Większy eksport wieprzowiny do Chin oraz przedświąteczny wzrost popytu na rynku unijnym, przy niskiej podaży żywca wieprzowego, wywindował ceny tuczników do rekordowych poziomów. W notowaniach ISN w 49. tygodniu ceny dalej rosły w Belgii, Hiszpanii i Austrii w zakresie 2-3 centów za kg (wbc). We Francji i Holandii wzrost cen został zatrzymany na poziomie z ubiegłego tygodnia.
Zaskoczeniem był spadek cen w Danii o 4 centy w stosunku do sytuacji sprzed tygodnia. Duńczycy patrzą na pierwszy kwartał 2020 jednak optymistycznie z powodu podpisanych już kontraktów z Chinami na dostawy wieprzowiny.
Na niemieckim rynku wysoki popyt zbiegła się z większą podażą żywca. Producenci przed świętami dostarczają większe ilości tuczników do ubojni ze względu na nadchodzące krótkie tygodnie ubojowe. W dniu 11/12/2019 cena VEZG w Niemczech pozostała więc na niezmienionym wysokim poziomie 2,03 €/kg (wbc). Dalsze wzrosty ceny tuczników w roku bieżącym są raczej mało prawdopodobne, pomimo wzrostu cen tusz wieprzowych. Wzrosty cen wieprzowiny w sieciach handlowych będą pozytywnie oddziaływać na możliwości dalszego wzrostu cen tuczników w pierwszym kwartale 2020 roku. Prognozy te jednak obarczone są ryzykiem związanym z możliwością przeniesienia wirusa ASF do Niemiec.
W ostatnim tygodniu Chiny ogłosiły, że wieprzowina z USA zostanie wyłączona z listy produktów objętych sankcjami celnymi. Jest to wynikiem dużego deficytu wieprzowiny (ok. 20 mln ton) na chińskim rynku. W przyszłym roku należy spodziewać się znacznie większych dostaw amerykańskiej wieprzowiny na rynek Państwa Środka.
Źródło: Aleksander Dargiewicz (KZP-PTCh)