- Jeśli wszyscy uczestnicy rynku zareagują teraz ostrożnie, a politycy przeprowadzą negocjacje z krajami trzecimi tak szybko jak to możliwe, to niebawem powinno być możliwe pewne ożywienie na rynku – czytamy w stanowisku stowarzyszenia bawarskich producentów trzody chlewnej Ringgemeinschaft Bayern.
W związku z wykryciem kolejnych dzików w Brandenburgii zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), Ringgemeinschaft Bayern (bawarskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej) wzywa polityków na szczeblu federalnym i stanowym do tworzenia tak zwanych „białych stref” wzdłuż obszarów ryzyka, które powinny być obszarem całkowicie wolnym od dzików. W tym celu powinny zostać natychmiast wdrożone intensywne polowania, ponieważ obecna epidemia nabiera groźnych rozmiarów ekonomicznych dla hodowców świń w całych Niemczech
Notowania cenowe dla świń rzeźnych Stowarzyszenia Stowarzyszeń Producentów (VEZG) zostały obniżone do stawki 1,27 EUR/kg w klasie E wbc. Niektóre kraje trzecie już ograniczyły lub całkowicie zaprzestały importu wieprzowiny z Niemiec, chociaż niemieckie stada świń domowych są nadal wolne od ASF.
Eksport do Chin stanowi do 10% niemieckiej produkcji wieprzowiny. Dlatego załamanie się tych rynków powinno skutkować spadkiem wartości świń rzeźnych na poziomie 5–10 EUR za jedną sztukę. Wg bawarskiej organizacji, nie ma powodu do dalszego obniżania ceny, która i tak osiągnęła wieloletnie minimum. - Jeśli wszyscy uczestnicy rynku zareagują teraz ostrożnie, a politycy przeprowadzą negocjacje z krajami trzecimi tak szybko, jak to możliwe, to niebawem powinno być możliwe pewne ożywienie na rynku – czytamy w stanowisku Ringgemeinschaft Bayern.
Wg organizacji, w tej chwili wszyscy uczestnicy rynku muszą wykazać solidarność i rozwagę i dlatego zaapelowano o przywrócenie poprzednich cen za żywiec wieprzowy czyli 1,47 EUR/kg. Stephan Neher, dyrektor generalny Ringgemeinschaft Bayern wezwał branżę „do zachowania jedności w tym trudnym czasie”.
Herbert Breker z Izby Rolniczej Nadrenii Północnej-Westfalii, podkreśla, że dwie trzecie niemieckiego eksportu trafia na rynek unijny. Według oficjalnych statystyk, w pierwszej połowie 2020 roku było to ok. 860 tys. ton. W pierwszej połowie 2020 roku Niemcy wyeksportowały do krajów trzecich około 540 000 ton wieprzowiny. Odpowiada to około 15% produkcji. Spośród nich prawie 70% trafia do Chin, a 10% do Korei Południowej. Aktualnie te rynki są zamknięte dla mięsa wieprzowego z Niemiec.