kojs

kps

CenyRolnicze
01 grudnia 2023, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9910 EUR EUR - 4.3494 GBP GBP - 5.0557 DKK DKK - 0.5834
Archiwum


01.12.2023 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,50 zł/kg, średnia: 6,79 zł/kg (na podstawie informacji z 7 ubojni)

01.12.2023 MATIF: pszenica GRU23: 223,00 (+0,90%), kukurydza MAR24: 200,00 (+0,38%), rzepak LUT24: 441,25 (-2,11%)

28.11.2023 KUPIĘ 1050 WARCHLAKÓW KRAJOWYCH, 25-30 kg, lubelskie, parczewski, 21-205, tel.: 516 288 042

SPRZEDAM 200szt Tucznika, waga 125-130kg. Powiat Szydłowiecki 26-503 Mirów tel. 500 072 455, 504 177 184

27.11.2023 SPRZEDAM 12 BYKÓW, mięsny, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Niemcy: Za kilka lat płatności bezpośrednie przejdą do historii. Usunąć warunkowość i GAEC

Redakcja
dopłaty bezpośrednie, płatności obszarowe

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) wzywa do zasadniczego uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej. Finansowanie rolnictwa UE ma zostać ujednolicone. - Rolnicy i administracja rolna upadają pod wpływem złożonej polityki rolnej UE – powiedział prezes DBV Joachim Rukwied na konferencji prasowej w Berlinie. 

 

Rolnicy nie będą już akceptować tej formy WPR. Nie może już nim administrować administracja rolna. Jako przykład Rukwied podał opóźnioną w tym roku wypłatę premii obszarowych w niektórych landach. Dlatego DBV przedstawiło dokument do dyskusji opracowany wspólnie z państwowymi stowarzyszeniami rolników w sprawie finansowania WPR po 2027 roku.

 

- Za kilka lat płatności bezpośrednie staną się historią – przewiduje Rukwied. Teraz chodzi o wspólne przejście i zapewnienie stabilności przedsiębiorstw. W szczególności DBV proponuje podział wsparcia dla rolnictwa od 2027 r. na trzy obszary funkcjonalne: 

- obszar funkcjonalny A: atrakcyjna opłata za usługi środowiskowe, klimatyczne i społeczne 

- obszar funkcjonalny B: Konkurencyjność i zarządzanie ryzykiem, inwestycje, innowacje, młodzi rolnicy 

- obszar funkcjonalny C: rozwój obszarów wiejskich i struktura rolnicza 

 

Zdaniem Rukwieda budżet rolny UE na kolejny okres finansowania musi być utrzymany nie tylko nominalnie, ale przynajmniej na stabilnym poziomie po uwzględnieniu inflacji. Usługi klimatyczne z rolnictwa w Niemczech powinny być również opłacane poza budżetem rolnym za pośrednictwem Funduszu Klimatu i Transformacji.

 

Usunąć warunkowość i GAEC

 

Rukwied podkreślił, że nigdy wcześniej tak wielu rolników nie zwracało się do niego w sprawie nadmiernych wymagań, które krępują ich działalność. - Ta WPR nie jest modelem na przyszłość – podkreślił prezes stowarzyszenia. Według niego, europejska polityka rolna w przyszłości musi opierać się na zachętach, innowacjach i nowoczesnych technologiach. Dlatego Rukwied wezwał do usunięcia warunkowości, w tym GAEC.

 

- Kurs polityczny na kolejny okres finansowania WPR zostanie wyznaczony po wyborach europejskich w 2024 r. i późniejszej zmianie Komisji Europejskiej – wyjaśnił Rukwied. Ponadto zbliża się strategiczny dialog UE na temat przyszłości rolnictwa zapowiedziany przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen. Obecnie kluczowe znaczenie ma przezwyciężenie sprzecznych celów i wyeliminowanie braków funkcjonalnych w finansowaniu WPR. 

 

Rukwied oczekuje, że w finansowaniu rolnictwa ponownie priorytetowo będzie traktowana ochrona środowiska i klimatu, konkurencyjność oraz rozwój obszarów wiejskich i struktura rolnictwa. Środki rolnośrodowiskowe muszą być zaprojektowane tak, aby były praktyczne i opłacalne dla rolników.

 

Stowarzyszenie rolników żąda od UE i rządów federalnych:

- zmniejszenia biurokracji w finansowaniu WPR, aby odciążyć rolników i administrację,

- wprowadzenia indywidualnych budżetów gospodarstw rolnych na działania rolnośrodowiskowe uzależnionych od powierzchni i liczby zwierząt,

- rozwoju europejskich i dotowanych na szczeblu krajowym ubezpieczeń upraw od wielu ryzyk jako skutecznego środka ochrony przed siłami natury,

- promowania ubezpieczenia zwierząt,

- ponadto UE powinna przetestować zabezpieczenie dochodów w oparciu o doświadczenia z USA,

- większego wsparcia młodych rolników poprzez indywidualne budżety gospodarstw na inwestycje i innowacje.

- rolnicy powinni mieć możliwość korzystania z ekoprogramów pomimo rezygnacji ze składki podstawowej.

 

W fazie przejściowej DBV proponuje, aby przedsiębiorstwa rolne mogły nadal uczestniczyć w indywidualnych regulacjach ekologicznych i środkach rolnośrodowiskowych już od 2025 r., jeśli zrezygnują ze składki podstawowej. Przedsiębiorstwa te powinny być zwolnione z warunków i wymogów dobrej kultury rolnej (GAEC). Zdaniem DBV byłby to pierwszy krok w stronę dostosowania się do przyszłej filozofii finansowania zorientowanej na wyniki i warunki.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu