zm skiba

skiba

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Młody rolnik 2024: Ile trzeba będzie czekać na wypłatę pieniędzy?

Redakcja
młody rolnik, premia dla młodego rolnika

Nawet 200 tys. złotych będzie można otrzymać w tegorocznym naborze na Premie dla młodych rolników. W czerwcu ruszy nabór na Młodego rolnika 2024, który potrwa do sierpnia. O czym powinni pamiętać rolnicy, którzy zamierzają starać się o przyznanie premii?

 

- Wszyscy beneficjenci będą musieli składać wnioski przez system ARIMR. Każdy z rolników musi mieć nadany numer potencjalnego beneficjenta lub numer ewidencyjny producenta, by mógł zalogować się do tego systemu oraz przygotować biznesplan i wniosek – mówi Maria Rozdzielska, ekspert Agraves ds. dotacji.

 

Młody rolnik – półtora roku czekania na pieniądze?

 

O premię mogą starać się osoby, które mają ukończone nie więcej niż 40 lat (nieskończone 41 lat) oraz nie korzystały w przeszłości z Młodego rolnika. Warunkiem jest również, że rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku (lub planują to zrobić w ciągu następnych 12 miesięcy). – Po złożeniu wniosku beneficjent zostaje poinformowany o ewentualnej konieczności uzupełnienia w biznesplanie – mówi Maria Rozdzielska.

 

Kiedy realnie może dojść do podpisania umowy oraz wypłaty pieniędzy, jeśli wniosek rolnika zostanie rozpatrzony pozytywnie? – Przyjmując terminy wynikające z wytycznych, do końca 2024 roku beneficjenci powinni podpisać umowy. Od tego momentu mamy 12 miesięcy na złożenie wniosku o płatność. To oznacza, że do samej wypłaty środków o płatność może dojść nawet po półtora roku od zakończenia naboru – mówi Maria Rozdzielska.

 

Młody rolnik a dopłaty bezpośrednie

 

Warto także pamiętać, że kandydat do premii na młodego rolnika w momencie składania wniosku o przyznanie premii nie musi być posiadaczem gruntów rolnych. – Natomiast, jeśli takie grunty już posiada może jak najbardziej wystąpić z wnioskiem o przyznanie dopłat bezpośrednich. Pamiętajmy jednak o tym, że dopłaty bezpośrednie przysługują osobie lub podmiotowi, który jest właścicielem gruntu rolnego na dzień 31 maja 2024 r. Ma to duże znaczenie w kontekście planowanej daty rozpoczęcia naboru wniosków na premie dla młodych rolników, która jest wyznaczona na początku czerwca – mówi Grzegorz Ignaczewski, ekspert Agraves ds. Wspólnej Polityki Rolnej. - W związku z tym, jeśli grunty będziemy nabywali po 31 maja, na te grunty o płatności występuje ich poprzedni właściciel. Natomiast w kolejnym roku można już wystąpić z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie i powinien to zrobić podmiot, który ubiega się o przyznanie premii dla młodego rolnika – dodaje.

 

Odrzucenie wniosku i skarga do sądu

 

 

Istotną zmianą w tegorocznym naborze na Młodego Rolnika jest fakt, że po raz pierwszy od 20 lat premia dla młodych rolników nie będzie przyznawana na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego.

 

- To ma poważny skutek, gdyż ewentualne negatywne rozstrzygnięcie agencji nie podlega odwołaniu do prezesa Agencji, co byłoby prostszą ścieżką. Tym razem będzie skutkowało drogą sądową w postaci odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. A to jest o wiele bardziej skomplikowana ścieżka. Nie jest to jednak problem dla doradców Agraves, którzy mają na swoim koncie skutecznie zakończonych takich postępowań – mówi Mikołaj Baum.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu