W ubiegłym tygodniu ceny tuczników na rynkach europejskich pozostały w zasadzie utrzymane. Najwięksi producenci Niemcy, Dania, Holandia, Belgia i Austria, nie zmienili cen w porównaniu do notowań z tygodnia poprzedzającego. Dostawy żywca są na bieżąco zagospodarowane. Popyt oceniany jest jednak poniżej przeciętnej. W krajach takich jak Belgia, Holandia, Francja uwagę zwraca wzrost wagi ubojowej będącej następstwem wcześniejszych trudności w sprzedaży tuczników.
Z większych producentów jedynie Hiszpania podniosła ceny skupu o 3 centy. Hiszpańscy i francuscy eksporterzy rozmawiają o wzroście zainteresowania dostawami do Chin, gdzie ceny powoli zaczynają rosnąć.
Niemieckie zakłady mięsne nie potwierdzają zwiększonego popytu na europejską wieprzowinę ze strony Chin. Ponadto konkurencja na rynkach azjatyckich jest bardzo duża. W nadchodzących dniach podaż żywca w Niemczech będzie malała. Na wzrosty cen musimy jednak jeszcze poczekać. W dniu 27/2/2019 cena VEZG została utrzymana na niezmienionym poziomie 1,40 €/kg (wbc).
Chińskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że w samym tylko styczniu br. zlikwidowano 1,35 mln loch, a likwidacja loch w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła 5,5 mln sztuk. Mamy do czynienia z likwidacją produkcji na masową skalę. Chińscy eksperci od rynku spekulują, że cena w Chinach osiągnie w drugiej połowie br. 20-23 juanów za kg żywca (11,33 – 13,03 zł/kg). Będzie to doskonała okazja dla światowych eksporterów do zwiększenia dostaw wieprzowiny do Chin.
Autor: Aleksander Dargiewicz (KZP-PTCh)