Przed świętami przedstawiciele PZHiPTCh „Polsus” spotkali się z ministrem Grzegorzem Pudą. Działacze tej organizacji przedstawili kompleksową strategię wsparcia dla sektora trzody chlewnej. Polsus zaproponował m.in. aby rząd wdrożył solidny mechanizm wsparcia na budowę chlewni dla loch.
Jak czytamy w komunikacie Polsus-u, celem spotkania było przedstawienie bieżących problemów hodowli i produkcji trzody chlewnej oraz spraw istotnych dla tego sektora wymagających rozwiązania w dłuższej perspektywie czasowej. W czasie dyskusji wskazano, że aby utrzymać krajową hodowlę świń i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju konieczne jest wsparcie, w tym:
- Ochrona populacji loch hodowlanych pochodzących z krajowych programów hodowlanych w celu zachowania krajowych zasobów genetycznychumożliwiających odbudowę krajowego pogłowia trzody chlewnej. Wsparcie z PROW 2021-2017 na budowę chlewni dla loch w formie ryczałtu do stanowiska. Uzależnienie wysokości wsparcia od pochodzenia materiału zarodowego- wyższe wsparcie dla chlewni produkujących na bazie loszek i knurów pochodzących z krajowych programów hodowlanych. Celem jest zwiększenie pogłowia loch w Polsce i produkcja prosiąt, a w efekcie dostarczenie na rynek polski odpowiedniej jednolitej partii prosiąt.
- Wsparcie dla grup producentów rolnych zatwierdzonych przez ARiMR w formie zwiększenia procentowego ryczałtu od wartości przychodów netto grupy producentów rolnych ze sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków.
- Pomoc dla producentów świń na odtworzenie potencjału produkcyjnegow formie refundacji kosztów zakupu loszek i knurów hodowlanych
- Uzależnienie wysokości wsparcia w ramach pomocy COVID 19 dla zakładów mięsnych, które w pierwszej kolejności kupią zwierzęta od rolników zrzeszonych w grupach producenckich i od rolników indywidualnych produkujących tuczniki na bazie polskich ras.
- Opracowanie i wdrożenia krajowej strategii produkcji prosiąt.
- Uproszczenie procedur w sprawie pozyskania pozwoleń na budowę.
- Skuteczna walka z ASF (depopulacja dzików).
- Podjęcie intensywnych działań w kierunku regionalizacjiw celu umożliwienia eksportu mięsa wieprzowego/świń z Polski z tzw. stref białych.
- Pomoc w uruchomieniu podmiotu skupującego żywiec po cenach rynkowych w strefach niebieskiej i czerwonej.
- Przeciwdziałanie skupowi zwierząt poniżej kosztów produkcji, poprzez cykliczne obliczanie przez instytuty naukowe kosztów produkcji i ich publikację.
- Pomoc finansowa z tytułu utraty dochodu ze sprzedaży loszek i knurków hodowlanychjako tuczników - dotyczy to obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą ASF.
- Większe odszkodowania z tytułu ogniska ASF w stadach hodowlanych w porównaniu ze stadami produkcyjnymi.
- Wsparcie dla hodowców i producentów świń z tytułu ASF i Covid-19
- Oznakowania mięsa zgodnie z miejscem urodzenia zwierząt (kraj urodzenia zwierząt jest krajem, który obowiązuje do końca tuczu)
- Utworzenia podmiotu prowadzącego niezależną od zakładów ubojowych poubojową klasyfikację tusz
- Lobbowanie w UE na rzecz przywrócenia do krzyżowego stosowania w żywieniu świń mączek mięsno-kostnych. Podjęcie wytężonych działań przez polski Rząd i szukanie sojuszników wśród innych krajów UE w sprawie dopuszczenia do krzyżowego stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu trzody chlewnej pozwoliłoby (przynajmniej częściowo) zmniejszyć koszty żywienia świń oraz uzupełnić deficyt białka paszowego, szczególnie dotkliwy w żywieniu świń.
- Utworzenie funduszu gwarancyjnego dla hodowców i producentów świń, który pozwoliłby na wyrównanie strat w przypadku sprzedaży świń poniżej kosztów produkcji.
- Stworzenie mechanizmu zachęty dla przetwórców do budowania zaplecza surowcowego spośród polskich rolników. Zakłady mięsne i przetwórcy nie dbają o budowę swojego zaplecza surowcowego wśród polskich rolników. Firmy te, często z obcym kapitałem, nie są zainteresowane wspólnym budowaniem jakości surowca, np. poprzez wdrażanie krajowych systemów jakości czy poszukiwanie surowca z polskich ras świń, takich jak wbp, pbz czy puławska. Rasy te są wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, co czynie je atrakcyjnymi dla konsumentów. Rasy te pozwalają na oznakowanie mięsa z nich uzyskanego logo „Produkt Polski”. Wg danych ze ZSRIR dotyczących struktury zakupu świń rzeźnych 85-88% tusz jest w klasie S i E, co oznacza, że surowiec jest wyrównany i o wysokiej zawartości chudego mięsa.
- Budowanie patriotyzmu surowcowego, przetwórczego i konsumenckiego. Ogromny import żywych zwierząt i rozwój tuczu nakładczego oraz import mięsa, to wspieranie rolników i przemysłu przetwórczego w innych krajach. Ważne jest budowanie patriotyzmu w całym łańcuchu produkcyjnym, co pozwoli na wspieranie każdego uczestnika procesu produkcyjnego, np. poprzez zwiększenie rozpoznawalności systemów jakości, wskazanie możliwości znakowania wyrobów znakiem PRODUKT POLSKI, wskazanie konsumentom, że prawo do znakowani mięsa logo PRODUKT POLSKI przysługuje wieprzowinie, która pochodzi ze świń urodzonych, odchowanych i ubitych w Polsce. Oznacza to, że cały cykl produkcyjny musi odbywać się w POLSCE.
- Ochrona zdrowia konsumentów poprzez przygotowanie i wdrożenie procedur kontroli przy sprowadzaniu mięsa wieprzowego z innych krajów UE lub krajów. Mięso wieprzowe pochodzące z zapasów strategicznych, z krajów trzecich lub z regionów ASF powinno zostać poddane uważniejszej kontroli (nawet wyrywkowej, ale w szerszym zakresie), np. poprzez rozszerzenie badań w zakresie zawartości substancji niedozwolonych, parametrów jakości mięsa ważnych dla konsumentów (np. barwa, wodochłonność).
- Stworzenie mechanizmu reagowania wobec czarnego PR dotyczącego mięsa, sposobu jego produkcji, negowania diety mięsnej itp. Współczesne media odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu opinii konsumenckich i postaw społecznych. Powszechny jest negatywny przekaz medialny dotyczący mięsa czerwonego (TV, internet, prasa), który szkodzi całemu łańcuchowi produkcyjnemu i buduje wśród konsumentów (w tym młodzieży) przekonanie, że spożywanie mięsa jest szkodliwe, a produkcja zwierzęca niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne. Konieczne jest reagowanie i zdecydowany sprzeciwi wobec kreowanego przez media negatywnego wizerunku mięsa, sposobu jego produkcji i wskazywania diety bezmięsnej jako jedynej służącej zdrowiu.
- Edukacja społeczna – rozpoczęcie pozytywnej kampanii medialnej w kierunku upowszechniania wiedzy o jakości i walorach mięsa wieprzowego i jego przetworów oraz o ich sposobie produkcji i pochodzeniu. Edukacja ma na celu utrzymanie, ewentualnie wzrost poziomu spożycia mięsa wieprzowego poprzez pozytywny przekaz na temat walorów wieprzowiny. Konieczne jest zatem upowszechnianie w mediach rzetelnego przekazu informacyjnego, wskazującego na mięso jako niezbędny składnik naszej diety, na rzeczywiste walory mięsa wieprzowego i jego przetworów oraz ich pochodzenie. Należy informować konsumentów o tym, że warunki hodowli i chowu trzody chlewnej w Polsce są zgodne z wymogami dobrostanu i ochrony środowiska. W proces upowszechniania wiedzy w zakresie warunków produkcji żywca wieprzowego oraz wieprzowiny powinny włączyć się organy związane z rolnictwem (np. resort rolnictwa, GIW, KOWR, instytuty branżowe). Równolegle, przekaz informacyjny powinien zostać skierowany do grup kształtujących opinię społeczną w zakresie walorów dietetycznych mięsa wieprzowego (lekarze, dietetycy, żywieniowcy, studenci, szkoły gastronomiczne).
Źródło: Polsus
Może zainteresuje Cię również:
Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować.
– Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą pr
Nieoprocentowane pożyczki dla producentów świń na
ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spł
ASF zagraża wyginięciem 11 gatunków świń
Na obszarze Azji, gdzie ASF zbiera swoje żniwo od 2018 roku,
W ostatnim okresie w Rosji z powodu ASF wybito pon
Około 560 000 świń zostało poddanych ubojowi w Rosji w ostat
Standardy Komorowskiego. Ministerstwo proponuje kr
Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała od ministerstwa rolnic
Czy zostanie wznowiona pomoc na wyrównanie utracon
Resort rolnictwa rozważa możliwość wznowienia pomocy na wyró
Rynek przejmują korporacje, a minister się bawi w
- Jako minister rolnictwa kładę szczególny nacisk na promocj
Ponad 600 przypadków ASF wśród dzików w 2021 r.
Minęły dopiero dwa miesiące bieżącego roku, a na terenie Pol
Leśnictwo i łowiectwo pod nadzorem ministra Pudy?
- Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż przejęcie kompete
Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF
Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką
Robert Winnicki: Obsesja antyrolnicza, jaką ma Jar
- Pan Grzegorz Puda, na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, od
Spurek zaprasza Pudę na wegański obiad. Minister:
- Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale wciąż na świecie żyją l
Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n
Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw
Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A
Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W
Finansowe zabójstwo dla małych gospodarstw? Grzego
- Rolnik, który nie koniecznie zarabia wiele na swojej ziemi
W tym roku będzie mniej pieniędzy na walkę z ASF
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło na ter
Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw
Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19
Komornik już nie zabierze traktora? Minister Puda
- Będziemy podejmować kwestię takiej minimalnej ochrony rodz
Polska mąka pojedzie do Chin?
- Dziś zakończył się ważny etap w pracach nad dostępem polsk
Powiat piotrkowski w żółtej strefie ASF. Trwa dorz
Nie słabnie moc afrykańskiego pomoru świń, który w najlepsze
Niemcy, pomimo ASF-u, nadal eksportują wieprzowinę
Pomimo wykrytych kilkuset przypadków ASF u dzików, Niemcy na
Minister Puda schlebia rolnikom. „Mleko nie bierze
– Konieczne jest budowanie świadomości społecznej
Chciał zapobiec roznoszeniu ASF-u. Stanął przed są
Blisko rok temu grupa rolników z Michałem Kołodziejczakiem n
Minister Puda nie owija w bawełnę. Nie ma środków
Rolnicy z Warmii i Mazur, którzy pod koniec ubiegłego roku p
Pół tony rumuńskiego mięsa z ASF trafiło do Niemie
W niemieckim powiecie Offenbach celnicy odkryli duże ilości
Co z polskimi badaniami nad szczepionką na ASF?
Od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwo
Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki
Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko
Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m
Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po
Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada
W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze
Radosna informacja z ministerstwa rolnictwa. Dzisi
Podczas gdy polskie rolnictwo rozkładane jest na łopatki, m.
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp
Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz
Myśliwi bez dodatkowych opłat za tusze dzików sani
W związku ze stale pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie
Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we
Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi
Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc
Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc
W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.
Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o
Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie
Dramat nie tylko w Polsce. Austriaccy hodowcy świń
Jak podają austriackie organizacje rolnicze, od kwietnia do
Minister Puda otrzymał zaproszenie do złożenia wiz
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się w
Na granicy województw powstało 34 km ogrodzenia. M
Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Ś
Rząd ma czas. Opóźnia się pomoc dla hodowców świń
Hodowcy trzody chlewnej otrzymują pisma, w których są inform
Czy pandemia wirusa SARS -COV-2 wpłynęła na rozwój
Media obiegły informacje o tym, że wprowadzony w październik
Fałszywy alarm. Padły dzik pod Berlinem bez ASF-u
Niemieckie Krajowe Laboratorium Referencyjne nie potwierdził
ASF u bram Berlina. Zaraza idzie na zachód
Dzisiaj niemieckie media podały informację o podejrzeniu wir
ASF na duńskiej fermie w Rumunii. Nie pomogły najw
Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojo
ASF jako system połączonych stref interesów. Na kr
- Bardzo ważnym elementem strategii było to, iż określiliśmy
Utylizacja świń po ogniskach ASF pochłonęła już se
Utylizacja świń z ognisk afrykańskiego pomoru świń to ogromn
J.K. Ardanowski: Trudno sobie wyobrazić, że ktoś m
- Nie jest tak, że ministrem rolnictwa musi być rolnik. Wiel
To nie był rok świni. ASF, Covid-19 i Piątka dla z
- Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2
Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mię
Rynek mięsa w Chinach doświadcza dynamicznych zmian pod wpły
Paszarnia daje idealne warunki do rozprzestrzenian
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) mógłby zostać szeroko
Prawie siedem lat walki z ASF. 20 mln zł na zakup
Polski Związek Łowiecki w ramach przedsięwzięcia „Ograniczen
Do 100 tys. dofinansowania na ochronę przed ASF. S
Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacj
Komisja Europejska daje zielone światło do zielone
– W odróżnieniu do swoich poprzedników kładę nacisk na równo
PIR: Do Polski jadą niemieckie tuczniki po 2,50 zł
Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Wete
ASF w woj. zachodniopomorskim. Zakażone dziki przy
Jak podaje Radio Szczecin, wirus ASF został po raz pierwszy
Płot na granicy województw ma zatrzymać ekspansję
W nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w zw
Janusz Terka: Lidl przeznaczył większe środki na w
- Jedna z sieci, Lidl, przeznaczyła większe środki na wsparc
Prognozy dla rynku trzody chlewnej na najbliższe m
- W nadchodzącym kwartale nadal będziemy obserwować niskie c
Ponad 300 dzików z ASF w Niemczech
We wschodnich Niemczech liczba dzików, u których wykryto afr
Minister Puda: Strategia walki z ASF była skuteczn
- Podejmujemy działania związane ze zmianami w strategii zwa
Minister Puda: Na wolnym rynku reguły ustala konsu
- Kuchnia to wyjątkowe miejsce w polskim domu. To jego serce
Ministerstwo podwoiło pulę środków na wyrównanie u
Do 21 grudnia 2020 r. został wydłużony termin na składa
Rosja: Gryzonie przeniosły ASF. Zutylizowano 17 ty
Rosja od ponad dekady toczy walkę z afrykańskim pomorem świń
Jak tak dalej pójdzie, to po kotlety będziemy jeźd
- Jeśli rolnicy widzą na polskiej granicy niemieckie transpo
Grzegorz Puda: Transporty świń z Niemiec są zgodne
- Jeśli chodzi o wjazdy trzody chlewnej do Polski, to jesteś
