kps

kojs

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Niemcy: Za kilka lat płatności bezpośrednie przejdą do historii. Usunąć warunkowość i GAEC

Redakcja
dopłaty bezpośrednie, płatności obszarowe

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) wzywa do zasadniczego uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej. Finansowanie rolnictwa UE ma zostać ujednolicone. - Rolnicy i administracja rolna upadają pod wpływem złożonej polityki rolnej UE – powiedział prezes DBV Joachim Rukwied na konferencji prasowej w Berlinie. 

 

Rolnicy nie będą już akceptować tej formy WPR. Nie może już nim administrować administracja rolna. Jako przykład Rukwied podał opóźnioną w tym roku wypłatę premii obszarowych w niektórych landach. Dlatego DBV przedstawiło dokument do dyskusji opracowany wspólnie z państwowymi stowarzyszeniami rolników w sprawie finansowania WPR po 2027 roku.

 

- Za kilka lat płatności bezpośrednie staną się historią – przewiduje Rukwied. Teraz chodzi o wspólne przejście i zapewnienie stabilności przedsiębiorstw. W szczególności DBV proponuje podział wsparcia dla rolnictwa od 2027 r. na trzy obszary funkcjonalne: 

- obszar funkcjonalny A: atrakcyjna opłata za usługi środowiskowe, klimatyczne i społeczne 

- obszar funkcjonalny B: Konkurencyjność i zarządzanie ryzykiem, inwestycje, innowacje, młodzi rolnicy 

- obszar funkcjonalny C: rozwój obszarów wiejskich i struktura rolnicza 

 

Zdaniem Rukwieda budżet rolny UE na kolejny okres finansowania musi być utrzymany nie tylko nominalnie, ale przynajmniej na stabilnym poziomie po uwzględnieniu inflacji. Usługi klimatyczne z rolnictwa w Niemczech powinny być również opłacane poza budżetem rolnym za pośrednictwem Funduszu Klimatu i Transformacji.

 

Usunąć warunkowość i GAEC

 

Rukwied podkreślił, że nigdy wcześniej tak wielu rolników nie zwracało się do niego w sprawie nadmiernych wymagań, które krępują ich działalność. - Ta WPR nie jest modelem na przyszłość – podkreślił prezes stowarzyszenia. Według niego, europejska polityka rolna w przyszłości musi opierać się na zachętach, innowacjach i nowoczesnych technologiach. Dlatego Rukwied wezwał do usunięcia warunkowości, w tym GAEC.

 

- Kurs polityczny na kolejny okres finansowania WPR zostanie wyznaczony po wyborach europejskich w 2024 r. i późniejszej zmianie Komisji Europejskiej – wyjaśnił Rukwied. Ponadto zbliża się strategiczny dialog UE na temat przyszłości rolnictwa zapowiedziany przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen. Obecnie kluczowe znaczenie ma przezwyciężenie sprzecznych celów i wyeliminowanie braków funkcjonalnych w finansowaniu WPR. 

 

Rukwied oczekuje, że w finansowaniu rolnictwa ponownie priorytetowo będzie traktowana ochrona środowiska i klimatu, konkurencyjność oraz rozwój obszarów wiejskich i struktura rolnictwa. Środki rolnośrodowiskowe muszą być zaprojektowane tak, aby były praktyczne i opłacalne dla rolników.

 

Stowarzyszenie rolników żąda od UE i rządów federalnych:

- zmniejszenia biurokracji w finansowaniu WPR, aby odciążyć rolników i administrację,

- wprowadzenia indywidualnych budżetów gospodarstw rolnych na działania rolnośrodowiskowe uzależnionych od powierzchni i liczby zwierząt,

- rozwoju europejskich i dotowanych na szczeblu krajowym ubezpieczeń upraw od wielu ryzyk jako skutecznego środka ochrony przed siłami natury,

- promowania ubezpieczenia zwierząt,

- ponadto UE powinna przetestować zabezpieczenie dochodów w oparciu o doświadczenia z USA,

- większego wsparcia młodych rolników poprzez indywidualne budżety gospodarstw na inwestycje i innowacje.

- rolnicy powinni mieć możliwość korzystania z ekoprogramów pomimo rezygnacji ze składki podstawowej.

 

W fazie przejściowej DBV proponuje, aby przedsiębiorstwa rolne mogły nadal uczestniczyć w indywidualnych regulacjach ekologicznych i środkach rolnośrodowiskowych już od 2025 r., jeśli zrezygnują ze składki podstawowej. Przedsiębiorstwa te powinny być zwolnione z warunków i wymogów dobrej kultury rolnej (GAEC). Zdaniem DBV byłby to pierwszy krok w stronę dostosowania się do przyszłej filozofii finansowania zorientowanej na wyniki i warunki.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu