kps

kojs

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Nowe przepisy mogą znacznie ograniczyć niemiecką produkcję prosiąt. Holendrzy i Duńczycy zacierają ręce

Redakcja

Niemiecki Bundesrat ponownie przełożył kontrowersyjne głosowanie w sprawie świń umieszczonych w klatkach, które odbędzie się w piątek (5 czerwca). Działacze na rzecz dobrostanu zwierząt i Zieloni domagają się surowszych przepisów, ale rolnicy obawiają się wysokich kosztów związanych z przebudową chlewni. Już teraz Niemcy importują ok. 11 mln prosiąt rocznie, a po zmianie przepisów ta liczba może poważnie wzrosnąć.

 

Bundesrat odwołał wczoraj głosowanie na temat tego, jak długo maciory mogą być trzymane w metalowych klatkach. Obecnie maciory są trzymane w klatkach przez kilka tygodni po sztucznym zapłodnieniu, a w czasie porodu i po nim mogą jedynie nieznacznie poruszać się do przodu lub do tyłu, ale nie na boki. Propozycja niemieckiego Ministerstwa Rolnictwa dotycząca zmiany rozporządzenia w sprawie dobrostanu zwierząt i hodowli zwierząt przewidywała zmniejszenie liczby klatek do pięciu dni po urodzeniu zamiast do 35 dni, a pobyt na „porodówce” ma zostać skrócony z czterech tygodni do ośmiu dni.

 

W 2015 r. Wyższy Sąd Administracyjny Saksonii-Anhalt orzekł, że obecna hodowla była nielegalna, ponieważ świnie nie mogły rozciągać nóg w skrzyni, ale prawo nie uległo jeszcze zmianie. Zgodnie z propozycją należy powiększyć klatki, aby miały długość co najmniej 2,2 metra i szerokość od 65 do 85 centymetrów.Zmiany powinny zapewnić, że szanse na owocne zapłodnienie są zmaksymalizowane, a prosięta nie zostaną zdeptane przez ich matki. Jednak działacze na rzecz dobrostanu zwierząt wzywają do całkowitego zniesienia tych tak zwanych „świńskich boksów”.

 

Organizacja „Land schafft Verbindung” zorganizowała demonstrację przed Bundesratem w piątek (5 czerwca), podczas gdy członkowie zrzeszeń rolników zebrali się również w Berlinie, ostrzegając przed znacznymi stratami gospodarczymi, które mogą spowodować dla niemieckich rolników zapowiadane zmiany.

 

Wśród demonstrantów był Enno Garbade, przewodniczący komitetu hodowców loch w landzie Dolnej Saksonii. Cztery lata temu przebudował stajnię swoich 380 świń w dzielnicy Cuxhaven.

Jeśli jednak nowe propozycje wejdą w życie, będzie musiał ponownie przebudować i zainwestować od 300 000 do 400 000 EUR, powiedział EURACTIV Niemcy. - Oprócz drogiej konwersji musiałbym zmniejszyć swoje stado o 100 macior. To jest nieopłacalne – dodał. Ministerstwo rolnictwa w Berlinie szacuje koszty konwersji niemieckich chlewni na około 1,1 miliarda euro, przy czym do 300 milionów euro ma pochodzić z pakietu rządowego.

 

W lutym głosowanie zostało usunięte z porządku obrad Bundesratu, ponieważ Zieloni chcieli zaostrzyć propozycję minister rolnictwa, Julii Klöckner. Pod koniec maja bardziej konserwatywne kraje Nadrenii Północnej-Westfalii (CDU i FDP) oraz Szlezwik-Holsztyn (CDU, Zieloni, FDP) przedstawili następnie kompromisową propozycję, która skróciłaby okres konwersji rolników do ośmiu lat. Ale ta propozycja nie znalazła jeszcze większości.

 

Organizacja konsumencka Foodwatch wezwała zielone kraje związkowe, by nie popierały obecnej propozycji. - Każdy, kto przywiązuje do środowiska tak dużą wagę jak Zieloni, ludzie i zwierzęta nie może i nie może zgodzić się na przepisy, które pozwalają na bezbronne zamykanie zwierząt w ciasnych, wymuszonych gorsetach wykonanych z prętów żelaznych przez wiele kolejnych lat - powiedział Matthias Wolfschmidt, lekarz weterynarii i dyrektor ds. strategii międzynarodowej Foodwatch.

 

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników ostrzega, że przy surowszych przepisach hodowla prosiąt może migrować z Niemiec do krajów sąsiednich, Holandii i Danii. Podczas gdy w 2000 r. Importowano z tych krajów do Niemiec 2,5 miliona prosiąt, liczba ta wzrosła obecnie do około 11 milionów prosiąt rocznie. W tym samym okresie liczba hodowców loch zmniejszyła się z 47 000 do prawie 7 000. - Najbardziej denerwuje mnie to, że przenosimy problem tylko na inne państwa członkowskie UE. Uważam to za obłudne - powiedział Garbade

 

W Danii, Holandii i Austrii istnieją regulacje prawne, które ograniczają umieszczanie klatek w ośrodkach hodowlanych do zaledwie kilku dni. Jednak w Szwecji ta forma hodowli zwierząt została całkowicie zakazana od 1988 r., a w Wielkiej Brytanii od 1991 r. Niemcy są największym producentem mięsa wieprzowego w UE, wytwarzając prawie jedną czwartą mięsa we wspólnocie.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: www.euractiv.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu