Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ceny siana i słomy w Niemczech biją kolejne rekordy

Redakcja

W Niemczech notuje się rekordowe ceny siana i słomy W ostatnich miesiącach osiągnęły one nowe maksima, a ceny rosną z dnia na dzień. Tylko w porównaniu do ubiegłego miesiąca za dużą belę siana trzeba zapłacić średnio o 11 euro/t więcej.

 

Handlujący paszami i stowarzyszenia rolników potwierdzają wyjątkowo słabą sytuację z podażą. Szczególnie dotknięci są właściciele zwierząt na północnym zachodzie, wschodzie i północy Niemiec. Na południu sytuacja jest prawdopodobnie trochę lepsza. Niemniej jednak ceny rosną z tygodnia na tydzień, a skromne zapasy zimowe są na wyczerpaniu.

 

Jak czytamy w niemieckich mediach, towar tego typu cieszy się dużym zainteresowaniem, nawet jeśli jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Oprócz właścicieli stad bydła z deficytem siana zmagają się pasterze i właściciele koni. Pod koniec stycznia Raiffeisengenossenschaft Lippe-Weser AG poinformował, że zapasy siana prawdopodobnie wyczerpią się przed końcem sezonu. Pogarszający się niedobór podaży znajduje również odzwierciedlenie w cenach transportu.

 

W połowie marca ceny siana monitorowane przez tamtejsze izby rolnicze wynosiły około 192 euro za tonę dla dużej beli. W porównaniu z poprzednim miesiącem jest to kolejny, silny wzrost cen - o 11 euro za tonę. Ceny z poprzedniego roku są więc przekroczone o 59 procent.

 

Ponadto, siano w marcu kosztowało około 42 procent więcej niż w ostatnim szczycie cenowym prawie trzy lata temu. W zależności od pogody, zbioru pasz i gęstości populacji zwierząt nadal występują regionalne różnice w poziomie cen. Niemniej jednak ceny są rekordowe w niemal wszystkich regionach. Średnie ceny zgłaszane w marcu przez kraje związkowe są w bardzo szerokim przedziale od 120 euro do 235 euro/t.

 

W marcu również wzrosły ceny słomy. Średnia krajowa cena słomy ustalona przez izby rolnicze wynosiła w połowie marca nieco ponad 120 euro za tonę dla dużych bel. W porównaniu do ubiegłego miesiąca stawki poszły w górę o 9 euro za tonę. Średnie ceny zgłaszane przez kraje związkowe zmieniają się w marcu (podobnie jak w przypadku siana) w bardzo szerokim przedziale od 78 euro do 150 euro/t. Ceny z poprzedniego roku zostały przekroczone o ponad 23 procent. Jednocześnie obecne ceny słomy są o 22 procent wyższe niż przy ostatnim szczycie cen na wiosnę 2018 r.

 

Źródło: Agrarheute

Może zainteresuje Cię również:

Czy wiesz jakie są bezpieczne zasady stawiania sto

Powierzchnia stogu nie powinna przekraczać 1 000 mkw., a jeg

Czterech chłopców puściło z dymem kilkaset bali sł

Policjanci ustalili sprawców podpalenia bali słomy w Jaślana

Tragiczny wypadek podczas zbioru słomy

Podczas zbioru słomy na polu w powiecie jarosławskim, 56-let