Niedawno UOKiK podał informację, że wszczął postępowanie wobec firm stosujących tzw. tucz kontraktowy, które mogą w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec hodowców trzody chlewnej. Jedna z kancelarii prawniczych z Warmii i Mazur wysłała Urzędowi zawiadomienie, w którym jak na tacy podaje przykład poszkodowanego przez ten mechanizm. Rolnik, świadczący usługi tuczu kontraktowego, pozostał z długami, a jego majątek prawdopodobnie będzie licytowany.
Kancelaria radcy prawnego Michała Pietrzaka, we współpracy z posłem na Sejm, wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Michałem Wypijem, złożyła, w oparciu o ustawę z dnia 15 grudnia 2016r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej, zawiadomienie dotyczące wadliwych praktyk do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one umów tuczu kontraktowego, przerzucającego ryzyko gospodarcze na rolników, a także zawierania w ww. umowach, kontrowersyjnych klauzuli bądź zabezpieczeń wekslowych.
Zawiadomienie do UOKiK dotyczy osoby z województwa warmińsko-mazurskiego, która podjęła się tuczu zwierząt w tej formule. UOKIK w chwili obecnej prowadzi, niezależnie od tego zgłoszenia, na podstawie tzw. ustawy o przewadze kontraktowej (Ustawy z dnia 15 grudnia 2016r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz. U. 2017 poz. 67), dwa postępowania dotyczące wykorzystywania swojej przewagi gospodarczej przez duże podmioty nad rolnikami.
Kancelaria prowadzi sprawę rolnika z województwa warmińsko- mazurskiego, który został poszkodowany na podstawie umowy tuczu kontraktowego. Ażeby tucz kontraktowy przyniósł korzyści obu stronom umowy, każda z nich musi wywiązywać się w pełnym zakresie z przyjętych na siebie obowiązków oraz trzymać się standardów produkcji tuczu. Firma dostarczająca tucz pozwała rolnika w dwóch postępowaniach o zapłatę kwoty tytułem zawartej umowy.
Proceder przejawia się tym, iż firma dostarczającą warchlaki zobowiązuje się dostarczyć określony ich rzut o określonej ilości zwierząt. Jednocześnie zwierzęta powinny charakteryzować się dobrym stanem zdrowia. Rolnik wydzierżawia/udostępnia dla celów odchowania zwierząt swoją infrastukturę i rozpoczyna ich hodowlę. Całość umowy zabezpieczona zostaje wekslem in blanco. Strony ze względu na wielkość tuczu i ilość rzutów są w stanie przewidzieć potencjalne zyski. Następnie pojawiają się problemy po stronie dostawcy, który zaczyna znacznie zwlekać z dostawą kolejnych rzutów, przez co w ostatecznym rozrachunku rolnik jest w stanie oddać mniej świń. Dalej rzuty, który są dostarczane, składają się ze zwierząt o wątłym zdrowiu, a znaczna część z nich pada. Tym samym rolnik musi się liczyć z większymi kosztami utrzymania zwierząt, ich leczenia i odchowania. Po ostatecznym rozliczeniu transakcji przewidywane zyski są znacznie mniejsze niż obie strony zakładały. W związku z czym dostawca na podstawie weksla obciąża rolnika za potencjalne straty, mimo, iż de facto dostawca sam przyczynił się do mniejszego zysku.
W tym konkretnym przypadku mechanizm dokładnie tak zadziałał. Poszkodowany wynajął infrastrukturę pod tucz od osoby trzeciej. Wg założeń umowy rolnik miał zarobić 50 zł na odchowanym warchlaku. Strony uzgodniły, że płatność będzie następowała w terminie 110 dni od daty wystawienia faktur. Oczywiście konieczne było podpisanie weksla in blanco, który miał zabezpieczać spółkę świadczącą tucz przy ewentualnym dochodzeniu roszczeń. Kłopoty pojawiły się już na początku. Większość warchlaków dostarczonych do tuczu cechowała się wątłym zdrowiem, co generowało zwiększone koszty usług weterynaryjnych. Mimo dobrej opieki nad zwierzętami, padło ok. 30 proc. warchlaków. Koszty utraty zwierząt i ich utylizacji jak również ich wcześniejszego leczenia musiał pokryć świadczący usługę tuczu. Dodajmy, iż prowadzący tucz mógł kupować paszę tylko od jednego, wskazanego przez zleceniodawcę, podmiotu. Co więcej, odbiór tuczników nie odbywał się zgodnie z wyznaczonym terminem 7 dni od zakończenia tuczu. Zwłoka wynosiła nawet po kilkadziesiąt dni. Wstawianie warchlaków powinno być realizowane bez zbędnej zwłoki, a tymczasem wynajmowana chlewnia w ten sposób stała pusta nawet po 2-3 miesiące. Poszkodowany popadł w tarapaty finansowe i aby kontynuować usługę był zmuszony do zaciągnięcia pożyczki. Sprawa kończy się tak, że spółka w końcu ucieka się do skorzystania z weksla i przed sądem domaga się zwrotu udzielonej pożyczki. Sąd wydaje nakaz zapłaty i tym samym finansowo niszczy gospodarstwo, a rolnikowi grozi licytacja majątku.
