zm skiba

kps

CenyRolnicze
01 marca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9922 EUR EUR - 4.3176 GBP GBP - 5.0413 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


01.03.2024 13:49 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,15 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

01.03.2024 MATIF: pszenica MAR24: 182,75 (-4,19%), kukurydza MAR24: 174,00 (-2,25%), rzepak MAJ24: 413,50 (+0,36%)

01.03.2024 KUPIĘ 60 CIELĄT KRAJOWYCH, 200-250 kg, wielkopolskie, szamotulski, 62-045, tel.: 888 203 852

01.03.2024 SPRZEDAM 50 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 781 611 122

29.02.2024 SPRZEDAM 50 T RZEPAKU, trans. firmowy, opolskie, głubczycki, 48-100, tel.: 606 351 257

28.02.2024 SPRZEDAM 3 JAŁÓWKI, mieszaniec, 550 kg, 58-59%, warmińsko-mazurskie, giżycki, 11-510, tel.: 517 659 330

28.02.2024 KUPIĘ 2 JAŁÓWECZKI, hf, 90 kg, małopolskie, Kraków, 31-618, tel.: 504 721 733

27.02.2024 KUPIĘ 2 JAŁÓWECZKI, 80 kg, małopolskie, Kraków, 31-618, tel.: 504 721 733

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Kiedyś za tucznika można było kupić całą beczkę ropy. Dzisiaj tylko połowę

Paweł Hetnał
ceny tuczników, opłacalność hodowli, ceny świń

Cena za kilogram żywca trzody chlewnej w 1996 r. wynosiła ok. 5 zł/kg, czyli na poziomie podobnym do dzisiejszego. Inflacja w tym czasie jednak zwiększyła się o 289%, a koszty produkcji wzrosły o 200-300%. Aktualnie pogłowie świń jest najmniejsze od 60 lat.  Liczba stad dramatycznie się zmniejsza, a wirus ASF się panoszy. Taki obraz polskiego trzodziarstwa przedstawia jeden z hodowców świń z Wielkopolski.

 

Powyższe dane podał na Twitterze Mateusz Kacperkiewicz - rolnik z Wielkopolski, który jednocześnie jest działaczem Agro Unii. Jego wpis spotkał się kilkoma ciekawymi komentarzami. - Dodatkowo zupełnie zmienił się system hodowli, karmienia i wyniki w hodowlach, które zajmują się tym profesjonalnie – dodał jeden z uczestników dyskusji, który w świecie rolniczym znany jest jako bloger Rolnik Nieprofesjonalny. - Cena nie przekona, ale może to: w 1996 za tucznika (115-125 kg) kupowało się beczkę ON (200l). Ile teraz? Mniej niż połowę! – zauważył inny z komentujących.

 

Inni z dyskutujących zauważają, że pomimo stałej ceny żywca wieprzowego, niemal ciągle wzrastają ceny mięsa i wędlin w sklepach. - Jak można na tym zarabiać, jak ceny od tylu lat są bez zmian, a mięso w sklepach idzie w górę? Pytanie: kto zarabia? – pyta użytkownik „Leniwy Kowal”. Jeden z rolników zauważył, że ceny wcale nie są bez zmian, bo jeszcze kilka miesięcy temu za żywiec płacono… 3,50 zł/kg.

 

 


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu