W ostatnim tygodniu września (24.09.2017 - 01.10.2017) przewagę zdobyły zboża drożejące (średnio w kraju). Na 11 zbóż objętych monitoringiem Min. Rol., 7 z nich podrożało, a cena 4 spadła. Zmiany tygodniowe ceny średniej sięgały najczęściej kilka - kilkanaście złotych za tonę.
Na tym tle wyróżniła się jedynie kukurydza, która po silnej przecenie w tygodniu poprzedzającym podrożała aż o 38 zł/t (+5,6%) do 717 zł/t. Zakupy kukurydzy były jednak niewielkie (2,2% struktury zakupów) i dotyczyły starego ziarna. Wśród, będących w mniejszości, zbóż taniejących (średnio w kraju) znalazła się pszenica, jęczmień browarniany i owies konsumpcyjny.
Cena średnia krajowa pszenicy konsumpcyjnej i paszowej spadła o 6 zł/t, do odpowiednio: 656 zł/t - ziarno skupowane na cele konsumpcyjne i 668 zł/t - pszenica przeznaczona na cele paszowe. Trudna do interpretacji przewaga cenowa pszenicy paszowej (685 zł/t) nad konsumpcyjną (655 zł/t) występuje tylko w makroregionie północno-zachodnim. W pozostałych dwóch makroregionach cena średnia ziarna paszowego pszenicy jest o ok. 20 zł/t niższa od ceny ziarna paszowego.
W punktach skupu, tradycyjnie już, dominowała pszenica (76% udział w zakupach). Stosunkowo często przywożono do punktów skupu także żyto (8%) i jęczmień (12%).
Źródło: Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl