Potrzebujemy nowej strategii w dziedzinie dobrostanu zwierząt informują ministrowie rolnictwa ze Szwecji, Holandii, Nieniec i Danii. Musimy wziąć po uwagę przekonania mieszkańców UE, którzy w ankietach wykazują rosnące zainteresowanie dobrostanem zwierząt.
Najpilniejsze potrzeby to ograniczenie zbiegów obcinania ogonków u prosiąt, zakazanie zabiegów bolesnej kastracji oraz zwiększenie grupowego utrzymania świń. Potrzebna jest nowa strategia i zmiana już obowiązujących przepisów prawnych. Dania, Niemcy i Holandia współpracują od 2014 roku w zakresie promocji zasad dobrostanu zwierząt. Od 2015 roku do tej grupy dołączyła Szwecja.
Jednym ze sposobów poprawy zasad dobrostanu zwierząt jest zmiana przepisów, ale ważne są również inne narzędzia m. in. utworzenie unijnej platformy dobrostanu zwierząt koordynującej działania w całej Unii. Celem platformy jest pobudzenie narodowych, regionalnych i lokalnych inicjatyw, wymiana doświadczeń i wprowadzanie najlepszych praktyk do zarządzania produkcją zwierzęcą.
Wprowadzenie jednakowych zasad dobrostanu zwierząt we wszystkich krajach członkowskich jest kwestią solidarności i ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia uczciwej konkurencji na jednolitym rynku. Promowanie zasad dobrostanu zwierząt na skalę globalną wymaga uwzględnienia ich w umowach handlowych, międzynarodowych standardach oraz programach wsparcia technicznego przygotowanych dla krajów rozwijających.
Poprawa dobrostanu zwierząt dotyczy również promocji zdrowia zwierząt i obniżenia zużycia antybiotyków z powodu rosnącej oporności bakterii na leki stosowane w medycynie ludzkiej. Antybiotyki są zbyt ważne, aby wykorzystywać je do przykrywania złych zasad utrzymania zwierząt i zarządzania produkcją zwierzęcą.
Proponowane jest powołanie unijnych centów referencyjnych ds. dobrostanu zwierząt. Sieć centrów utworzonych na terenie UE ma pomóc Komisji Europejskiej w przygotowaniu nowych przepisów oraz poprawić zasady dobrostanu zwierząt w całej Unii Europejskiej.
Źródło: kzp-ptch.pl