zm skiba

skiba

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Przenośna ferma na kółkach dla świń i drobiu

Martyna Frątczak

Pomysł utrzymywania świń oraz drobiu w przenośnych, mini-fermach na kółkach wydaje się na pierwszy rzut oka kompletnie absurdalny. Jednak kanadyjska firma, która za nim stoi, uważa, że to nowoczesne rozwiązanie problemów związanych z wolnowybiegowym chowem zwierząt.

Przenośne, autonomicznie poruszające się, mini-fermy pozwalają na przemieszczanie w bezpieczny sposób świń oraz drobiu na pastwiskach. Mają lekką konstrukcję i przypominają wymyślne namioty na kółkach, są jednak zaopatrzone w zaawansowane technologie. Chronią przed dzikimi zwierzętami i pogodą, zapewniają systemy pojenia i karmienia, oraz monitoring, dzięki któremu rolnik może kontrolować fermę ze swojego smartfona – zmieniając np. położenie fermy lub poziom wentylacji w jej wnętrzu.

Pomysłodawcą przenośnych ferm był kanadyjski rolnik i technolog Daniel Badiou oraz jego partnerka Katrina Jean-Laflamme z firmy Ukko Robotics. Utworzyli kilka lat temu innowacyjny „przenośny kurnik”, dzięki któremu ptaki wypuszczane na wybieg były chronione przed drapieżnikami. Przesuwanie się kurnika umożliwiało dodatkowo kontrolowanie, który fragment pastwiska zostanie wykorzystany przez ptaki. Przenośne kurniki są już dostępne do komercyjnej sprzedaży.

Obecnie pracują nad „przenośną chlewnią” i uważają, że rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w wolnowybiegowym chowie trzody chlewnej. Przez dwa lata testowali już prototyp takich chlewni i stwierdzili, że świnie świetnie czuły się w nowym systemie. Wykazywały niższy poziom agresji niż w klasycznym systemie utrzymania i znikło między nimi obgryzanie ogonów.

Przenośną chlewnia będzie dostępna w różnych rozmiarach. Największa pomieścić może około 50 świń, w zależności od pożądanej gęstości obsady. Przenośne fermy potrzebują do odpowiedniego działania minimum 2,8 ha pastwiska. W zależności od wielkości danego kurnika lub chlewni, każda może pomieścić 5-7 dniowy zapas paszy oraz wody. Dostawy paszy i wody mogą być obsługiwane przez pojazd terenowy z małą przyczepą.

Przenośne fermy można zaprogramować tak, aby poruszały się z różnymi prędkościami w zależności od gęstości obsady, terenu i stanu pastwiska/trawy. Każdego dnia fermy przesuwają się zazwyczaj o 1,8-9,1 metra. Gdy osiągają koniec pola, automatycznie zawracają i kierują się na nową część pastwiska.

Fermy są zasilane energią słoneczną – pojemność baterii pozwala im na pracę do 5 dni pozbawionych słońca. Systemy zaprojektowano tak, aby były wydajne nawet w czasie surowych zim na północy Kanady czy Europy.

 

Na podstawie:

Pig Progress

Ukko Robotics

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu