na obszarze RP) oferowanie w gamie asortymentu sprzedaży mięsa i przetworów mięsnych, co najmniej 70% tych produktów pochodzących od świń utrzymywanych w Polsce.

 

Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych rozwiązań 

 

Związek podnosi, że od kilku już lat bardzo duże trudności handlowe mają producenci mięsa działający na obszarach restrykcji w związku z występowaniem ASF, a problemy te w ostatnim czasie bardzo się nasiliły. Skutkują one skokowym wzrostem liczby krajowych hodowców, którzy niestety masowo rezygnują z produkcji. Brak możliwości eksportowych z tych terenów, a jednocześnie ciągły napływ żywca i mięsa wieprzowego z zagranicy, jeszcze bardziej pogłębia ogólnokrajowy już kryzys hodowli trzody chlewnej. Dlatego też, aby przeciwdziałać dalszemu pogarszaniu się sytuacji rodzinnych gospodarstw hodowlanych, co w konsekwencji doprowadza do zupełnej ich likwidacji, należy podjąć natychmiastową interwencję prawną – uważają hodowcy. Związek wskazuje, że wyjątkowa sytuacja w jakiej obecnie znajdują się producenci wymaga wdrożenia wyjątkowych rozwiązań.

 

Zasadniczym postulatem Związku, jest nałożenie na wielkopowierzchniowe sieci handlowe (w rozumieniu ustawy z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych) - ustawowego obowiązku obligującego do oferowania w sprzedaży mięsa wieprzowego, co najmniej 70% produktów składających się z mięsa pochodzącego od świń utrzymywanych co najmniej 30 dni przed ich ubojem w siedzibie stada zarejestrowanej na terytorium Polski. W treści postulatu wskazano również sytuację w innych krajach europejskich, gdzie także są podejmowane działania mające na celu wzmocnienie procentowego udziału ofert rodzimej produkcji rolnej.

 

Decyduje Warszawa czy Bruksela?

 

Spodziewając się nieprzychylnego stanowiska resortu rolnictwa, Związek podniósł, iż nie do przyjęcia są argumenty mówiące o tym, że wprowadzenie tzw. ,,polskich półek” mogłoby negatywnie wpłynąć na eksport polskiej żywności, w szczególności drobiu. Resort rolnictwa nie może kierować się interesem jednej branży produkcji zwierzęcej, kosztem innych. Jeśli nawet polski sektor drobiu miałby jakkolwiek ucierpieć wskutek wprowadzenia postulowanych przepisów, i nie chciałby w jakikolwiek sposób dobrowolnie solidaryzować się z innymi  zagrożonymi gałęziami produkcji zwierzęcej, to powinien być on obciążony kosztami eksternalizowanymi, gdyż niewątpliwie szkodzi on interesom krajowej produkcji trzody chlewnej – uważa Związek. Zdaniem Związku, nie może być również żadnym tłumaczeniem niezgodność proponowanych rozwiązań z prawem UE lub wolą Komisji Europejskiej. Po pierwsze istniej możliwość ubiegania się o derogację tj. wyłączenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej z obowiązku wypełniania części zobowiązań płynących z prawa unijnego. Po drugie obecny Rząd dał wielokrotnie dowód na to, że przepisy i orzeczenia organów Unii Europejskiej nie są ważniejsze od praw konstytucyjnych, w tym przypadku zagrożonych upadkiem praw krajowych producentów trzody chlewnej.

 

W ocenie Związku sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga przygotowania spec. ustawy pomocowej dedykowanej krajowej produkcji trzody chlewnej. Ustawa ta powinna zawierać szereg kompleksowych rozwiązań prawnych z jednej strony przeciwdziałających obecnemu kryzysowi, z drugiej zaś umożliwiających przetrwanie tego kryzysu. Bierność resortu rolnictwa oraz opracowywanie nieadekwatnych lub niewystarczających rozwiązań, zagraża dalszemu bytowi produkcji trzody chlewnej w Polsce – ko

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu