Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Jak wygląda opłacalność produkcji tuczników za Odrą? Niemcy zarabiają, Polacy dopłacają

Paweł Hetnał

Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum TCh" przygotowało dla naszej redakcji kolejną kalkulację. Tym razem zestawienie ukazuje jak mogłaby wyglądać opłacalność produkcji tuczników w Polsce, gdyby przyjąć stawki za prosięta i tuczniki obowiązujące za naszą zachodnią granicą. Gdyby założyć, że poszczególne składowe kosztów produkcji w obu krajach są na porównywalnym poziomie, to łatwo wyliczyć, iż polski hodowca z każdym tygodniem dokłada coraz więcej do produkcji, a niemiecki odpowiednik zarabia w tym czasie całkiem przyzwoite pieniądze. 

 

W dzisiejszej kalkulacji Stowarzyszenie przyjęło koszty produkcji na takim samym poziomie w obu krajach. Nie dotyczy to jednak zakupu prosiąt i stawki za kilogram tucznika. Za 30-kilogramowego prosiaka Niemcy płacą nieco ponad 173 zł/szt, podczas gdy w Polsce za prosiaka z Danii trzeba zapłacić 235 zł/szt. Jeśli chodzi o stawkę za kilogram tucznika, to przyjęto stawkę VEZG, która od początku października wynosi 1,36 EUR za kg, co wg wyliczeń SPPTCh daje 4,54 zł/kg w wadze żywej. Polskie zakłady za kilogram żywca wieprzowego oferują przeciętnie 3,91 zł/kg, a niektóre skupy proponują stawki zdecydowanie niższe - nawet 3,20 zł/kg. Te dwa czynniki powodują, iż opłacalność produkcji w obu krajach znacząco się różni.

 

Wg wyliczeń SPPTCh niemiecki hodowca na każdej sztuce tucznika zarabia ponad 81 zł. Próg opłacalności produkcji za Odrą skalkulowano na 3,84 zł/kg żywca. W Polsce natomiast do produkcji tucznika rolnik dopłaca przeciętnie ok. 48 zł/szt, a próg opłacalności wynosi 4,34 zł/kg żywca.

 

Kalkulacja opłacalności hodowli tucznika przygotowana przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum TCh" w oparciu o stawki niemieckie:

 

kalkulacaja na niemieckich stawkac 10 12 ceny rolnicze pl

Prosiak 28kg 37,89euro * 4,28=162zł:28kg = 5,79*30kg = 173,75 zł.
Tucznik 1,36*4,28 = 5,82wbc*0,78 = 4,54zł za kg wagi żywej. 

 

Kalkulacja opłacalności hodowli tucznika przygotowana przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum" na dzień 06.12.2018:

 

kalkulacja 6.12.2018

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

W Danii wzrosła cena tuczników. Pierwsza podwyżka

Po miesiącu stagnacji, dzisiaj duńska giełda zaskoczyła podw

Ceny tuczników: Stagnacja i symboliczne ruchy. Naj

- Chyba wszyscy oczekujemy już rozpoczęcia sezonu grillowego

Cena niemieckich tuczników w bezruchu

Od ponad miesiąca na dużej niemieckiej giełdzie tuczników ut