Federalna Izba Weterynarzy zwróciła się do rządu federalnego Niemiec o zwołanie sztabu kryzysowego, który zajmie się sytuacją na rynku trzody chlewnej, po tym jak ograniczono ubój zwierząt w rzeźniach na terenie kraju. Weterynarze podnoszą problem zatłoczonych chlewni i dalekich transportów w kontekście letnich temperatur.
Federalna Izba Lekarzy Weterynarii (BTK) zwróciła się do rządu federalnego, aby natychmiast zwołać szczyt kryzysowy z udziałem lekarzy weterynarii, hodowców, operatorówrzeźni i właściwych organów. Celem jest szybkie znalezienie rozwiązań obecnej sytuacji po zamknięciu zakładów ubojowych w związku z licznymi przypadkami koronawirusa w tych zakładach..
W wyniku ogólnego zmniejszenia zdolności uboju, przy redukcji kilkudziesięciu tysięcy ubojów dziennie, pojawiają się poważne problemy związane z dobrostanem zwierząt. - Nagła utrata możliwości uboju i rozbioru ma bezpośredni wpływ na gospodarstwa hodowlane i zwierzęta w chlewniach - ostrzegł prezydent BTK Dr. Uwe Tiedemann, dodając, że mogą pojawić się problemy związane z dobrostanem zwierząt.
Federalna Izba Weterynarzy opisuje następujące problemy związane z dobrostanem zwierząt:
- Istnieją większe zagęszczenia hodowli i przepełnione chlewnie, co idzie w parze z wyższym obciążeniem krążenia u cięższych tuczników, szczególnie w temperaturach letnich.
- Trasy transportu do alternatywnych rzeźni, być może nawet za granicą, stają się znacznie dłuższe. Długie transporty mają kluczowe znaczenie w ciepłym sezonie i należy ich unikać. W przypadku zwierząt o słabym krążeniu występują dodatkowe obciążenia.
Według BTK trudno jest zrekompensować brak zdolności uboju przez inne lokalizacje. Niezbędne środki higieny i zasady dotyczące odległości doprowadziłyby już do znacznych strat wydajności. Ponadto mniej pracowników jest dostępnych z powodu testów w całej branży i licznych zakażeń.
Wymóg testowania personelu produkcyjnego podczas uboju i rozbioru dwa razy w tygodniu wzmacnia ten brak zdolności. W związku z tym krótkotrwały wzrost zdolności uboju w rzeźniach, które nie zostały jeszcze dotknięte, może okazać się trudny do osiągnięcia.
Źródło: Agrarheute