Niemcy podejmują działania aby wznowić eksport wie
Niemieckie ministerstwo rolnictwa stara się o porozumienie r
Nieudolna „walka” z ASF. Sankcje dla rolników, a d
- Powiedziałem ostatnio powiatowemu lekarzowi weterynarii, ż
Grzegorz Puda: Jestem otwarty dialog z rolnikami
Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa
Michał Kołodziejczak: Na ministra dali nam idiotę
- Ministerstwo rolnictwa odwiedzimy szybciej z taczką gnoju
Pomoc dla producentów trzody chlewnej którym zagra
W terminie do dnia 20.12.2020 r. producenci świń, którzy w o
W hodowli trzody chlewnej zmierzamy do modelu hisz
- Muszą być wprowadzone takie mechanizmy rynkowe, które umoż
Kilkadziesiąt padłych dzików na odrzańskiej wyspie
Od początku tygodnia w Niemczech odnotowano blisko 50 padłyc
Senator PiS do ministra Pudy: Niech pan nie drażni
- Nie ma co drażnić wsi kolejną” piątką dla zwierząt”. Niech
Będzie wsparcie finansowe dla producentów świń w c
W ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzyse
Skandaliczne warunki transportu żywca wieprzowego
- Nie wiadomo z jakich stref te świnie pochodzą. Nie wiadomo
Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami
- Wczoraj spotkałem się z przedstawicielami związków repreze
ASF wykryty w komercyjnej paszy dla świń
Badacze z Chin i USA w swojej najnowszej publikacji donoszą
Niemcy przystępują do likwidacji dzików w białej s
Budowa białej strefy ASF, podwójnego ogrodzenia pierwszego o
Co minister Puda zaproponował sektorowi wołowiny?
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił d
Odstępstwo od pobierania próbek do badań w kierunk
- Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje do
Senator bezlitośnie punktuje kadrę zarządzającą w
- Pozwoliłem sobie odkryć bardzo krótkie życiorysy pan
Czy wrócą polowania zbiorowe?
W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od
Senatorowie apelują do ministra o interwencję w sp
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznała się z informa
Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk
– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku
Norki jednak zdrowe. Nie ma pierwszego ogniska kor
- Zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierz
Hodowcy świń i drobiu biją na alarm. A gdzie minis
Katastrofalna sytuacja na rynku trzody chlewnej i drobiu wym
Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać AS
- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją
Niemieccy politycy zwołują naradę w związku z dram
W piątek (27 listopada) minister rolnictwa Niemiec, Julia Kl
Zniesiono dwie strefy niebieskie w Wielkopolsce
- Nareszcie pozytywne informacje dla producentów świń. Dzisi
Jakim cudem niemiecka lub duńska wieprzowina jest
Zupełnie niezrozumiałym zjawiskiem jest fakt, że rolnicy w i
Polscy hodowcy trzody chlewnej walczą o przetrwani
Restrykcje nakładane przez rządy krajów unijnych w ramach wa
Duńczycy nie wieszczą upadku eksportu wieprzowiny
Chiny, największy konsument wieprzowiny na świecie, prawdopo
Bruksela rozważa interwencję na rynku wieprzowiny
Komisja Europejska zamierza rozważyć interwencję na rynku wi
Zakaz polowań zbiorowych wzmocni ASF. Straty dla r
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictw
Problemy narastają, a Grzegorz Puda nie przyszedł
Senatorowie nie wysłuchali wczoraj informacji Ministra Rolni
Grzegorz Puda: Szczególnie trudna sytuacja panuje
Wczoraj odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów UE
Z powodu piątki dla zwierząt Lech Kołakowski opusz
- Dziś odchodzę z Prawa i Sprawiedliwości – zapowiedział na
Grzegorz Puda: Mój priorytet to wzmocnienie rodzin
– Komisja Europejska oczekuje wzmocnienia małych i średnich
NSZZ RI „Solidarność”: Wypowiedzi ministra rolnict
Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” wystąpiła do premiera M