- W mojej ocenie mechanizmy prawne umożliwiają skuteczną walkę z nieuczciwym traktowaniem przez duże podmioty gospodarcze rolników – uważa Michał Pietrzak. - Powoływana ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi jest ustawą, która weszła w życie niedawno, niemniej daje duże uprawnienia dla UOKiK w związku z czym należy się spodziewać, iż wobec nierzetelnych kontrahentów prowadzone będą kary, skutkujące ograniczeniem procederu. Także zwykłe normy kodeksu cywilnego umożliwiają skuteczną obronę przed niezasadnym obciążaniem rolników płatnościami, wynikłym z zawinienia po stronie dostawców. Niemniej dla gospodarstw rolnych istotna jest płynność finansowa oraz uzyskiwanie zysków, stąd nawet przy najlepszych przepisach, wciąż w jakiejś mierze będziemy jedynie minimalizować straty dla gospodarstwa gdyż zysk uzyskany po dłuższym czasie nie przełoży się na realny dobrobyt rolnika. Stąd też wskazanym jest żeby UOKiK odgórnie monitorował i tępił przypadki wykorzystywania przewagi kontraktowej w celu ograniczenia przypadków wskazanych praktyk, co przełoży się na prewencyjną ochronę gospodarstw rolnych. Stąd też złożone na rzecz konkretnego gospodarstwa zawiadomienie. Wreszcie pod rozwagę należy wziąć, to co zostało przez naszą stronę w szczególności zaakcentowane - czyli zabezpieczenie umowy poprzez zobowiązanie rolnika do wystawienia weksla in blanco na okoliczność ryzyka skutecznej realizacji umowy, mimo iż od określonego działania remitenta (tj., osoby na rzecz której wystawiono weksel) zależy możliwość skutecznej realizacji umowy. Weksel ze swej natury powinien być oderwany od samej istoty transakcji. Tymczasem w omawianym przypadku zabezpiecza transakcję niepewną, której realizacji zależy od zachowania remitenta – wyjaśnia Michał Pietrzak.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- 19.01.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki nadal rosną
- 18.01.2021 Ceny sprzedaży warchlaka krajowego i importowanego: solidne podwyżki
- 18.01.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: po dwóch obniżkach stawki ponownie rosną
- 18.01.2021 Ceny skupu tuczników i macior: rynek tkwi w marazmie
- 15.01.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: galopujące podwyżki
Może zainteresuje Cię również:
Dlaczego Viva i Otwarte Klatki nie idą do ferm prz
- Domagam się tego, aby wszystko co pochodzi z importu było
Kaufland i inne sieci handlowe pod lupą UOKiK. Urz
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniają
Czy tucz nakładczy powinien być wspierany przez rz
Podlaska Izba Rolnicza na wniosek powiatowej izby w Suwałkac
UOKiK nałożył ponad 723 miliony zł kary na Biedron
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 723 miliony złoty
Zniknęły świnie warte pół miliona złotych. Uciekły
Rolnik z okolic Otmuchowa na Opolszczyźnie i jego córka zost
Zmowa producentów pasz dla zwierząt. Kara UOKiK wy
Producenci pasz dla zwierząt hodowlanych – Polmass i Ekoplon
Sprawa tuczu nakładczego ucichła. Czy minister spe
- Czy pan Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Roz
Pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion. U
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko
Po interwencji UOKiK, sieci handlowe wypłacają rol
Trwają postępowania UOKiK, w których badane są formy wykorzy
Tucz kontraktowy gwarantuje hodowcom stabilność?
- Tucz kontraktowy jest jedną z wielu opcji współpracy, na j
Tucz nakładczy na celowniku UOKiK. Wszczęto postęp
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wobec firm
UOKiK w końcu wziął się za kontrolę sieci handlowy
1256 partii warzyw i owoców w 98 supermarketach wzięła pod l
KRIR: Oligopol na krajowym rynku przetwórstwa mięs
W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej gry
Michał Kołodziejczak: W Polsce zabrakło wieprzowin
- Schab tylko z Niemiec i Hiszpanii? No ok. Ale słonina?! W
Eurobeef zamierza przejąć Zakład Uboju Bydła Bisku
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentw rozpatruje zgodę na p
Agro Unia wtargnęła na konferencję UOKiK. Działacz
-Pan działa, czy pan nie działa? – takimi słowami Michał Koł
„Polski” czosnek z Egiptu, a cebula jednocześnie z
Inspekcja Handlowa sprawdziła oznakowanie warzyw i owoców kr
Ujawniła patologie w systemie tuczu nakładczego. T
Ewa N., rolniczka z Wielkopolski, zasiadła na ławie oskarżon
Co ministerstwo wie o tuczu nakładczym? Niewiele..
„Jest super, więc o co ci chodzi?” - pytał niegdyś w jednej
Sadownik to obecnie dostarczyciel taniego surowca
Producenci owoców, planując inwestycje, nie mają gwarancji,
Zbiórka na przebadanie mięsa z sieci handlowych
Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników
Tucz nakładczy na gruncie państwowym?
Mieszkańcy Katlewa w woj. warmińsko-mazurskim narzekają na z
Real ureguluje wszelkie zaległości wobec rolników
Spółka Real jest to jeden z największych w Polsce podmiotów
Solidarni zapowiadają okupację ministerstwa rolnic
Dzisiaj Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni
Gobarto 500 na Mazowszu
W Osieku (gm. Zawidz Kościelny) w województwie mazowieckim d
Cena referencyjna zawsze będzie oderwana od prakty
Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych uważa, że wprowad
Dlaczego wielu rolników nie zje mięsa ze swojej św
Tylko cztery miliony sztuk świń pochodzi z polskich prosiakó
Ministerstwo wyznaczy ceny referencyjne. Jak kupić
Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ust
UOKiK zbadał system tuczu nakładczego. Urząd nie m
W lutym 2019 r. minister rolnictwa wystąpił do UOKiK-u z wni
Agri Plus odcina się od oskarżeń o stosowanie met
W piśmie skierowanym do przewodniczącego i członków sejmowej
Komisja sejmowa zajmie się tuczem nakładczym
26 czerwca br. odbędzie się sejmowa komisja rolnictwa poświę
O tuczu nakładczym na komisji sejmowej
- Mam nagrania wypowiedzi osób, które mówią o imporcie do Po
Nowe przepisy utrudnią życie rolnikom i skomplikuj
Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło projekt ustawy o zmianie
Chore zwierzęta faszerowane lekami, układ mafijny
Tucz nakładczy w Polsce nie ma dobrej opinii, ale mimo to wi
Umowy kontraktacyjne i ceny referencyjne sposobem
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy
Südzucker Polska mógł wykorzystywać swoją przewagę
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję dotycz
Prezes UOKiK apeluję do sieci handlowych o wprowad
- W trakcie codziennych zakupów wiele osób zastanawia się od
Mieszkańcy wsi w woj. pomorskim nie chcą ogromnych
Mieszkańcy wsi Podgóry i Mzdowo w woj. pomorskim sprzeciwiaj
UOKiK jeszcze raz rozpatrzy zgodę na przejęcie Pin
- Prezes UOKiK-u wydał w listopadzie pozwolenie na połączeni
Tucz nakładczy, czy samodzielny tucz w cyklu zamkn
Mimo aktualnie niskich cen trzody chlewnej w Polsce, samodzi
Minister Ardanowski uspokaja. Drożyzny nie będzie
- Dziś ukazał się w jednej z gazet wyjątkowo kłamliwy artyku
Sejmik wojewódzki woła o pomoc dla producentów świ
- Drastyczny spadek cen skupu trzody na naszym rynku i chów
Tucz nakładczy rozkłada produkcję trzody chlewnej
- Chów świń w systemie tuczu nakładczego rozkłada naszą prod
Namawianie do spółdzielczości to mrzonki
Minister rolnictwa wielokrotnie namawiał rolników do spółdzi
Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest najtrudniej
Ostatnie w bieżącym roku spotkanie delegatów Kujawsko-Pomors
UOKiK wszczął postępowania przeciwko przetwórcom o
Kontrola w 77 skupach i przetwórniach, kolejne postępowania
Ruszyły kontrole importowanego mięsa. Co wykażą?
Dzisiaj ruszają kontrole wieprzowiny z importu. W super i hi
VAT na tucz nakładczy i kontrole mięsa w supermark
Wczoraj odbyło się spotkanie ministra rolnictwa, Jana Krzysz
Tucz kontraktowy odbywa się na granicy prawa?
- Rolnicy coraz częściej zgłaszają pogarszającą się sytuację
Senat przyjął ustawy istotne dla rolnictwa
Senat przyjął w ostatnich dniach kilka ustaw dotyczących rol
UOKiK monitoruje rynek rolno-spożywczy
Celem monitoringu jest poprawa sytuacji rolników. W ubiegłym
Rolnicy czekali na pieniądze po pięć miesięcy. UOK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostatnio bada, czy p
Każdy rolnik może poskarżyć się na nieuczciwe prak
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca do zgłaszani
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko T.B. Fruit P
Konsumenci z Podkarpacia zapłacili 10,50 zł za kilogram mali
Te regulacje mają umocnić handlową pozycję rolnika
Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ust
Rynek owoców miękkich pod lupą KOWR i UOKiK
Kolejnym działaniem UOKiK z zakresu przewagi kontraktowej je
Postępowanie UOKiK przeciwko Südzucker Polska
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie
Rynek mięsa - UOKiK o przejęciu Pini Polonia przez
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugieg
Mięso pod lupą. Inspektorzy zakwestionowali produk
Inspekcja Handlowa (IH) na zlecenie UOKiK sprawdziła jakość