- Z samych 100 świń pan nie wyżyje, ale ze 100 świń. 15 krów, 300 kur, utrzymywanych dla produkcji ekologicznej, odpowiednio wspieranej - to już jest szansa, że tak. Bo jeśli będzie pan miał same świnie, to nie ma pewności, że i z 10 tysięcy pan wyżyje. Do pierwszego kryzysu tak – radzi komisarz Janusz Wojciechowski, hodowcy świń, który powątpiewa w unijną politykę Zielonego Ładu i utrzymywania niewielkich stad trzody chlewnej.
Bardzo burzliwa dyskusja przetoczyła się na Twitterze pod wpisem Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej PolPig. Związek przywołał naszą publikację pt. „Świnie znów opłacalne. Możemy spodziewać się cen tuczników w okolicach 6,40 zł/kg”, co wywołało sporo reakcji użytkowników portalu, w tym komisarza Janusza Wojciechowskiego. Dodajmy, że publikacja opierała się o komentarz Bartosza Czarniaka z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej i dotyczyła pozytywnych sygnałów na rynku trzody chlewnej. - Ceny w skupach już po 6,40 /kg w kl E. Taka sytuacja pozwoli odbić się od dna wielu hodowcom – napisał Pol Pig podając odnośnik do naszej publikacji, po czym ruszyła lawina komentarzy.
- Wielu niestety nie odbije się przez dłuższy czas. Bardzo duży wpływ ma skala produkcji i dla małych gospodarstw taka cena nie gwarantuje odbicia jeszcze długo. Stad postępująca konsolidacja czy specjalizacja i zwiększanie skali produkcji. A komisarz swoje – napisał użytkownik Szymon i szybko doczekał się odpowiedzi wywołanego do tablicy Janusza Wojciechowskiego. - Konsolidacja i zwiększanie skali... Jak długo wytrzyma Pan to zwiększanie skali? I co z tymi, którzy nie wytrzymają "zwiększania skali"? Bo ja chcę dać szansę tym, którzy chcą żyć bez zwiększania skali, natomiast gotowi są poprawić jakość produkcji – odparł unijny komisarz ds. rolnictwa.
- Panie komisarzu pisałem już. To jaka dopłata do trzody zapewni dochód rodzinie aby mogła wyżyć z tych 100 świń? Jeśli dwie osoby poza rolnictwem zarobią minimalnie 50 tys. rocznie – argumentuje pan Szymon. - Z samych 100 świń Pan nie wyżyje, ale ze 100 świń. 15 krów, 300 kur, utrzymywanych dla produkcji ekologicznej, odpowiednio wspieranej - to już jest szansa, że tak. Bo jeśli będzie Pan miał same świnie, to nie ma pewności, że i z 10 tysięcy Pan wyżyje. Do pierwszego kryzysu tak – wyjaśnia Wojciechowski. - Przy 100 świniach 15 krowach i 300 kurach wie Pan, że jest zajęcia dla 2 osób na 12 godzin dziennie? Rolnik to też człowiek i chciałby mieć czas dla rodziny – ripostuje pan Szymon. - Czy wiem? Proszę sobie wyobrazić, że wiem ile się pracuje przy krowach, świniach i kurach,. Tak się składa, że wiem, bo doświadczyłem – przekonuje unijny komisarz.
W dalszej części dyskusji rolnik stwierdził, że przy niewielkiej skali produkcji zwierzęcej, gospodarz nie będzie w stanie związać końca z końcem. Szczególnie w obliczu stawianych przez Zielony Ład wymagań. - Nikogo na to nie stać bez pomocy. Z pomocą będzie stać – odbił piłeczkę Wojciechowski. - Więc uzależnianie rolnictwa od dopłat ciąg dalszy – skomentował pan Szymon.
- Nie chciałbym aby wyglądało, że mówiąc o małych gospodarstwach, o ich wsparciu, zapomnimy o średnich, w których jeszcze jest energia i za chwilę obudzimy się bez jednych i drugich. Niestety na dzisiaj tak to widzę – podzielił się swoja refleksją użytkownik Łukasz. - Panie Łukaszu - problem polega na tym, że dziś w rolnictwie właściwie każdy rolnik jest za mały, ten duży też. A chcemy takiej zmiany, żeby nikt nie był za mały. Żeby nie było tak, że wczoraj duży, dzisiaj średni, jutro mały a pojutrze – były – wyjaśniał komisarz Wojciechowski.
W dyskusji wziął udział również użytkownik Michał N, znany również w środowisku jako Rolnik NIEprofesjonalny. - Panie komisarzu - proszę ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ! Praktycy się nie znają, ale polityk, który kiedyś żył na gospodarstwie wie lepiej... Rzucacie kłody pod nogi rolnikom, a wspieracie nieproduktywny socjal! Co dobrostan świń w WPR ma wspólnego z lepszymi warunkami i jakością? NIC – napisał popularny vloger.
Ceny w skupach już po 6,40 /kg w kl E.
— PolPig (@PolPigPL) February 26, 2021
Taka sytuacja pozwoli odbić się od dna wielu hodowcom.@cenyrolnicze @Intagra1 @hodujzglowa @Monika64703002 @Instytut_Rolny @AdamTubilewicz @Alewierem @TyszkaMa https://t.co/l6durf7k0A