- W związku z wyjątkowo trudną sytuacją na rynku trzody chlewnej, spowodowaną nadzwyczajnym, drastycznym i prawdopodobnie trwałym spadkiem cen żywca wieprzowego – działając na podstawie przepisów obowiązującej ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników - domagamy się natychmiastowej interwencji resortu rolnictwa na rynku wieprzowiny, w celu ratowania zagrożonej krajowej produkcji trzody chlewnej – czytamy w piśmie Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej.
- Niestety faktem jest, iż - jak wskazuje ogólnopolska prasa rolnicza - obecnie chów i hodowla mięsa wieprzowego w Polsce jest poważnie zagrożona i znajduje się krytycznym położeniu. Odczuwamy również nieodparte wrażenie, że inne branże (jak np. produkcja mleka) są zdecydowanie bardziej wspierane przez resort rolnictwa, a wieprzowina stanowiąca de facto podstawę żywieniową Polaków, jest jakby zostawiona samej sobie i zepchnięta na drugi plan – uważa Związek.
W związku z powyższym hodowcy z Podlasia postulują o niezwłoczne opracowanie potrzebnych rozwiązań prawnych w ramach tarczy antykryzysowej dla sektora trzody chlewnej, której celem byłoby skuteczne zminimalizowanie negatywnych skutków gospodarczych COVID-19. - W związku z potrzebą doraźnej interwencji za szczególnie pożądane uznajemy rozwiązania w kierunku pilnego wdrożenia zapowiedzianego ryczałtu w kwocie do 5 000 Euro dla producentów bezpośrednio dotkniętych implikacjami koronawirusa. To doraźne rozwiązanie nie będzie jednak wystarczające, gdyż potrzebne są długofalowe instrumenty pomocowe – uważa Związek.
Względem wszystkich producentów trzody chlewnej znajdujących się w ciężkim położeniu finansowym wskutek zaistnienia ww. nadzwyczajnej zmiany stosunków społeczno-gospodarczych konieczne jest zdaniem organizacji uruchomienie nowej transzy nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych udzielanych na nowych preferencyjnych zasadach. Natomiast w stosunku do już udzielonych i wymagalnych przez Skarbu Państwa spłat zobowiązań pieniężnych w postaci rat pożyczek i kredytów, zasadnym jest terminowe zawieszenie ich spłaty wraz z odsetkami ustawowymi za zwłokę. W takich przypadkach organy administracji rolnej winny również zawiesić wszelkie prowadzone postępowania windykacyjne oraz egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W celu przeciwdziałania masowym likwidacjom zadłużonych gospodarstw rolnych należy wprowadzić zmiany do ustawy Kodeks postępowania cywilnego w kierunku czasowego wyłączenia gospodarstw spod reżimu egzekucji komorniczych, a także rozszerzyć zakres obowiązywania rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji w celu wyłączenia spod egzekucji nieruchomości rolnych oraz wszelkich urządzeń i maszyn służących do prowadzenia nieutrudnionej działalności rolniczej.
Za słuszne i godne pochwały Związek uznaje starania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kierunku szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Uważamy za niezbędne jeszcze szersze uświadamianie konsumentów o walorach (jakości i cechach) polskiego mięsa wieprzowego i jego przetworów, co istotnie przyczyni się może do zmniejszenia zainteresowania zagranicznymi, często wątpliwymi jakościowo produktami mięsnymi. Polski konsument (coraz bardziej świadomy walorów polskiej wieprzowiny) poprzez np. ustawowy obowiązek znakowania polskiego mięsa flagą, powinien mieć prawo do dokonania w pełni świadomego [dobrego] wyboru.
Wg podlaskich działaczy, niezbędne są również długofalowe działania w kierunku odbudowy krajowej produkcji trzody chlewnej (zwłaszcza stad podstawowych loch prośnych). Z przykrością musimy stwierdzić, iż dotychczas wdrożone działania jak np. wsparcie w ramach działania „dobrostan zwierząt’’ (dotyczące tuczników i loch), o którym mowa w treści rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jest zupełnie iluzoryczne. Świadczy o tym statystyka, jak choćby przykład zrzeszonych w ramach Związku ponad 130 gospodarstw rolnych o profilu chów i hodowla trzody chlewnej, gdzie żadne z nich nie spełnia warunków uprawniających do uczestnictwa w tym programie.
Związek zwraca uwagę ministra rolnictwa, iż od kilku już lat to właśnie członkowie - producenci trzody chlewnej (ze wschodniej Polski) znajdują się w najciężej sytuacji, gdyż gospodarują na obszarach obowiązywania licznych urzędowych restrykcji w związku z ASF. - Jak wiemy nałożone odgórnie, ciężkie do sprostania nakazy, zakazy i ograniczenia w produkcji spowodowały likwidację wielu gospodarstw utrzymującym trzodę w systemie tradycyjnym, a więc – co jest szczególnie bolące – tych, którzy prowadzili chów i hodowlę ze szczególnym poszanowaniem zwierząt hodowlanych i środowiska naturalnego. Ci którzy przetrwali, zrzeszeni w grupy producentów rolnych i reprezentujący je Związek, na co dzień muszą stawiać czoła nie tylko licznym i zmieniającym się wymaganiom administracji rolnej, ale również wyjątkowym trudnościom handlowym. Dlatego też to w szczególności do nich priorytetowo winna być kierowana pomoc – czytamy w wystąpieniu do resortu rolnictwa.
W ocenie Związku ustawodawca powinien podjąć szerokie działania legislacyjne zmierzające do wzmożonej ochrony rodzinnych gospodarstw hodowlanych oraz wspierać przetwórców współpracujących z takimi podmiotami. - Ze swej strony proponujemy wprowadzenie rozwiązania prawnego - analogicznego do tego jakie występuje w branży mleczarskiej w postaci jawnego publikowania przez Ministerstwo Rolnictwa listy podmiotów, które sprowadzają do Polski mięso wieprzowe/świnie z zagranicy w ramach importu i wewnątrzwspólnotowej dostawy. W sytuacji tak istotnych nadwyżek surowców rolniczych w Polsce, sprowadzanie na rynek krajowy tysięcy ton mięsa (w tym zwierząt do uboju) choć dopuszczalne w ramach obrotu wewnątrzwspólnotowego, jest dla polskiego rolnictwa wysoce szkodliwe. Utrudniony zbyt na surowce rolnicze pochodzące z polskich gospodarstw, oferowanie bardzo niskich cen i lekceważące traktowanie polskich rolników przez przetwórców, którzy w ostatnich latach skorzystali z ogromnego wsparcia publicznego na rozwój swoich zakładów, jest chociażby z punktu widzenia zasad etyki i dobrych obyczajów handlowych wysoce niestosowne. Wszystko to budzi uzasadniony niepokój naszej organizacji, co do losów dalszej produkcji mięsa wieprzowego w Polsce – piszą związkowcy.
Jest rzeczą niewątpliwą, iż w interesie społeczeństwa jako konsumentów, a co za tym idzie w interesie Państwa Polskiego winno być wspieranie producentów, którzy wytwarzają żywność z poszanowaniem środowiska naturalnego. Takim prawnym obowiązkiem wynikającym z ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach są objęci zrzeszeni w ramach Podlaskiego Związku producenci trzody chlewnej, którzy (jak pokazują zlecane przez Związek badania laboratoryjne) wywiązują się z tego obowiązku znakomicie. - Badania naukowe potwierdzają, że efektem zrównoważonej produkcji i poszanowania środowiska naturalnego w procesie chowu i hodowli zwierząt są ponadprzeciętne walory smakowe i fizyko-chemiczne mięsa. Z kolei dieta bogata w nieskażone mięso czerwone jest podstawą wzmacniania układu immunologicznego człowieka. Dlatego też w dobie licznych zagrożeń dla zdrowia publicznego, których skutkiem jest m.in. epidemia COVID-19 Państwo Polskie jeszcze bardziej winno doceniać oraz wspierać podmioty (grupy producentów rolnych, związki grup), które działają na rzecz ochrony zdrowia publicznego. Ze swej strony doceniamy niezmiernie potrzebną inicjatywę Pana Ministra w opracowaniu Kodeksu Etyki Żywnościowej, którego funkcjonowanie może walnie przyczynić się do zmiany zasad oraz wartości na rynku spożywczym z pożytkiem dla zdrowia całego społeczeństwa – uważa podlaski Związek.
Jak wskazują analizy ekonomiczne oraz przykłady np. Belgii, Danii czy Holandii rządy, które rozumieją prawa rządzące na światowych rynkach oraz są świadome potencjału i potrzeb własnych rynków, są w stanie uplasować nawet mały kraj na pozycji europejskiego, a nawet globalnego lidera w produkcji żywności. - Dlatego teraz w okresie wzmożonego interwencjonizmu oraz nasilenia uzasadnionego patriotyzmu gospodarczego, jest rzeczą niepokojącą, że ceny na polskim rynku wieprzowiny wciąż kształtuje giełda niemiecka. Brak w naszej rzeczywistości gospodarczej głównego rynku towarowo-giełdowego powoduje, że polskie rolnictwo oraz sektor przetwórczy są zależne od nastrojów konsumenckich Niemczech. Nastroje te - co jest widoczne szczególnie teraz - są często nieadekwatne do bieżącej sytuacji na rynku polskim, a lokalnym w szczególności. Dlatego też w tym w zakresie potrzebne jest uniezależnienie się od obcych wpływów poprzez szeroką nowelizację i uproszczenie stosowania ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych Konieczne jest wprowadzenie licznych zachęt dla grup producentów rolnych do tworzenia krajowych lub regionalnych giełd towarowych (produktów rolnych w tym trzody chlewnej). Mając na uwadze powyższe, przedstawione uwagi uznajemy za słuszne i uzasadnione oraz wnosimy o pilną i adekwatną reakcję sektorową – apelują hodowcy z Podlasia.
Może zainteresuje Cię również:
Wieprzowina na Ukrainie podrożała o 20%. Podwyżkom
Cena żywca wieprzowego na rynku ukraińskim w ciągu ostatnich
Cena duńskich tuczników niezmienna od kilku miesię
Duńska giełda tuczników jak na razie nie zareagowała na wzro
Niemcy ustabilizowali sytuację na rynku trzody chl
Problem nadmiernej podaży na niemieckim rynku trzody chlewne
Świnie znów opłacalne. Możemy spodziewać się cen t
- Świń brakuje, ponieważ Niemcy uporali się z nadwyżką tuczn
Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF
Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką
Cena tuczników w Niemczech eksplodowała
Po kilku miesiącach marazmu na niemieckim rynku trzody chlew
Gobarto: Nie przerzucamy całkowitego ciężaru obecn
- Prawdą jest, że zaproponowaliśmy hodowcom współpracującym
23.02.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: niższa podaż
- Faktem jest, że mamy ceny najwyższe od kilku lat. Zbliżamy
22.02.2021 Ceny skupu tuczników i macior: polskie
Trudności z dostępnością żywca wieprzowego na krajowym rynku
Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A
Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W
Podwyżka cen tuczników w Niemczech wzmocni obserwo
- Wzrosty cen tuczników z pewnością utrzymają się w Polsce –
Na duńskiej giełdzie tuczników panuje stagnacja
Na duńskiej giełdzie tuczników bez zmian. Aktualna stawka za
Za rok możemy pożegnać się z polską wieprzowiną
- Jeśli w tym ciężkim momencie nie będzie realnego wsparcia
Tuczników jest mało i jest to towar silnie poszuki
- Skupujący tuczniki za duże partie płacą nierzadko 5,60 zł
Niewielka podwyżka, ale długo wyczekiwana. Cena tu
- Na niemieckim rynku świń rzeźnych nadal topnieje nadwyżka
Komisarz Wojciechowski widzi pozytywne sygnały na
Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, wystoso
Średnia cena za tuczniki w Niemczech w 2021 roku
Markus Fiebelkorn z Duńskiego Stowarzyszenia Producentów Trz
15.02.2021 Ceny skupu tuczników i macior: jest sol
Dzisiaj odnotowaliśmy drugą z rzędu, solidną podwyżkę ceny s
Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw
Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19
W Niemczech rośnie presja na podwyżkę ceny tucznik
Na niemieckim rynku trzody chlewnej szybko topnieje nadwyżka
Cena duńskich tuczników jak zamurowana
Podobnie jak na dużej giełdzie niemieckiej, również w Danii
Kiedy hodowla świń znów będzie opłacalna?
- W tym tygodniu mamy sytuację niecodzienną. Zwykle ceny tuc
Lidl płaci zakładom mięsnym za wieprzowinę 1,47 EU
Lidl w Niemczech nie zmienił cen zakupu wieprzowiny od czasu
Cena tuczników VEZG: Zapachniało podwyżką
Wydaje się, że na niemieckim rynku tuczników sytuacja normuj
Tucz nakładczy: Firmy przerzucają ciężar finansowa
Jedna z firm prowadzących tucz nakładczy trzody chlewnej, oc
Sieci handlowe będą zobowiązane do sprzedaży niema
W związku z trudnościami w zbycie wieprzowiny i wynikającymi
08.02.2021 Ceny skupu tuczników i macior: nadeszła
Dzisiaj na rynku skupu żywca wieprzowego wreszcie odnotowali
Większe wzrosty cen skupu są ograniczane przez moż
Handlowcy unijni narzekają na dużą konkurencję na unijnym ry
Czas przerwać łańcuch pogardy dla polskiego chłopa
- Czas naprawdę zadbać o polskich rolników i przerwać ten ła
Cena skupu żywca wieprzowego najniższa od dwóch de
W odstępie ostatnich 20 lat, oprócz 2003 r. tak drastyc
Cena duńskich tuczników: od dwóch miesięcy bez zmi
Od równo dwóch miesięcy nie zmienia się cena duńskich tuczni
Żywiec wieprzowy tani jak nigdy, ale niektórzy maj
- Proszę sobie wyobrazić, że dzisiaj na przykład rolnik dost
Powiat piotrkowski w żółtej strefie ASF. Trwa dorz
Nie słabnie moc afrykańskiego pomoru świń, który w najlepsze
Na niemieckim rynku tuczników powoli wraca optymiz
Likwidacja nadwyżki żywca wieprzowego w Niemczech nabiera te
Niemcy, pomimo ASF-u, nadal eksportują wieprzowinę
Pomimo wykrytych kilkuset przypadków ASF u dzików, Niemcy na
Poprawia się sytuacja na niemieckim rynku trzody c
Na niemieckim rynku świń rzeźnych nadal maleje nadwyżka zwie
Grozi nam dalszy spadek rodzimej produkcji wieprzo
Od kilku już miesięcy rolnicy dopłacają coraz większe kwoty
Ile traci hodowca świń, który obecnie sprzedaje tu
Tucz świń na zakupionym prosiaku i zakupionej paszy, w momen
Chciał zapobiec roznoszeniu ASF-u. Stanął przed są
Blisko rok temu grupa rolników z Michałem Kołodziejczakiem n
01.02.2021 Ceny skupu tuczników i macior: na dnie
Na krajowym rynku skupu żywca wieprzowego coś jakby drgnęło.
Europa zmaga się z nadwyżką żywca wieprzowego. W P
Niewielkie wzrosty cen skupu na krajowym rynku nie poprawiły
Nutka optymizmu. Kurczy się niemiecka nadwyżka żyw
Kolejka świń oczekujących na ubój w Niemczech jest coraz kró
Wielkopolska: Tragiczna sytuacja w gospodarstwach
- W dalszym ciągu odnotowujemy dramatyczną sytuację polskich
Stabilna cena duńskich tuczników
Podczas gdy na duńskim rynku warchlaka stawki rosną od począ
Dopłata do prywatnego przechowywania wieprzowiny?
- Kolejka świń oczekujących na ubój w Niemczech niestety nie
Co z polskimi badaniami nad szczepionką na ASF?
Od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwo
Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki
Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko
Na niemieckiej giełdzie tuczników cena znów pozost
Tak jak można się było spodziewać, dziś na niemieckim VEZG s
Cena detaliczna wieprzowiny rośnie, a stawki za ży
W październiku i listopadzie ubiegłego roku cena wieprzowiny
Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m
Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po
25.01.2021 Ceny skupu tuczników i macior: rynek tk
W porównaniu do ubiegłego tygodnia, średnia cena skupu żywca
Pomimo rosnących kosztów pasz, producenci tucznikó
- Podaż prosiąt skurczyła się przy rosnącym popycie. Po
Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada
W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze
Cena duńskich tuczników ani drgnie
Początek roku na duńskiej giełdzie tuczników jest spokojny.
Ceny soi dobijają hodowców trzody chlewnej. W krót
- Soja potrafiła w ciągu niecałych dwóch tygodni podskoczyć
Dlaczego w kiełbasie nie ma wieprzowiny? Potrzebn
- W drodze negocjacji wejścia do Unii Europejskiej zaprzepaś
Cena niemieckich tuczników od dwóch miesięcy tkwi
Od 19 listopada 2020 r. na dużej giełdzie niemieckiej mamy d
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp
Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz
Żywiec wieprzowy w strefie niebieskiej nawet po 0,
- Jako hodowcy trzody chlewnej jedziemy na takich oparach, ż
Coraz więcej macior trafia do rzeźni. Rolnicy mają
- Świnie w skupie kosztują mniej więcej tyle, ile płacono ro
Tucznik tani, ceny pasz rosną, a warchlaki drożeją
- Ludzie kupują warchlaka chętnie i chyba aż za dużo zważyws
18.01.2021 Ceny skupu tuczników i macior: rynek tk
Wprawdzie średnia cena skupu żywca wieprzowego jest w miarę
Ile można dokładać? Nieopłacalna hodowla świń
Kolejne tygodnie przynoszą hodowcom świń druzgocące straty.
Nadpodaż wywiera presję na ceny tuczników. W najbl
Styczeń jest zwykle trudnym miesiącem dla branży wieprzowiny
Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we
Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi
Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc
Dania: Cena za tuczniki utrzymana
Na duńskiej giełdzie tuczników bez zmian. Ubojnie rozładowuj
Polską hodowlę świń zabija niska cena żywca. Czy p
- Cóż rzec, jest ciężko. W Niemczech kolejny tydzień bez zmi
Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc
W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.
Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o
Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie
Niemcy nie zmienili ceny tuczników. Nadal zmagają
Na rynku świń rzeźnych w Niemczech nadal występuje duża nadw
Bunt narasta. Rolnicy żądają wstrzymania egzekucji
Agro Unia nalega, by premier natychmiast wprowadził przepisy
12.01.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: eksport nakr
Od dłuższego czasu na rynku skupu bydła rzeźnego notujemy re
Fala bankructw wśród hodowców świń. Komornicy zabi
- Już na tę chwilę jest tragedia. Takich bankructw nigdy nie
Na granicy województw powstało 34 km ogrodzenia. M
Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Ś
Rząd ma czas. Opóźnia się pomoc dla hodowców świń
Hodowcy trzody chlewnej otrzymują pisma, w których są inform
11.01.2021 Ceny skupu tuczników i macior: podwyżki
W drugim tegorocznym kwotowaniu cen skupu żywca wieprzowego
Średnia cena skupu tuczników w UE wynosi 1,28 EUR/
Na początku roku unijny rynek trzody chlewnej notuje spadki
Sytuacja na rynku żywca wieprzowego nadal pozostaj
W pierwszym tygodniu 2021 roku nie zanotowaliśmy większych z
Czy pandemia wirusa SARS -COV-2 wpłynęła na rozwój
Media obiegły informacje o tym, że wprowadzony w październik
Fałszywy alarm. Padły dzik pod Berlinem bez ASF-u
Niemieckie Krajowe Laboratorium Referencyjne nie potwierdził
ASF u bram Berlina. Zaraza idzie na zachód
Dzisiaj niemieckie media podały informację o podejrzeniu wir
Marne szanse na podwyżki cen skupu tuczników
- Po przerwie świątecznej i związanymi z tym mniejszą ilości
Duński tucznik droższy od niemieckiego
Pierwsze tegoroczne notowanie cen tuczników na duńskiej gieł
ASF na duńskiej fermie w Rumunii. Nie pomogły najw
Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojo
Cena niemieckich tuczników najniższa od dekady
Niemcy otwierają 2021 r. z ceną tuczników z jaką zamykali ro
ASF jako system połączonych stref interesów. Na kr
- Bardzo ważnym elementem strategii było to, iż określiliśmy
Utylizacja świń po ogniskach ASF pochłonęła już se
Utylizacja świń z ognisk afrykańskiego pomoru świń to ogromn
O ile wzrasta wartość tucznika w drodze od rolnika
Aktualne ceny skupu żywca wieprzowego znajdują się poniżej k
04.01.2021 Ceny skupu tuczników i macior: stagnacj
Ceny skupu tuczników utknęły na dnie. Proponowane przez zakł
Stabilny grudzień na duńskiej giełdzie tuczników
Od początku grudnia na duńskiej giełdzie tuczników utrzymuje
VEZG: Cena tuczników utrzymana
Od 19 listopada na dużej niemieckiej giełdzie utrzymuje się
Hodowca traci na każdym sprzedanym tuczniku ok. 50
Sytuacja na krajowym rynku trzody chlewnej od wielu miesięcy
To nie był rok świni. ASF, Covid-19 i Piątka dla z
- Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2
29.12.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki niższ
Ostatnie w tym roku notowanie cen skupu bydła rzeźnego nie p
28.12.2020 Ceny skupu tuczników i macior: stawki n
Ostatnie w tym roku notowanie cen skupu żywca wieprzowego ni
Pomoc rządowa dla rolników jest niewystarczająca i
- Oceniając obecną sytuację w rolnictwie w kategoriach propo
Polsus spotkał się z ministrem rolnictwa. Przedsta
Przed świętami przedstawiciele PZHiPTCh „Polsus” spotk
Sytuacja na rynku trzody chlewnej daleka od normal
Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie sektora HoReCA,