Podaż tuczników w krajach unijnych stopniowo zmniejsza się zapowiadając pozytywny trend cenowy w UE. Na koniec grudnia według Eurostatu pogłowie świń w UE-28 zmniejszyło się o 1,0% r/r, a liczba macior spadła o 3,0% r/r. Handel jednak jeszcze nie przyjmuje tych argumentów w negocjacjach cenowych.
Jest to powód, dla którego niektóre rzeźnie niemieckie jeszcze tydzień temu prowadziły skup w oparciu o swoje cenniki, nie uznając tym samym ceny 1,40 €/kg opublikowaną przez VEZG. W dniu 20/2/2019 cena w Niemczech została utrzymana na niezmienionym poziomie 1,40 €/kg (wbc).
Ostatnie ankiety przeprowadzone w Niemczech przez ISN wskazują, że w ciągu najbliższych 10 lat 31,5% producentów świń zamierza zaprzestać produkcji. Tylko 17,5% myśli o rozwijaniu produkcji. Jest to wyraźny sygnał, że produkcja trzody chlewnej w Niemczech będzie się kurczyć na przestrzeni najbliższej dekady.
Perspektywy wzrostu unijnego eksportu do Azji są coraz bardziej realne. Wirus ASF został potwierdzony w Wietnamie. W Chinach natomiast dotarł do prowincji Shandong, w której produkowane jest ok. 7% wszystkich świń. Walka z ASF prowadzi do likwidacji pogłowia oraz zniechęca rolników do utrzymywania świń. Rozprzestrzeniający się wirus w Azji będzie sprzyjał większemu importowi wieprzowiny w całym regionie. Można oczekiwać wzrostu dostaw wieprzowiny z UE w drugiej połowie br. co przyczyni się do poprawy cen skupu żywca wieprzowego.
Autor: Aleksander Dargiewicz (KZP-PTCh)