Rada Ministrów Unii Europejskiej, Parlament i Komisja osiągnęły podczas rozmów trójstronnych porozumienie w sprawie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. To sprawia, że hodowla bydła nie będzie traktowana w świetle przepisów jako instalacja przemysłowa.
Bardziej rygorystyczne wymagania unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) nie będą dotyczyć hodowców bydła. Oznacza to, że nie obowiązują ich bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące uniknięcia emisji amoniaku.
Po trudnych negocjacjach Rada, Parlament i Komisja UE osiągnęły porozumienie w tej sprawie późnym wieczorem we wtorek (28 listopada) w procesie rozmów trójstronnych. W ten sposób poprawka do dyrektywy IED pokonała kluczową przeszkodę. Parlament wypowiadał się przeciwko rozszerzeniu dyrektywy na hodowców bydła, ale państwa członkowskie początkowo nalegały na włączenie do dyrektywy gospodarstw hodujących bydło liczących ponad 350 jednostek hodowlanych.
Osiągnięty kompromis przewiduje, że początkowo hodowcy bydła zostaną pominięci. Niemniej do 31 grudnia 2026 r. KE powinna przedstawić ponowną ocenę konieczności ograniczenia emisji z hodowli zwierząt. Należy wziąć pod uwagę także hodowlę bydła. Władze Brukseli powinny również zbadać, w jakim stopniu import z krajów trzecich powinien podlegać wymogom zmienionej dyrektywy IED.
Rada i Parlament uzgodniły próg 350 DJP w przypadku hodowli trzody chlewnej. Wyjątki powinny dotyczyć metod rolnictwa ekstensywnego i rolnictwa ekologicznego. Należy również wykluczyć formy chowu, w których występuje duży udział wolnego wybiegu.
Porozumienie wymaga obecnie zgody Rady i Parlamentu, ale jest to uważane za formalność. Nowelizacja wchodzi w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie mają wówczas 22 miesiące na wdrożenie wymogów.
Mamy to!! W czasie zakończonego trilogu pomiędzy Radą Europejską, Parlamentem Europejskim i KE w sprawie dyrektywy przemysłowej bydło nie zostało uznane za instalację przemysłową. Dziękujemy @MRiRW_GOV_PL za jasne stanowisko . Presja ma sens. @COPACOGECA @izby_rolnicze @fbzpr https://t.co/uaPLvBYG5E pic.twitter.com/HVKERJFtO5
— jacekzarzecki (@jacekzarzecki) November 29, 2023
Źródło: Agrarheute