kps

kowalczyk

CenyRolnicze
07 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7861 EUR EUR - 4.5764 GBP GBP - 5.2720 DKK DKK - 0.6154
Archiwum


07.05.2021 12:53 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,60-7,30 zł/kg, średnia: 6,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

07.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-243,75 (- 3,85%), kukurydza CZE21-263,00 (+1,84%), rzepak SIE21-540,75 (+0,05%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Do wyhodowania jednego tucznika trzeba aktualnie dołożyć ponad 27 zł

Redakcja

Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej wynika, iż próg opłacalności hodowli tucznika, przy zakładanym zakupie zboża i utrzymaniu tysiąca sztuk świń, wynosi aktualnie 4,28 zł (stawka za kilogram żywca w skupie). Wg SPPTCh, przy przyjętej stawce 4,10 zł/kg oferowanej w ubojniach, obecnie do wyhodowania jednej sztuki tucznika trzeba dołożyć ponad 27 zł. 

 

Ceny skupu tucznika (netto) uzyskane przez nasz portal w poniedziałek 26.11.2018 r. z ubojni, zakładów mięsnych oraz innych źródeł krajowych wahają się w granicach: od 3,40 do maksymalnie 4,70 zł/kg. Cena minimalna i maksymalna żywca od minionego wtorku (20.11.2018 r.) nie zmieniły się. Średnia cena w wadze żywej aktualnie wynosi 3,95 zł/kg (na podstawie 46 cenników firmowych), co oznacza spadek o -0,04 zł/kg w porównaniu do ostatniego notowania. Mając na uwadze wyliczenia Stowarzyszenia, ceny tuczników w wielu zakładach znajdują się zdecydowanie poniżej progu opłacalności, a średnia cena w kraju już od dawna jest daleka od tej granicy.

 

Jeszcze trzy miesiące temu stawki w skupach były wyższe, a próg opłacalności wyliczono na 3,99 zł/kg. Wówczas na jednym tuczniku można było zarobić blisko 8 zł. Co więcej przed trzema miesiącami warchlaki były tańsze, ale decydującym czynnikiem wpływającym na wzrost kosztów produkcji jest zdecydowanie droższe zboże.

 

Aktualna kalkulacja opłacalności hodowli tucznika przygotowana przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej:

 

kalkulacja 29 11 2018 ceny rolnicze

 

 

 

Kalkulacja opłacalności hodowli tucznika sprzed 90 dni przygotowana przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej:

 

kalklulacja SPPTCh 29 08 2018 ceny rolnicze pl 

 

Objaśnienia do kalkulacji:

- cena za duńskiego warchlaka o najwyższych parametrach,

- koncentrat sojowy – oferta za 24 t kupowane za gotówkę,

- koszt robocizny: załadunek 1000szt - 1zł za sztukę/mycie i dezynfekcje 1000 zł,

- kredyt: 6 zł/szt do każdego warchlaka, pozostałe komponenty – gotówka,

- stawka za tuczniki: waga WBC 5,40 *0,78= 4,12 zł (żywiec) – w zaokrągleniu przyjęto 4,10 zł/kg.

 

Zeszłotygodniową kalkulację można znaleźć klikając tutaj. 

 

AKTUALNE CENY SKUPU TUCZNIKA - sprawdź cenniki ubojni i zakładów mięsnych z Twojej okolicy 

AKTUALNE CENY SKUPU MACIOR - sprawdź cenniki ubojni i zakładów mięsnych z Twojej okolicy

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu