Sytuację na światowym rynku wieprzowiny można podsumować następująco: cena żywca wieprzowiny w Chinach pozostaje na ekstremalnie wysokim poziomie. Zakłócenia logistyczne w Chinach związane z koronawirusem zaczynają ustępować. Chiński popyt na importowane mięso wieprzowe będzie wzrastał.
Epicentrum koronawirusa przesuwa się do Europy powodując coraz większe ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi. Zawirowania logistyczne w UE mogą utrudniać bieżące zaopatrzenie w żywiec i wieprzowinę w niektórych regionach. W związku z tym konsumenci w wielu krajach Unii Europejskiej robią większe zapasy produktów mięsnych windując ceny w sieciach handlowych. Na razie nie widać przełożenia wzrostu cen w hipermarketach na ceny skupu żywca wieprzowego. Nieco większa podaż żywca wieprzowego, problemy logistyczne oraz niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji na rynku wieprzowiny. Presja cenowa wystąpiła również na rynku warchlaków powodując zahamowanie wzrostu cen.
12. tydzień 2020 r. przyniósł pogorszenie sytuacji w Europie w związku z koronawirusem. Ograniczenie życia publicznego, zawirowania w dostaw, skomplikowana sytuacja we Włoszech, gdzie eksporterzy nie chcą wysyłać kierowców ze względu na zagrożenie zakażeniem CoVID-19, wywołało większą presję na ceny skupu żywca wieprzowego. Notowania spadły w Niderlandach (-10₵), Belgii (-9,8₵), Danii (-4,1₵) i Austrii (-6₵). Wyjątkiem był rynek francuski, gdzie cena wzrosła (+1,9₵) w stosunku do ubiegłego tygodnia. W notowaniach VEZG w dniu 18/03/2020 cena w Niemczech spadła o 7 centów do wysokości 1,89 €/kg (wbc).
Pozytywne informacje nadchodzą z Chin. Wymiana handlowa znowu została uruchomiona. Potrzeba jednak trochę czasu, zanim kontenery z wieprzowiną stojące już w chińskich portach zostaną rozładowane.
Autor: Aleksander Dargiewicz (Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”)