- Krajowe ceny tuczników w strefie wolnej od ASF utrzymują się na poziomie 6,35 zł/ kg klasy E. W krajach zachodnich ceny skupu są niższe dlatego polscy przetwórcy coraz częściej importują tuczniki do uboju, potęgując problemy rolników ze strefy III ASF. Sprawa skupu świń z rozszerzających się stref czerwonych wymaga szybkiego rozwiązania – alarmuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”.
Pomimo stosunkowo niskiej podaży żywca wieprzowego na europejskim rynku, ceny skupu dalej znajdują się pod presją. Brak impulsu popytowego ze strony Chin sprawia duże wyzwanie handlowcom, którzy zmuszeni są do lokowania większych partii wieprzowiny na unijnym rynku.
W notowaniach ISN w Danii ceny spadły o 5 centów, w Hiszpanii o 3 centy, w Holandii o 1 cent po wcześniejszym dużym spadku. We Francji udało się utrzymać ceny bez zmian w stosunku do tygodnia poprzedniego. Włochy w odróżnieniu od reszty krajów europejskich zanotowały wzrost ceny o 5 centów.
W Niemczech duże rzeźnie w zaakceptowały zaproponowany przez VEZG wcześniejszy spadek cen skupu tuczników o 5 centów. W dniu 11/08/2021 w notowaniach VEZG utrzymano cenę ustaloną tydzień wcześniej. Do 18 sierpnia będzie obowiązywała cena 1,37 €/kg (wbc).
Autor: Aleksander Dargiewicz – KZP-PTCh „Polpig”